Okunma

Element 113, Japonlara Gitti!


02 Ocak 2016 Cumartesi 07:30
Element 113, Japonlara Gitti!

Bilim-kurgu dünyasının nam-ı diğer Iron Man‘i Tony Stark‘ın, Iron Man 2 filminde meydana getirdiği ve büyük ilgi gördüğü özel element, 2016 yılı itibariyle gerçek anlamıyla kabul edilen bir madde oldu.

Element 113, tescillendi!

Yeni yapılan bir açıklama ile Süper-Ağır sınıfındaki Element 113, isim haklarıyla Japonya’ya kazandırıldı. Japon bilim insanlarının uzun yıllardır Rus ve Amerikalı bilim insanlarıyla ortaklaşa yürüttüğü yoğun çalışma, en nihayet gerçekleştirildi ve isim haklarıyla Element 113 olarak literatüre geçti.

Element 113‘ün isim hakları şu an Japonya’ya ait durumda. Daha önceleri Element 113 ise, Ununtriyum olarak aksettiriliyordu.

16-01/02/news_1-element-113-unutrium.jpg

Kısaca Element 113 ile ilgili bilgi vermek gerekirse, ilk söylenmesi gereken şeyin bu elementin doğada bulunmadığı olacaktır. Zira doğal olarak Element 113, dünya üzerinde yer almıyor.

Yüksek enerji hızlandırma yöntemleri ile Nükleer Laboratuvarlarda gerçek hale getirilen Element 113, gerçek anlamda da tıpkı Iron Man 2 filminde olduğu gibi bir süreç geçirmişe benziyor.

:: Element 113’ün isim haklarının Japonya’ya kazandırılması ile ilgili, siz ne düşünüyorsunuz?

 
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Element 113, Japonlara Gitti!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Süper bir malzeme hayırlı ölsün

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Örerim noktasından bakılırsa enerji ile star wars filmindeki lazer silahlarımı üretecekler? Bu mümkün bence.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Japonya'da neden bilim insanı olmuyor? Açıklayın biz de bilelim

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Aynen oyle kardeş. Film ve haber, dizi vs. yolu ile zihinlerimizi once alistiriyorlar. Bu siteler de bir nevi onlara hizmet etiyor. Ama sorsan site yoneticilerine "nerden cikardin boyle boyle birseyi" diyecekler.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Hala Japon bilim insanı diyorlar, Japon bilim insanı olmaz. her yerde olur ama Japonya da olmaz. bunu mühendislik okuyan adama anlatamıyorsak diğerlerine zahmete bile girmeyelim

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bu filmler zaten yapılacak şeylere zemin hazırlamak için yapılmıyor mu? hem filmden para kazanıyorlar hemde daha sonra uygulayacakları planlar için insanları hazırlıyorlar…

" Element 113, Japonlara Gitti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Element 113, Japonlara Gitti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Element 113, Japonlara Gitti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "