Elon Musk bizi bilgisayarlara bağlayacak!


28 Mart 2017 Salı 20:00
ABONE OL
Elon Musk bizi bilgisayarlara bağlayacak!

Son dönemde insan ırkının geleceği hakkında Elon Musk’tan daha fazla endişelenen birini görmek pek de mümkün değil denebilir. Zira kendisi insanların Mars’ta koloni kurabilmesi adına çalışmalarını tamamlamak üzereyken, şimdi de insan beyni ile yapay zekayı buluşturacak Neuralink şirketi faaliyete geçirildi.

Bu işlem ne işe yarayacak?

Şirketle ilgili bilinenler ise çok da fazla değil. Yaklaşık 15 yıldır süren araştırmaların şirketin temelini oluşturduğunu ve en temelde bir cihaz yaratılarak insan beynine yerleştirilmek istendiği biliniyor.

Bu cihaz birden fazla amaca hizmet edebilecek ama final noktasında insan beynini yapay zeka ile yarışabilecek kadar geliştirme amacı güdüyor. Bu sayede hızla gelişen yapay zekanın kendi kendine insanları “düşük seviye zekaya sahip” bir şekilde bırakıp gitmesi durumunun da önüne geçilecek.

17-03/28/170327-elonmusk-630x422.jpg

Aslına bakarsanız oldukça önemli bir hamle olduğu kesin. Çünkü Stephen Hawking de dahil olmak üzere birçok kişi, yapay zekanın düşünebilmeye başladığı andan itibaren hızla varolan tüm bilgiyi absorbe edeceğini ve kendini tahmin edilmesi imkansız bir hızla geliştireceğini düşünüyor.

Hal böyle olunca da yapay zeka için insan ırkı yalnızca bir külfete dönüşecek ve doğal olarak da yapay zekanın insanlığı yok edebileceği konuşuluyor. Fakat Neuralink ile birlikte Elon Musk’ın planları tutarsa, insan beyni de kapasitesinin üzerine çıkarak yapay zeka ile aynı hızda bir öğrenme eğrisine sahip olabilecek.

Bu bilgiler şimdilik iddialardan ibaret ve elle tutulur bir kanıt ortaya konmadan önce hakkında atıp tutmak da pek doğru değil. Bu yüzden en iyisi gelişmeleri takip etmek olacak.

:: Elon Musk’ın insanlığa hizmetleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
18 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

elin oğlu elon yapar

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

200 yıl sonra: Kanka sana güncelleme geldi mi? Ben dün akşam yükledim gözlerim artık daha uzağı görüyor, sistem iyileştirmesi de yapmışlar. Android 206.2 2 ay sonra gelecekmiş.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Şu yapay zekanın "düşünebilme" yeteneğinin bir fanteziden öteye gidemeyeceklerini anlayamadılar gitti.. Kodlayan sensin kardeşim robot bildiğin kodu işler sırasıyla. Algoritma denen bir şey var yemesin kimse bizi.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Sonra lank diye kapatabilsinler insanları, çok fazla dinamik ve işin içinde güven sıkıntısı var ,bilinç aktarma işlerine yoğunlaşın asıl efsane orada

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Amerika bu adamı pompalıyor basına bakalım steve jobs gibi

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Yapay zeka hakkindaki bazi yorumlari gormek memleketin istikbali hakkinda kaygilari arttiriyor

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Machine Learning diye bir şey var kardeşim, algoritma kadar geniş ve gelişmiş bir çalışma alanı. Hatta deep learning vs. bir çok güncel, popüler alan var artık. Algoritma hiç bir zaman güncelliğini kaybetmeyecek bir dal olsa da ön sıralardaki yerini şimdilik bırakmış durumda. En anlaşılır şekilde ifade etmek gerekirse algoritmaları bile sezgisel yöntemler ile üretebilen, geliştirebilen ve en önemlisi de karar verme özgürlüğü tanınmış özgün sistemlerden bahsediliyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

KARDEŞİM GENE BANA BİR GÜNCELLEME GELDİ BAZI HATALARI DÜZELTMİŞLER SUDA YÜRÜRKEN BAG LANMA OLUYORDU ŞİMDİ O PROBLEM YOK BİDE YENİ DİL EKLEMİŞLER

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

öğrenebilmeyi programlarsan fantaziden öteye geçebilirsin. öğrenmekten kastım, yapay zekanın arasından seçip yapacağı seçeneklere dinamik olarak yeni seçenekler eklemesine imkan verirsen bu yapay zeka "öğrenmiş" olur. öğrenebileceklerini de sınırlamazsan bilim kurgu filmlerindekiler gerçek olur. annadın?

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Bu adam başınıza bigün büyük bi ihale açıcak ama hadi hayırlısı

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Hadi hayirlisi.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Sen nasıl bebekken deneme yanılma ile saçma sapan şeyler yaparak mantıklı eylemi ve fikri öğreniyorsun işte yapay zekada benzer bir metod ile öğrenecek. Yalnız yapay zeka bu süreci bir kaç günde tamamlayacak.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Beyinden gelen sinyalleri alıp yönlendirebilirsin ki bu zaten yapılan birşey, protez kollarda meselaFakat yapay zeka yine abartılmaya başlanmış, cemaat yine uçmaya başlayacak birazdan

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Elon baba boynumuza dola…

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Ulan benim fikrimdi bu noterden onaylatmıştım

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

america avrupa bu yapay zekayı insana entegre etmek zorunda
hepzi alzaymır hastası

" Elon Musk bizi bilgisayarlara bağlayacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elon Musk bizi bilgisayarlara bağlayacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elon Musk bizi bilgisayarlara bağlayacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  2. 2 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  3. 3 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  4. 4 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  6. 6 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  7. 7 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  8. 8 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  9. 9 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  10. 10 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme