Okunma

Elektrikten yiyecek üretildi!


02 Ağustos 2017 Çarşamba 08:00
Elektrikten yiyecek üretildi!

Fin araştırmacılar, yenilenebilir enerji ile güçlendirilmiş bir sistemi kullanarak akşam yemeği için servis verecek kadar besleyici, tek hücreli bir protein topluluğu yarattı. Tüm süreç sadece elektrik, su, karbondioksit ve bakteri gerektiriyor. Bu buluş, sentetik gıda alanında devrim olabilir.

1 gram için 2 hafta

Sentetik gıda, Lappeenranta Teknoloji Üniversitesi (LUT) ile Finlandiya’nın VTT Teknik Araştırma Merkezi arasında yapılan bir iş birliği olan Food From Electricity projesinin bir parçası olarak oluşturuldu. Hammaddeler bir biyoreaktörde elektroliz edildikten sonra, yüzde 50’den fazla protein ve yüzde 25’lik karbonhidrattan oluşan bir toz oluşuyor.

Elektrik sistemi ile oluşturulan gıda, besin maddelerini almamız için daha küçük, daha ucuz ve yenilenebilir bir yöntem sunarken, karnımızı doyurmak için gereken sürdürülemez tarım miktarını azaltabilir.

Araştırmacılara göre sisteminin optimize edilmesi için geliştirme çalışmalarının devam etmesi gerekiyor. Çünkü biyoreaktörün 1 gramlık protein üretebilmesi için 2 haftalık süre gerekiyor.

17-08/02/elektrikten-yiyecek-shiftdelete.jpg

Sistemin ticari ölçekte etkili olabilmesi için yaklaşık 10 yıllık süre gerekiyor. Bu sistem geliştirme çalışmalarının ardından iki amaç için kullanılabilir. İlk olarak; açlık çeken insanlara beslenme ve tarımsal üretime uygun olmayan alanlarda bir gıda kaynağı sağlayan bir araç olarak, ikinci olarak ise gıda hayvancılığı ve bunları beslemek için gerekli bitkilere olan talebi azaltarak küresel emisyonları azaltmanın bir aracı olarak kullanılabilir.

:: Elektrikten üretilen sentetik gıdalar hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Elektrikten yiyecek üretildi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bir yerde tarım olmuyorsa su yok demektir, sonuçta bu sistemde suyla çıalışıyor. Tarım yaparım daha iyi.

  Birşey ne kadar teknolojikse Kanser yapma oranı o kadar yüksektir.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Keşke bizim ülkede de bilim insanları olsa

 3. SDN Okuru dedi ki:

  şuan neyle besleniyor? Demekki beslenebiliyor. Sadece amerika'daki çöpe atılan yemek ile açlığın en yüksek olan kıta olan afrikanın doyacağına ilişkin bir çok hesaplama yapıldı gayet ciddi kurumlar tarafından. Olan ekosistemi daha çok bozacak bir buluş yerine olanı koruyacak veya zarar veren etmenleri ortadan kaldıracak bir buluş çok daha faydalı olacağı bence açık…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Mükemmel bir olay bölelikle karbon döngüsü hızlanır ve atmosferdeki azalan karbondan dolayıda küresel ısınmaya minimalde olsa etkisi oöur süper bir buluş

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Uzay ve diger gezegenlerde faydası olur heralde

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bilimsel haber yapıyorsunuz, iyi güzel de habere koyduğunuz resmi nerden aldınız ? Kaynak belirtseniz daha iyi olur.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Gereksiz dediğin şey zaten bu ekosistem için yapılıyor durmadan nüfusunu katlayan insan oğlundan bahsediyoruz ve gelecekte en büyük problem beslenme olacak düşün dünya nüfusu 100 milyar oldu şuankinin 12 katı neyle besleyeceksin bu insanları

 8. SDN Okuru dedi ki:

  bu nedir yahu yoğurt yiyin ne proteini zaten buna muhtaç kalırsak birgün zombi gibi gezeriz elektrikten yiyecek mi üretilir

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bilim insanlari ne kadar gereksiz seylerle ugrasiyorlar. Arkadas var olan ekosistemimiz icin bir sey yapsaniza. Surekli kapitalist sistemin dediklerini yapmak zorunda degilsiniz. Para getirmeyecek, insanligin yararina olan seyler icin de calisin. Bir de size bilim insani deniyor. Arkadas siz kapitalizmin mucitlerisiniz.

" Elektrikten yiyecek üretildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elektrikten yiyecek üretildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elektrikten yiyecek üretildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "