Elon Musk kimdir? İşte Bilmediğiniz detaylar!


08 Kasım 2017 Çarşamba 19:13
Elon Musk kimdir? İşte Bilmediğiniz detaylar!

Son yıllarda gerçekleştirdiği girişimlerle Dünya’yı şekillendirmeye devam eden ve Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından konuk edilen ünlü iş adamı Elon Musk kimdir? Elon Musk’ın bilinmeyen detayları, sahip olduğu şirketler ve girişimler nelerdir? Sizler için araştırdık!

Elon Musk kimdir?

elon musk kimdir

Peki girişimleriyle Dünya genelinde büyük yankı uyandıran Elon Musk kimdir?

Amerika’lı iş adamı Elon Musk, 28 Haziran 1971’de Güney Afrika’da doğdu. Teknolojiye ilk adımını 10 yaşında atan Elon Musk, bir Commodore bilgisayar üzerinde yazılım yazmaya başladı. 12 yaşında Blastar adını verdiği, kendi yapımı olan bir oyunun kodunu dönemin popüler dergilerinden birisine 500$’a satarak, iş dünyasına adımını attı.

18 yaşına basmadan Kanada’ya göç eden Musk, annesinin kanada vatandaşı olmasının avantajını kullanarak buranın vatandaşlığına sahip oldu.

1997 yılında Pensilvanya Üniversitesi Fizik ve ekonomi bölümlerinden lisans derecesiyle mezun olan Musk, daha sonrasında Stanford Üniversitesi’nde doktora yapmak amacıyla California’ya taşındı. İnternet, yenilebilir teknoloji ve derin uzay konusundaki ilgisi, okulun başlamasından 2 gün sonra okulu bırakmasına sebep oldu. Musk, 2002 yılında Amerikan vatandaşı olarak toplam 3 vatandaşlığın sahibi oldu.

Elon Musk’ın kurduğu girişimler neler?

 

Zip2

Elon Musk’ın sayısız girişimlerin ilki, 1995 yılında kardeşi Kimbal ile başladı. Babalarından aldıkları 28.000$ ile girişimciliğe ilk adımlarını atan kardeşler; Zip2 adını verdikleri, gazeteler için internet üzerinden erişilebilir bir şehir rehberi sitesi kurdular.

New York Times ve Chicago Tribune gibi önemli gazetelerle anlaşan Musk, firmanın CEO’su olmak istedi ancak yönetim kurulunda üyeler buna izin vermediler. Firma daha sonrasında satıldı.

X.com ve Paypal

Zip2’nin satışından aldığı parayla Elon Musk, 1999 yılında online e-posta ile ödeme ve finansal servislerin sunulduğu X.com’u kurdu. 1 yıl sonra X.com’un Confinity ile birleşmesinin ardından Confinity’nin adı değiştirilerek Paypal oldu.

İnternet üzerinden müşterilerin ve satıcıların internet üzerinden ödeme aracı firması haline gelen Paypal, hızla büyüdü.

2000 yılında Paypal’ın CEO koltuğundan bir anlaşmazlık yüzünden ayrılan Musk, firmanın satışıyla beraber 165 milyon dolarlık bir servete sahip oldu.

SpaceX

Paypal’da ki başarısının ardından Elon Musk; 2002 yılında Space Exploration Techologies (Uzay keşif teknolojileri) adını verdiği SpaceX şirketini, 100 milyon dolarlık sermaye ile kurdu.

2008 yılında kendi üretimi olan Falcon 1 roketi ile başarıyla Dünya etrafına bir uydu oturtulmasıyla birlikte, SpaceX özel sermaye ile Dünya görüngesine ilk uydu yollanan firma ünvanını kazandı.

Aynı zamanda 2008 yılında NASA ile ortaklık yapan firma, Amerikan astronotlarını uzay istasyonuna gönderme görevini üstlendi.

2012 yılında Dragon adını verdikleri uzay mekiği ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na başarıyla kilitlenen SpaceX, UUİ’ye ulaşan ilk özel araç yollayan firma ünvanını kazandı.

Roketlerin kalkıştan sonra denize düşerek tekrar kullanılamaz hale gelmesini gören ve bunun üzerinde çalışmaya karar veren Elon Musk, SpaceX olarak kalkıştan sonra ilk bölümü dikey bir şekilde inebilen bir roket tasarlamaya başladı. Bir çok başarısız denemenin ardından 2015 yılında firma, ilk defa bir roketin ilk aşamasını kalkıştan sonra dikey olarak indirmeyi başardı.

2040 yılında 80,000 kişilik bir nüfus ile Mars’ta koloni kurma hedefi olduğunu söyleyen Elon Musk, Eylül 2016’da Mars’ta planladığı koloni planlarını paylaştı.

Firma şu anda astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na yollamanın yanında, aynı zamanda Mars içinde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Tesla

2003 yılında Tesla Motors adıyla Martin Eberhard ve Marc Tarpenning tarafından kurulan Tesla, daha sonrasında Elon Musk’ın yatırımlarıyla birlikte hızlı bir şekilde büyüdü.

2008 yılında yaşanan ekonomik krizin ardından firmanın CEO koltuğuna oturan Elon Musk, ilk olarak Roadster modelini geliştirerek 31 ülkede 2,500 satış gerçekleştirdi.

2012 yılında 4 kapılı sedan bir araç olan Model S’in dağıtımına başlayan firma, akabinde 2015 yılında SUV modeli olan Model X’in dağıtımına başladı. Tesla, aynı zamanda evler için şeffaf görünümlü güneş panelleri satışıda gerçekleştiriyor.

Musk, 17 Kasım 2017’de gerçekleştirdiği tanıtım ile birlikte şirketin ilk ticari taşıtı olan elektrikli tır Tesla Semi’yi de duyurdu. Tesla Semi ile birlikte, tırlarda elektrikli araçlar haline geliyor.

 

Musk’ın diğer girişimleri ve serveti hakkında bilgileri, yazımızın ikinci sayfasında bulabilirsiniz.
yazarBerkin Kayalar

Küçüklüğünden beri teknolojiyle içli dışlı olan ve en yeni gelişmeleri paylaşan Berkin, boş vakitlerinde Nintendo oyunları oynamaktan keyif alıyor
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Cevval
Cevval
3 yıl önce

Bilmediğimizi de nereden çıkardınız?

MC Fioti
MC Fioti
3 yıl önce

O fazladan koyduğunuz sıfırlar okumayı o kadar zorlaştırıyor ki 🙁

Emre
Emre
3 yıl önce

Adam king.

annem
2 yıl önce

dini ne

onurhan çağlan
onurhan çağlan
2 yıl önce
Yanıtla  annem

bilim

" Elon Musk kimdir? İşte Bilmediğiniz detaylar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elon Musk kimdir? İşte Bilmediğiniz detaylar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elon Musk kimdir? İşte Bilmediğiniz detaylar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  2. 2 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  3. 3 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  4. 4 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  5. 5 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  6. 6 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  7. 7 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  8. 8 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  9. 9 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  10. 10 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık