Okunma

Elon Musk Kontrollü Yapay Zekadan Yana


14 Aralık 2015 Pazartesi 05:30
Elon Musk Kontrollü Yapay Zekadan Yana

Bilim ve teknoloji dünyası için önemli isimlerin arasında yer alan Elon Musk, bilindiği gibi her daim yapay zeka ile ilgili endişe duyulması gerektiğini vurguluyor. Üstelik bu endişelerini sadece sözlü olarak gündeme getirmeyen Musk, kontrollü Yapay Zeka çalışmaları için de ciddi miktarlarda yatırımlar yaparak gündeme geliyor.

Son olarak ise Elon Musk, geçtiğimiz günlerde duyurulan OpenAI isimli kar amacı gütmeyen Yapay Zeka geliştirme şirketi ile ilgili detaylar paylaştı.

Kontrollü Yapay Zeka için 1 Milyar dolar!

15-12/14/news_1-elon-musk-openai-2016.png

OpenAI oluşumu için başlıca isimlerin arasında yer alan Elon Musk, yaptığı bir açıklama ile şirket detaylarını ve daha şimdiden elde ettiği yatırımları aktardı. Aktarılan bilgilere göre OpenAI, daha şimdiden yaklaşık 1 milyar Dolar yatırım almayı başarmış durumda.

Bu yatırım meblağsı arasında Musk isminin de yerinin büyük olduğu tahmin edildiğinde, şirketin “insanlık için Yapay Zeka” çalışmaları sloganını, başarılı olarak gerçekleştireceği umudu kazandırılmış oldu.

Öte yandan OpenAI ile ilgili görüşlerini de aktaran Musk, ortada ticari bir girişim olmadığı için OpenAI çalışmalarının son derece verimli olacağına inandığını ve Yapay Zeka çalışmalarının, endişe uyandırmadan devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

:: Elon Musk’ın Yapay Zeka ile ilgili endişe dolu yorumlar yapması ile ilgili, siz ne düşünüyorsunuz? Ayrıca OpenAI, sizce başarılı çalışmalar gerçekleştirebilecek mi?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Elon Musk Kontrollü Yapay Zekadan Yana”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bence bu arkadaş itiraz ettiği tüm konuları kendi yemek istiyor yoksa neden umursasın bu kapitalist arkadaş bunlar hem reklam hemde gelecek ki büyük otomasyon sistemleri pastasını yemekten başka bir şey değil. Bizleri çok düşünüyorsa savaş çıkartıp silah satmasınlar.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yapay zeka bilgisayar çağında olmazsa olmaz bir teknoloji sonuçta şuan kullandığımız pc lerde insanoğluna düşünmede yardımcı olması için tasarlanmadı mı ?
  bknz : turing machine.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Kuantum dolanıklığı başaramayan bir sistem insan kontrolünün dışına çıkamaz!

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bence de kontrollü en iyisi yoksa işimiz zor

 5. SDN Okuru dedi ki:

  insanlık için diyor tesla güncelleme için 15 bin dolar istiyor bu tezat değil mi bedava verseydi ya güncellemeyi

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Şu adamlara biri dur demeli. Dünyanın binlerce yıllık tarihi insandan daha tehlikeli bir gücün olmadığını ispatlıyor. yapay zeka insan kontrolüne verilmemeli. o zaman bir silahtan başka bir şeye dönüşmez. skynet ten korkacağınıza onu kontrol eden insanlardan korkun. ama yok yok adam gibi yaşayıp öleceğimize belli bir zümrenin kontrolünde köle olalım. sizin istediğiniz bu.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bu adamın haberlerini ne zaman okusam aklıma Iron Man geliyor. 😀 Adam gerçek hayattaki Iron Man resmen.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Geliştirilen yapay zekanın insanlık için tehdit oluşturup oluşturmadığını anlamak için bir test geliştirdim. Android mi ? iOS mu ? diye sorucam. Bir bilim adamı hemen fişin yanında duracak, biri de sigortaların yanında. Eğer iOS derse hem fişi çekicez hem de sigortaları indiricez. Alim allah herşey olabilir.

" Elon Musk Kontrollü Yapay Zekadan Yana konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elon Musk Kontrollü Yapay Zekadan Yana ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elon Musk Kontrollü Yapay Zekadan Yana ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "