Elon Musk bizi bilgisayarlara bağlayacak!


28 Mart 2017 Salı 20:00
Elon Musk bizi bilgisayarlara bağlayacak!

Son dönemde insan ırkının geleceği hakkında Elon Musk’tan daha fazla endişelenen birini görmek pek de mümkün değil denebilir. Zira kendisi insanların Mars’ta koloni kurabilmesi adına çalışmalarını tamamlamak üzereyken, şimdi de insan beyni ile yapay zekayı buluşturacak Neuralink şirketi faaliyete geçirildi.

Bu işlem ne işe yarayacak?

Şirketle ilgili bilinenler ise çok da fazla değil. Yaklaşık 15 yıldır süren araştırmaların şirketin temelini oluşturduğunu ve en temelde bir cihaz yaratılarak insan beynine yerleştirilmek istendiği biliniyor.

Bu cihaz birden fazla amaca hizmet edebilecek ama final noktasında insan beynini yapay zeka ile yarışabilecek kadar geliştirme amacı güdüyor. Bu sayede hızla gelişen yapay zekanın kendi kendine insanları “düşük seviye zekaya sahip” bir şekilde bırakıp gitmesi durumunun da önüne geçilecek.

17-03/28/170327-elonmusk-630x422.jpg

Aslına bakarsanız oldukça önemli bir hamle olduğu kesin. Çünkü Stephen Hawking de dahil olmak üzere birçok kişi, yapay zekanın düşünebilmeye başladığı andan itibaren hızla varolan tüm bilgiyi absorbe edeceğini ve kendini tahmin edilmesi imkansız bir hızla geliştireceğini düşünüyor.

Hal böyle olunca da yapay zeka için insan ırkı yalnızca bir külfete dönüşecek ve doğal olarak da yapay zekanın insanlığı yok edebileceği konuşuluyor. Fakat Neuralink ile birlikte Elon Musk’ın planları tutarsa, insan beyni de kapasitesinin üzerine çıkarak yapay zeka ile aynı hızda bir öğrenme eğrisine sahip olabilecek.

Bu bilgiler şimdilik iddialardan ibaret ve elle tutulur bir kanıt ortaya konmadan önce hakkında atıp tutmak da pek doğru değil. Bu yüzden en iyisi gelişmeleri takip etmek olacak.

:: Elon Musk’ın insanlığa hizmetleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Elon Musk bizi bilgisayarlara bağlayacak!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  america avrupa bu yapay zekayı insana entegre etmek zorunda
  hepzi alzaymır hastası

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Ulan benim fikrimdi bu noterden onaylatmıştım

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Elon baba boynumuza dola…

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Beyinden gelen sinyalleri alıp yönlendirebilirsin ki bu zaten yapılan birşey, protez kollarda meselaFakat yapay zeka yine abartılmaya başlanmış, cemaat yine uçmaya başlayacak birazdan

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Sen nasıl bebekken deneme yanılma ile saçma sapan şeyler yaparak mantıklı eylemi ve fikri öğreniyorsun işte yapay zekada benzer bir metod ile öğrenecek. Yalnız yapay zeka bu süreci bir kaç günde tamamlayacak.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Hadi hayirlisi.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu adam başınıza bigün büyük bi ihale açıcak ama hadi hayırlısı

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  öğrenebilmeyi programlarsan fantaziden öteye geçebilirsin. öğrenmekten kastım, yapay zekanın arasından seçip yapacağı seçeneklere dinamik olarak yeni seçenekler eklemesine imkan verirsen bu yapay zeka "öğrenmiş" olur. öğrenebileceklerini de sınırlamazsan bilim kurgu filmlerindekiler gerçek olur. annadın?

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  KARDEŞİM GENE BANA BİR GÜNCELLEME GELDİ BAZI HATALARI DÜZELTMİŞLER SUDA YÜRÜRKEN BAG LANMA OLUYORDU ŞİMDİ O PROBLEM YOK BİDE YENİ DİL EKLEMİŞLER

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Machine Learning diye bir şey var kardeşim, algoritma kadar geniş ve gelişmiş bir çalışma alanı. Hatta deep learning vs. bir çok güncel, popüler alan var artık. Algoritma hiç bir zaman güncelliğini kaybetmeyecek bir dal olsa da ön sıralardaki yerini şimdilik bırakmış durumda. En anlaşılır şekilde ifade etmek gerekirse algoritmaları bile sezgisel yöntemler ile üretebilen, geliştirebilen ve en önemlisi de karar verme özgürlüğü tanınmış özgün sistemlerden bahsediliyor.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Yapay zeka hakkindaki bazi yorumlari gormek memleketin istikbali hakkinda kaygilari arttiriyor

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Amerika bu adamı pompalıyor basına bakalım steve jobs gibi

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Sonra lank diye kapatabilsinler insanları, çok fazla dinamik ve işin içinde güven sıkıntısı var ,bilinç aktarma işlerine yoğunlaşın asıl efsane orada

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Şu yapay zekanın "düşünebilme" yeteneğinin bir fanteziden öteye gidemeyeceklerini anlayamadılar gitti.. Kodlayan sensin kardeşim robot bildiğin kodu işler sırasıyla. Algoritma denen bir şey var yemesin kimse bizi.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  200 yıl sonra: Kanka sana güncelleme geldi mi? Ben dün akşam yükledim gözlerim artık daha uzağı görüyor, sistem iyileştirmesi de yapmışlar. Android 206.2 2 ay sonra gelecekmiş.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  elin oğlu elon yapar

" Elon Musk bizi bilgisayarlara bağlayacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elon Musk bizi bilgisayarlara bağlayacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elon Musk bizi bilgisayarlara bağlayacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 2. 2 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 3. 3 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 4. 4 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 5. 5 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 6. 6 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 7. 7 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 8. 8 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 9. 9 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 10. 10 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti