Elon Musk bizi bilgisayarlara bağlayacak!


28 Mart 2017 Salı 20:00
Elon Musk bizi bilgisayarlara bağlayacak!

Son dönemde insan ırkının geleceği hakkında Elon Musk’tan daha fazla endişelenen birini görmek pek de mümkün değil denebilir. Zira kendisi insanların Mars’ta koloni kurabilmesi adına çalışmalarını tamamlamak üzereyken, şimdi de insan beyni ile yapay zekayı buluşturacak Neuralink şirketi faaliyete geçirildi.

Bu işlem ne işe yarayacak?

Şirketle ilgili bilinenler ise çok da fazla değil. Yaklaşık 15 yıldır süren araştırmaların şirketin temelini oluşturduğunu ve en temelde bir cihaz yaratılarak insan beynine yerleştirilmek istendiği biliniyor.

Bu cihaz birden fazla amaca hizmet edebilecek ama final noktasında insan beynini yapay zeka ile yarışabilecek kadar geliştirme amacı güdüyor. Bu sayede hızla gelişen yapay zekanın kendi kendine insanları “düşük seviye zekaya sahip” bir şekilde bırakıp gitmesi durumunun da önüne geçilecek.

17-03/28/170327-elonmusk-630x422.jpg

Aslına bakarsanız oldukça önemli bir hamle olduğu kesin. Çünkü Stephen Hawking de dahil olmak üzere birçok kişi, yapay zekanın düşünebilmeye başladığı andan itibaren hızla varolan tüm bilgiyi absorbe edeceğini ve kendini tahmin edilmesi imkansız bir hızla geliştireceğini düşünüyor.

Hal böyle olunca da yapay zeka için insan ırkı yalnızca bir külfete dönüşecek ve doğal olarak da yapay zekanın insanlığı yok edebileceği konuşuluyor. Fakat Neuralink ile birlikte Elon Musk’ın planları tutarsa, insan beyni de kapasitesinin üzerine çıkarak yapay zeka ile aynı hızda bir öğrenme eğrisine sahip olabilecek.

Bu bilgiler şimdilik iddialardan ibaret ve elle tutulur bir kanıt ortaya konmadan önce hakkında atıp tutmak da pek doğru değil. Bu yüzden en iyisi gelişmeleri takip etmek olacak.

:: Elon Musk’ın insanlığa hizmetleri hakkında ne düşünüyorsunuz?


 • yazarMurat Sağlam

  Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
  Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  “Elon Musk bizi bilgisayarlara bağlayacak!” üzerine 17 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   america avrupa bu yapay zekayı insana entegre etmek zorunda
   hepzi alzaymır hastası

  2. SDN Okuru dedi ki:

   Ulan benim fikrimdi bu noterden onaylatmıştım

  3. SDN Okuru dedi ki:

   Beyinden gelen sinyalleri alıp yönlendirebilirsin ki bu zaten yapılan birşey, protez kollarda meselaFakat yapay zeka yine abartılmaya başlanmış, cemaat yine uçmaya başlayacak birazdan

  4. SDN Okuru dedi ki:

   Hadi hayirlisi.

  5. SDN Okuru dedi ki:

   Bu adam başınıza bigün büyük bi ihale açıcak ama hadi hayırlısı

  6. SDN Okuru dedi ki:

   KARDEŞİM GENE BANA BİR GÜNCELLEME GELDİ BAZI HATALARI DÜZELTMİŞLER SUDA YÜRÜRKEN BAG LANMA OLUYORDU ŞİMDİ O PROBLEM YOK BİDE YENİ DİL EKLEMİŞLER

  7. SDN Okuru dedi ki:

   Yapay zeka hakkindaki bazi yorumlari gormek memleketin istikbali hakkinda kaygilari arttiriyor

  8. SDN Okuru dedi ki:

   Amerika bu adamı pompalıyor basına bakalım steve jobs gibi

  9. SDN Okuru dedi ki:

   Sonra lank diye kapatabilsinler insanları, çok fazla dinamik ve işin içinde güven sıkıntısı var ,bilinç aktarma işlerine yoğunlaşın asıl efsane orada

  10. SDN Okuru dedi ki:

   Şu yapay zekanın "düşünebilme" yeteneğinin bir fanteziden öteye gidemeyeceklerini anlayamadılar gitti.. Kodlayan sensin kardeşim robot bildiğin kodu işler sırasıyla. Algoritma denen bir şey var yemesin kimse bizi.

  11. SDN Okuru dedi ki:

   200 yıl sonra: Kanka sana güncelleme geldi mi? Ben dün akşam yükledim gözlerim artık daha uzağı görüyor, sistem iyileştirmesi de yapmışlar. Android 206.2 2 ay sonra gelecekmiş.

  12. SDN Okuru dedi ki:

   elin oğlu elon yapar

  Yorum yazın

  Geri bildirim