Elon Musk, Jeff Bezos’i ti’ye aldı: Kaldıramadı!


27 Nisan 2021 Salı 16:48
ABONE OL
Elon Musk, Jeff Bezos’i ti’ye aldı: Kaldıramadı!

Dünyanın en zengin iş insanı Jeff Bezos ile ikinci sırada yer alan Elon Musk arasındaki rekabet, karşılıklı sert mesajlar ya da esprilerle sık sık gün yüzüne çıkıyor. Elon Musk, NASA’nın Ay misyonu için SpaceX ile anlaşmasına tepki gösteren Jeff Bezos’un şirketi Blue Orijin’i Twitter hesabında yaptığı bir paylaşımla ti’ye aldı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay’a insanlı iniş misyonu Atlantis için kararını dün verdi ve SpaceX’i seçti. SpaceX ile 2,9 milyar dolar değerinde bir anlaşmaya imza atan NASA’nın projesi için Blue Orijin de yarışıyordu. SpaceX, anlaşma kapsamında NASA’nın Ay projesinde kullanılacak Starship roketini tasarlayacak.

Blue Origin NASA’ya sert tepki gösterdi

NASA’nın SpaceX ile anlaşmaya varmasının üzerine havacılık ve uzay araştırma şirketi Blue Origin, NASA’ya tepki gösterdi. Şirket, AFP’ye gönderdiği açıklamada, NASA’nın SpaceX’in teklifini değerlendirirken hata yaptığını söyledi. Amazon’un da kurucusu olan Bezos’un şirketi “NASA, İnsan İniş Sistemi programı için hatalı satın alma gerçekleştirdi.” iddiasında bulundu.

Jeff Bezos Blue Origin

Jeff Bezos Amazon’un da kurucusu ve CEO’su. Elon Musk ‘ın SpaceX şirketi Blue Origin’in en büyük rakibi.

Blue Origin, NASA’nın rekabet fırsatlarını ortadan kaldırdığını, tedarik tabanını önemli ölçüde daralttığını ve ABD’nin Ay görevini geciktirdiğini iddia etti. Şirket, tepki göstermekle kalmayıp kararı ABD Hükümet Sorumluluk Ofisi’ne de şikayet etti. Başvuruyu Blue Origin CEO’su Bob Smith yaptı. Ayrıca şirket, NASA’nın Lockheed Martin Corp., Northrop Grumman Corp. ve Draper gibi diğer teknoloji şirketlerinin projelerini de değerlendirme sürecinde hatalı davrandığını iddia etti.

Blue Origin, Starship fırlatma aracının geliştirilmesinin de uzun süreceğini söyledi. Şirket, “Roketin prototipleri şu anda Teksas’ta test ediliyor ancak son testler muhteşem patlamalarla sonuçlandı.” şeklinde açıklama yaptı. Buna ek olarak, NASA’nın sadece bir uzay şirketini seçmesinin riskli olduğunu da belirtti. Çünkü NASA’nın, bir yedekleme planından yoksun olduğu için projeyi riske attığını ileri sürdü.

Elon Musk Blue Origin’e gönderme yaptı

Blue Origin’in NASA’ya tepkisinin ardından SpaceX CEO’su Elon Musk, Twitter’dan argolu bir mesaj yolladı. Musk, Blue Origin’in itiraz haberini paylaşan bir gazetecinin tweetini, “Can’t get it up (to orbit)” yani “Kaldıramıyor (yörüngeye)” şeklinde yanıtladı. Elon Musk’ın mesajına Bezos ya da şirketi henüz bir cevap vermedi.
Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Wayy beee ne dertler var

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Zenginin parası fakirin çenesini yorarmış misali bir haber 🙂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

aglama yar aglama anam. bezos aglama

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Jeff böyle söyleyince gidip bir bakayım dedim, bu zamana kadar ne yapmış Blue Origin diye. Belki çok daha iyilerdir de biz duymadık, görmedik dedim. Adamların elinde sadece New Shepard adında uçan dildo var.

" Elon Musk, Jeff Bezos’i ti’ye aldı: Kaldıramadı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elon Musk, Jeff Bezos’i ti’ye aldı: Kaldıramadı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elon Musk, Jeff Bezos’i ti’ye aldı: Kaldıramadı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  2. 2 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  3. 3 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  4. 4 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  5. 5 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  6. 6 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  7. 7 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  8. 8 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  9. 9 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  10. 10 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?