Elektrikli uçaklar ile temiz taşımacılık geliyor


31 Mart 2017 Cuma 07:00
Elektrikli uçaklar ile temiz taşımacılık geliyor

Elektrikli arabalardan sonra uçaklar da temiz enerji konseptine uyum sağlıyor. Yakın gelecekte uçaklar, çevre için daha temiz, daha ucuz ve daha güvenli ulaşım amacıyla temiz enerjiden faydalanabilir. Uçak bakımı ve çalışan maaşları dışında havayolu şirketlerinin en büyük masrafı yakıt olduğundan, bu maliyeti azaltmak, önemli bir ekonomik fayda sağlayacaktır.

Temiz uçuş

Wright Electric adlı bir şirket tamamen veya kısmen elektrik enerjisi ile çalışan, 150 koltuklu ticari uçaklar tasarlamak ve geliştirmek için çalışmalar yaptığını duyurdu. Şirketin çalışma ekibinin ana kadrosunda daha önce NASA ile çalışan bir takım bulunuyor. Diğer tasarım ekibi üyeleri ise Boeing ve Cessna‘dan gelen donanımlı havacılık geçmişine sahip çalışanlardan oluşuyor.

17-03/31/elektrikli-ucak-wright-electric-shiftdelete.jpg

Çalışmaları yürütecek olan ekibin temellerini sağlam atan Wright, konseptini denemek için kaynak temin etmeyi ve ardından jet yakıtı olmadan uçan dokuz koltuklu ticari bir uçak inşa etmeyi planlıyor.

Elektrikli uçak çalışmaları

Uçakları çalıştırmak için alternatif yakıtlar kullanma fikri yeni değil. Daha önce Airbus, elektrikli uçak imkanlarını test etmek için E-Fan konseptini geliştirmişti. Pilotlu, küçük bir uçak olmasına rağmen Airbus, hem elektrik hem de içten yanmalı motorlarla donatılmış hibrid bir versiyon ile bunu başarabilmişti. Ancak Wright bunu ticari bir uçak haline getirebilmeyi planlıyor. Hatta ilk hedef, on yıl içerisinde Londra – Paris havayolu arasında çalışmak.

17-03/31/elektrikli-ucaklar-wright-electric-shiftdelete.jpg

Wright, birkaç yıl içinde batarya teknolojisinin ilerleme durumuna bağlı olarak çalışmanın hibrid bir sistemle sonuçlanabileceğini de belirtti. Ancak havayolu şirketlerinin işletme masraflarını azaltmak için makul ve etik açıdan mümkün olan her şeyi yapacağından hiç şüphe yok.

:: Elektirikli uçak fikri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Elektrikli uçaklar ile temiz taşımacılık geliyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Temiz ne alaka? Bataryayi dolduracak elektrik yenilenebilir kaynaktan gelmedikce bu ibare aldatici.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Elektrikli araçları her zaman desteklerim ama elektrik üretiminin de büyük oranda yenilenebilir kaynaklardan üretilmesi gerekiyor yoksa kömürle,gazla,nükleer kaynakla elektrik üretip bunu kullanmamızın çevreye zararı daha büyük.Özellikle ülkemizin güneş enerjisini daha iyi kullanması gerek.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Biz hala başka milletlerle didişmeye devam ediyoruz.

" Elektrikli uçaklar ile temiz taşımacılık geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elektrikli uçaklar ile temiz taşımacılık geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elektrikli uçaklar ile temiz taşımacılık geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!