Elektrikli scooterlar için yapılan çarpıcı araştırma


28 Ekim 2020 Çarşamba 23:59
Elektrikli scooterlar için yapılan çarpıcı araştırma

Elektrikli scooter kavramı yıllardır hayatımızda bulunuyor. Özellikli Çin ve ABD’de patlayan ve popülerleşen bu kısa mesafe araçları daha sonra çeşitli avrupa ülkelerine ve nihayet Türkiye’ye giriş yaptı. Türkiye’de geçen yıldan bu yana oldukça popüler hale gelen bu araçlar için bakanlıktan düzenleme bile gelmişti. Şimdi bu araçlar hakkında yapılan bir araştırma bulunuyor. Elektrikli scooter kaynaklı yaralanmalar konusuna odaklanan bu araştırma ile bazı detaylar ortaya çıkıyor.

İnsanlar bir şeyleri ilk kez yapıyorsa hata yapma oranı oldukça yüksektir. Haliyle ilk kez yapılan şeyler genellikle korkutucu olabiliyor. Risk almanın ve yeni tecrübeler edinmenin kimseye zarar vermeyeceği düşünülse de yeni araştırmalar elektrikli scooter kullanırken yaralanan 10 kişiden 4’ünün ilk kez bu araçları kullanırken yaralandığını gösteriyor. Yani yaralanmaların bir kısmı bu araçları ilk kez tecrübe eden insanlar tarafından yaşanıyor.

Bu oranı yüzdelik olarak ele aldığımız zamansa, elektrikli scooter yaralanmalarının yaklaşık yüzde 40’ı ilk kez kullanan kişilerden kaynaklanıyor. Insurance Institute for Highway Safety’deki araştırmacılar 2019’da 100’den fazla elektrikli scooter sürücüsüyle görüştü. Araştırma sonucunda bunun dışında bazı konular da ortaya çıktı.

Elektrikli scooter kaynaklı yaralanmalar

Bunun yanı sıra araştırmacılar, kaldırımda bu araçları süren kişilerin yüzde 58’inin yaralandığına ulaştı. Kullanıcıların yüzde 25’lik kısmı ise kaldırımda bulunan çukurdan ve tümsekten kaynaklı olarak yaralandı. Kullanıcıların yüzde 17’si ise direk ve diğer altyapı sorunları sebebiyle yaralandığını söyledi. Araştırmacılara göre, elektrikli scooterların pek çoğunun tekerlekleri küçük olduğundan bu yaralanmaların bir kısmı yaşanıyor.

Trafikteki akışta bu araçlardan kaynaklı olarak yaralanmaların yüzde 23 olduğu bildirilirken, en kötü yaralanmaların trafikte daha çok yaşandığı ortaya çıktı. Yoldaki yaralanmaların ciddi olmasına rağmen bazı ülkeler ve şehirler, elektrikli scooterı kaldırımda kullanmayı yasaklıyor. Ülkemizdeki düzenlemede ise sürücüler otomobil yollarını ve bisiklet yollarını kullanabiliyor.

Trafikte sağ veya sola dönüşlerde elektrikli scooter ve bisikletlere öncelik verilmesi gerecek olan bu düzenlemede, kullanıcıların yük taşımaması, yalnızca sırt çantası gibi hafif yükleri taşımasına izin veriliyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Elektrikli scooterlar için yapılan çarpıcı araştırma”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bisiklet yolu? Türkiyede ? Sabah sabah ne güldüm 🙂

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Hangi şehirde yazıyon ki bisiklet yolu yok

" Elektrikli scooterlar için yapılan çarpıcı araştırma konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elektrikli scooterlar için yapılan çarpıcı araştırma ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elektrikli scooterlar için yapılan çarpıcı araştırma ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 2. 2 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 3. 3 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 4. 4 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 5. 5 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 6. 6 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 7. 7 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 8. 8 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 9. 9 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 10. 10 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi