Okunma

Cilt üzerinde LED ekran!


19 Şubat 2018 Pazartesi 12:30
Cilt üzerinde LED ekran!

Elektronik cilt çalışmalarında önemli bir aşama katedildi. Artık elektronik cilt üzerinde sağlık verileri LED aydınlatma ile görülebiliyor.

Elektronik cilt LED ekranlı olacak

Tokyo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, elektronik ciltlerin sadece sağlık sorunlarını tespit etmekle kalmayıp, bu verileri göstermesini de mümkün kılan bir çalışma yaptı. Geliştirilen yeni e-cilt, kalp atışı gibi hayati bulguları ölçebiliyor ve değerleri cilt ekranında gösterebiliyor.

Hava alabilen bu tasarım, gerilebilir kablolama sayesinde vücut ile birlikte sorunsuz şekilde hareket edebiliyor. Ayrıca verileri kullanıcıya göstermek için üzerinde mikro LED’ler de bulunuyor. Ayrıca e-cilt üzerinde bulunan sensör, akıllı telefonla eşleşebilir ve bilgiyi buluta iletebilir.

Elektronik cilt

Önümüzdeki 3 yıl içerisinde cildin daha güvenilir, ölçeklendirilmiş ve geniş yüzey alanları için uygulanılabilir olması planlanıyor. Bu çalışmanın özellikle evde bakımlı hastalar için önemli bir denetim aracı olabileceği düşünülüyor. Aileler hastanın sağlık verilerine anlık olarak ulaşabilecek.

Aşağıdaki video ile e-cilt hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

E-cilt hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Cilt üzerinde LED ekran!”

  1. Oğuz dedi ki:

    Haç değil o kalp ritmini gösteren çizgi.

  2. Sayokan Knight dedi ki:

    Tamam cilt üzerine led yapmışda, elinin üzerindeki neden haç şeklinde. Sübliminal mesaj mı vermek istiyorlar.

" Cilt üzerinde LED ekran! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cilt üzerinde LED ekran! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cilt üzerinde LED ekran! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "