Elektronik Cihazların İlk Örnekleri


29 Ekim 2010 Cuma 11:30
Elektronik Cihazların İlk Örnekleri

Teknolojinin gelişim hızının ne kadar yüksek olduğu sürekli söylenir durur. Günlük hayatımızın içinde bu gelişimin hızını tam olarak algılamak zor olabiliyor. (Her Şeyi Değiştiren Teknolojiler)

İnsanlar her gün kullanmaya alıştıkları cihazların nasıl bir süreçten geçtiğini çok fazla bilmiyorlar.

 

Sıkça kullandığımız cihazların ilk örnekleri, bugünkülere pek benezmiyor

 

Geçmişe Bakmak Gerek

Sürekli bahsedilen bu gelişimin, kısa sayılabilecek bir süre içerisinde neler doğurduğunu anlamak için, artık standart hale gelen cihazların ilk haline bakmak yeterli olabiliyor.

Dijital hesap makinesinden, dizüstü bilgisayara kadar, artık hayatlarımızın bir parçası olan bu cihazların ilk örneklerini görmeye ne dersiniz?

Dijital Kamera

 

1990 yılında piyasaya sürülen Dycam Model I, ilk ticari dijital kamera olma unvanına sahip. Bu modelden önce SonyFuji bazı ürünler geliştirse de ilk piyasaya çıkan örnek Dycam Model I oldu. ve

CD Player

 

1982 yılında piyasaya sürülen Sony CDP-101 satışa sunulan ilk CD oynatıcısıydı. Günümüzde kullanılan cihazlara bakıldığında sadece CD oynatabilen bu ürünün ne kadar büyük olduğu dikkat çekiyor.

Dijital Saat

 

Günümüzdeki modelleri saat haricinde çok farklı işlevler de görebilen dijital saatlerin ilk örneği Pulsar adlı bu üründü. 1970 yılında çıkan Pulsar’ın kayışının altın renkli olması dikkat çekiyor.

Akıllı Telefon

 

Akıllı telefon furyasının iPhone ile başladığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 1993 yılında piyasaya sürülen IBM Simon, dokunmatik ekranı, e-posta gönderebilmesi ve diğer özellikleri ile akıllı telefonların ilk örneğiydi.

Hesap Makinesi

 

Artık çok da ileri bir teknoloji olarak görülmese de hesap makineleri bir zamanlar mucizevi aletler olarak görülüyordu. 1961 yılında piyasaya sürülen ANITA da dijital hesap makinelerinin ilk ticari örneğiydi.

Dizüstü Bilgisayar

 

1975 yılında satışa sunulan IBM 5100 için boyutlarına bakıldığında bir dizüstü bilgisayar demek zor olur. Ancak bu cihaz, tam QWERTY klavyesi, küçük ekranı ve kaset okuyucusuyla dünyanın ilk taşınabilir bilgisayarı unvanını hak ediyor.

Cep Telefonu

 

Taşınabilir olarak adlandırılan cihazların ilk örneklerinin pek de taşınabilir olmadıklarını söyleyebiliriz. 1 kg’a yaklaşan ağırlığıyla Motorola DynaTAC 8000X ilk cep telefonu olarak adlandırılsa da, cebinize sığmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

:: Kullandığınız ilk elektronik cihazlar nelerdi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Elektronik Cihazların İlk Örnekleri”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  iyi

" Elektronik Cihazların İlk Örnekleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elektronik Cihazların İlk Örnekleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elektronik Cihazların İlk Örnekleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 2. 2 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 3. 3 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 4. 4 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 5. 5 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 6. 6 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 7. 7 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 8. 8 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 9. 9 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 10. 10 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG