Elon Musk’ı zirveye çıkaran dönüm noktaları


17 Mart 2021 Çarşamba 16:28
ABONE OL
Elon Musk’ı zirveye çıkaran dönüm noktaları

Elon Musk kimdir?” sorusunun yanıtı aslında oldukça uzun. Mühendis, endüstriyel tasarımcı, girişimci ve hayırsever kimlikleriyle tanınan Musk PayPal‘ın kurucusu olarak tanındı. SpaceX, Tesla ve Neuralink şirketleri ile adını duyuran ünlü iş adamı, dünyanın en zengin ikinci insanı! Bu başarasının arkasındaki hikaye ise oldukça çarpıcı detaylar içeriyor.

Elon Musk gerek iş gerekse özel hayatıyla dünyanın en popüler isimlerinden biri. Peki ya Güney Afrika topraklarından doğup ABD’ye göç eden bu genç adam nasıl bu kadar hızla yükseldi.

Elon Musk’ın çocukluğu

Mühendis bir baba ve beslenme uzmanı bir annenin oğlu olan Elon Musk 1971 yılında Güney Afrika başkenti Pretoria’da doğdu. Erken yaşlarından itibaren kitap okumayı çok sevdi. Ayrıca pek çok dahi gibi içe dönük bir çocukluk yaşadı. Akademik başarılarıyla akranlarını gölgede bırakırken; birlikte büyüdüğü iki kardeşini de her zaman zekasıyla kıskandırmayı başardı.

Elon Musk

Soldan sağa Kimbal, Tosca ve Elon Musk

Belki de “Elon Musk kimdir,” sorusunu en çok şekillendiren süreç 1980 yılında gerçekleşti. Ebeveynleri boşanan küçük çocuk, diğer kardeşleriyle beraber babasının yanında kaldı. Annesini ise yıllarca hiç görmedi. Birlikte dünyayı gezen parçalanmış ailesiyle henüz çok ufak yaşlarda Avrupa, Asya ve ABD‘yi gördü.

İlk girişimini 12 yaşında gerçekleştirdi

Artık 12 yaşına gelen Elon Musk, hayata dair fikirlerini oluşturmaya başladı. Yine bu yaşlarda bağımsız bir video oyunu olan Blastar’ın kodlarını yazdı. Atari için geliştirilen oyun 2085 yılında geçen bir uzay hikayesini konu alıyordu.

Blastar sayesinde ilk atılımını gerçekleştirmeyi başardı. 500 dolar karşılığında oyunu bir şirkete sattı. Henüz o dönemlerde bile ‘Elon Musk kimdir?‘ sorusu piyasada sorulmaya başlandı.

Elon Musk kimdir

Elon Musk’ın üniversite yılları…

Lise eğitimini Güney Afrika’da tamamlayan Elon Musk 18 yaşına gelince Kanada’ya yerleşti. Queen’s Üniversitesi‘nde okumaya başladı. Ancak iki yıl sonra ABD’ye taşınarak Pennsylvania Üniversitesi‘ne geçti. Burada Ekonomi alanında lisans yaptı. Ayrıca Fizik bölümünden de B.A. ve B.Sc dereceleri alarak başarıyla mezun oldu.

Üniversiteyi tamamladıktan sonra uzun bir süre iş bulamayan Elon gündelik işler yaptı. Hatta yıllar sonra anılarından birinde, bir kereste fabrikasında bile çalıştığından söz etti. Burada saatlik 18 dolar kazanıyordu. Ancak bir süre sonra hayatını değiştirmek için o önemli adımı attı. Kardeşi Kimbel Musk ile bir araya geldi. Birlikte şirket kurdular ve böylelikle girişimcilik serüveni tam anlamıyla başlamış oldu.

İlk çevrimiçi bankacılık fikri ve PayPal

1995 yılında kardeşiyle birlikte Zip2 şirketini kuran girişimci, burada ilk kez bir sponsor buldu. 28 bin dolarlık başlangıç sermayesi, babası Errol’dan gelmişti. Kısa bir süre içerisinde babalarına ne kadar başarılı olduklarını ispatlayan kardeşler, 1999’da bu projeyi Compaq şirketine 340 milyon dolar karşılığında sattı.

Artık bir milyoner olan Elon Musk bu parayı dünyanın ilk çevrimiçi bankası olan X.com‘u kurarak harcadı. 2001’de ise yeni yatırımcılarla beraber site, bugün halen çok popüler olan PayPal‘a dönüştü. Ertesi sene eBay yaklaşık 1.5 milyar dolar karşılığında PayPal’ı satın alındı.

Elon Musk

PayPal’ın kurucu ortaklarından Peter Thiel ve Elon Musk yan yana.

Şirket içi karışıklıklar, Musk’ı sanal bankacılık fikrinden biraz uzaklaştırdı. Fakat tarihler 2017 yılına geldiğinde artık dünyanın en zengin insanları arasına giren Elon, gençlik hayali olan X.com’un alan adını PayPal’dan geri aldı. Elbette bunun için devasa paralar ödedi. Fakat fiyat bilgisi hiçbir zaman paylaşılmadı. Musk bunu manevi duygularını tatmin etmek adına gerçekleştirdi. Dolayısıyla site yeniden faaliyete açılmadı.

Uzaya insan gönderen ilk özet şirket

Blastar’da da gördüğümüz gibi uzay her zaman Elon Musk için bir tutkuydu. Nihayet bunu üçüncü kurduğu şirket olan SpaceX ile başardı. Halen daha şirkette CEO’luk yapan Musk, burada roket teknolojisini geliştirmeye odaklanarak fırlatma araçları üretiyor.

Elon Musk

SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Elon Musk

Üç başarısız fırlatmanın akabinde Falcon 1 ile ilk kez bir roketi yörüngeye göndermeyi başardı. 2008 yılında fırlatılan Falcon 1’in peşinden Falcon 9 projesi geldi. Dragon uzay aracıyla ise şirket önü alınamayacak bir hızla büyüdü. 2020 yılında SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na Crew Dragon’u yollayarak uzaya insan gönderen ilk özel şirket unvanını elde etti. Böylelikle gözde yatırımcı, “Elon Musk kimdir?” sorusunu başarılarıyla yanıtladı.

Tesla ve SolarCity

2003 yılında kurulan Tesla şirketininin CEO koltuğuna 2008’de oturan Elon Musk elektrikli araçlar konusunda da alanının öncü isimlerinden. Şirketteki rolü halen daha devam eden girişimci, küresel anlamda otomotivde en uzun süre CEO’luk yapan insan olarak da tarihe geçmiş durumda. Ayrıca geçtiğimiz yıl şirket en değerli otomobil üreticisi unvanına da sahip oldu.

Elon Musk

Elon Musk bir Tesla sunumunda…

Fakat Musk’ın dünyayı güzelleştirmek umuduyla yaptığı tek iş elektrikli otomobiller değil. Bu araçlar için şarj istasyonları oluşturmayı da oldukça önemsiyor. Bunun için hizmet veren SolarCity, gelecekte elektrikli araçların enerji alması için güneş panelleri üretmeyi hedefliyor. SolarCity’nin sermayesi ise 3 milyar dolara yakın olarak tahmin ediliyor.

Elon Musk’ın diğer şirketleri

Yalnızca elektrikli araçlar ve güneş panelleri teknolojisiyle de Elon Musk kimdir sorusunu cevaplamak mümkün değil. Zira başarılı iş insanı, maymun iştahlı bir şekilde bambaşka projelerle de ilgileniyor. Bunlardan bir tanesi de 2016 yılında kurulan Neuralink şirketi. İnsan beynini yapay zeka ile entegre etmek için nöroteknolojik çalışmalar gerçekleştiren bu firmayla Musk’ın bilime de yatırım yaptığı ön plana çıkıyor.

Elon Musk

Musk şirketin nöroteknoloji projelerinden bahsediyor.

Ancak Musk’ın girişimleri arasında en sıra dışı bulunan projelerden biri The Boring Company. 2016’da faaliyete geçen şirket altyapı ve tünel inşaatı üzerine çalışıyor. Firma şu sıralar Los Angeles’ın sıkışık trafiğini rahatlatmak adına yeraltı tünelleri inşa ediyor.

Özel yaşantısı ile Elon Musk kimdir?

Son dönemlerde adı sıkça kripto paralar ile anılan Musk, kimilerine göre piyasada manipülasyon yaratıp servetini genişletmek istiyor. Kimileriyse bunu, insanları kripto paraya teşvik etmek için gerçekleştirdiğini savunuyor. Her ne kadar bu durum tartışmalı olsa da 2001’de X.com’u kuran Musk’ın bu alanın öncülerinden biri olduğu ve sanal paranın geleceğine inandığı açık görünüyor.

Musk şimdiye kadar üç evlilik geçirdi. Ünlü iş insanı şu anda Kanadalı müzisyen Grimes ile birliktelik yaşamakta. Çiftin geçen yıl doğan bebeğinin ismi ise X Æ A-12. Bu haberi sosyal medya hesabından duyuran Elon, uzun süre boyunca gündemden düşmedi.

Elon Musk

Elon Musk, Rick and Morty dizisinde.

Popüler kültürde de büyük öneme sahip Elon Musk şimdiye kadar Iron Man 2, Why Him? ve Men in Black: International filmlerinde oynadı. Ayrıca The Simpsons, The Big Bang Theory, South Park ve Rick and Morty dizilerinde de konuk oyuncu olarak yer aldı.

Halen daha Elon Musk kimdir, diye düşünüyorsanız o tüm bu girişimleri sayesinde dünyanın en zengin ikinci insanı. Kendisi simülasyon teorisine inanıyor. Daha basit ifade etmek gerekirse dünya kendi etrafında dönüyor zannediyor. Başarısını ise bu düşünceye bağlıyor.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Uzay Meraklısı
Uzay Meraklısı
28 gün önce

Elon dünyanın ya en çılgın adamı ya da bir dahi kim bilir?

AByrktr
AByrktr
27 gün önce

Bitcoin’i icat eden Elon Musk’tır.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

İdolüm, reis az proje bıraksaydın da başka insanlar da bir şeyler yapsaydı. El atmadığın mevzu kalmadı. Kripto para, uzay – roket bilimi, insan beynini bilgisayara bağlama, elektrikli akıllı arabalar. Geleceğin mimarlarından.

" Elon Musk’ı zirveye çıkaran dönüm noktaları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elon Musk’ı zirveye çıkaran dönüm noktaları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elon Musk’ı zirveye çıkaran dönüm noktaları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  2. 2 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  3. 3 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  4. 4 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  5. 5 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  6. 6 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  7. 7 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  8. 8 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  9. 9 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  10. 10 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!