Elon Musk hayır işleri için servetinin yarısını verecek!


09 Eylül 2020 Çarşamba 14:35
Elon Musk hayır işleri için servetinin yarısını verecek!

Elon Musk hayır kurumlarına bağış yapacağını söyledi. Musk toplamda servetinin yarısını hayır kurumlarına bağışlamak için söz vermişti ancak şimdiye kadar durum nasıl ilerledi? Ne kadar bağış yaptı?

Tesla hisseleri sayesinde ülkenin en zengin insanları arasında yerini alan Elon Musk, hayırseverlik taahhüdünü yerine getirmek için önünde daha uzun yıllar var. En azından bunu söyleyebiliriz.

Elon Musk hayır kurumlarına bağış noktasında nerede?

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla ve roket şirketi SpaceX‘in arkasındaki kurucu ve girişimci Elon Musk 2012 yılında, servetinin en az yarısını hayır kurumlarına bağışlamayı vaat eden Giving Pledge‘i imzalamıştı. O zamanlar 2 milyar dolar değerinde olan serveti şu anda çok daha yüksek. Bu nedenle servetinin yarısını vermenin karşılığı şu an daha fazla.

Musk, Tesla hissesinin devasa piyasa değeri sayesinde 68 milyar dolarlık net servete ulaşıyor ve 2020 yılının Forbes 400 en zengin Amerikalılar listesinde yedinci sırada yerini alıyor.

Musk’ın net değeri birkaç günlüğüne Ağustos sonunda 100 milyar doların üzerine çıktı. Ardından Tesla hisseleri dünya çapında biraz düşerken, 4 Eylül’de en fazla 87.9 milyar civarında seyrediyordu.

Elon-Musk-hayir-kurumlarına-bagis-01

Forbes’a göre Musk, şimdiye kadar hayır kurumlarına yaklaşık 100 milyon dolar bağışladı. Bu rakam net servetinin yüzde 1’inden daha az oluyor.

Bu durumda 1 hayırseverlik puanı almış oluyor. Yine de bunların yanında Musk aslında nakit sıkıntısı çeken bir milyarder olarak biliniyor. Birkaç evinin dışında servetinin büyük bir kısmı Tesla ve SpaceX‘teki hisselerine bağlı. Hatta Musk, Tesla hisselerinin yaklaşık yarısını krediler için teminat olarak taahhüt etti.

Musk, 2018 yılında hayır kurumları için birkaç yılda bir 100 milyon dolar değerinde Tesla hissesini satacağını ve Tesla sabit bir durumda olduğunda yaklaşık 20 yıl içinde büyük ödemeler yapacağını Twitter üzerinden paylaşmıştı.

Elon Musk bağışlar için neler yapıyor? Musk 2002 yılında Musk Vakfı aracılığıyla şimdiye kadar kâr amacı gütmeyen gruplara 25 milyon dolar bağışta bulundu. Başka yollarla ise 75 milyon dolarlık hibenin yapıldığı aktarıldı.

Vakıf aynı zamanda SpaceX kampüsündeki deneysel özel bir okul olan Ad Astra dahil olmak üzere, bilimsel araştırma veya eğitime odaklanan kâr amacı gütmeyen kuruluşlara, yaklaşık 17 milyon dolar olmak üzere 350 bağış yaptı.

Elon Musk verdiği sözü tutmak ve 68 milyar dolarlık servetinin yarısını vermek için 40 yıl boyunca günde 2.3 milyon dolar vermek zorunda.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

versin tabi harcama ile bitmez onun parası. hayır duası alsın

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Kim bilir kimlerin günahına girdi.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

22% hisse kaybetmedi mi bu adam

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Bol keseden atmış. Bizim zenginler gibi yapsın hiç vermesin

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

beyaz tv den geliyorum. Bunların hepsi oyun!

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Size mi kalmiş hesabını sormak…….

" Elon Musk hayır işleri için servetinin yarısını verecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elon Musk hayır işleri için servetinin yarısını verecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elon Musk hayır işleri için servetinin yarısını verecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  2. 2 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  3. 3 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  4. 4 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  5. 5 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  6. 6 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  7. 7 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  8. 8 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  9. 9 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  10. 10 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi