SpaceX astronotları tarihi göreve hazırlanıyor


30 Ocak 2020 Perşembe 09:21
SpaceX astronotları tarihi göreve hazırlanıyor

ABD’li uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, ilk astronotları ile birlikte tarihi bir göreve hazırlanıyor. Şirketin sahibi Elon Musk SpaceX astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley‘i uzaya gönderecek. Bu yolculuk, ABD’nin Rusya’ya bağımlılığını ortadan kaldırmayı hedefliyor.

SpaceX’in bu baharda gerçekleştirmeyi planladığı uçuş, ABD’nin uzay tarihinde yeni bir dönemi başlatabilir. Zira, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzaya personel taşımak için Rusya’nın Soyuz roketlerine bağımlı.

Elon Musk SpaceX astronotları için hazırlık aşamasında

Söz konusu uçuş başarılı olursa ABD’nin Rus sistemlerine bağımlılığı sona erecek. Crew Dragon uzay aracı ile gerçekleştirilecek uçuş, astronot taşıyan ilk ticari uzay aracı olarak kayıtlara geçecek.

SpaceX astronotları, hazırlık aşamasında acil durum prosedürlerini uyguladı, Crew Dragon’un mekanizmaları hakkında kapsamlı bir eğitimden geçirildi. Astronotlar daha sonra Elon Musk ile buluştu.

Astronotlar nasıl seçildi?

ScienceAlert, astronotların seçilme sürecine dair bazı bilgiler aktardı:

NASA, 2018 yılında Behnken ve Hurley’i belirlenen 9 kişi arasından SpaceX astronotları olarak seçti. İki astronot bir aksilik olmazsa ticari uzay aracı kullanan ilk insanlar olarak tarihe geçecek.

Elon Musk’ın, aynı zamanda askeri pilot da olan astronotları Nisan, Mayıs ya da Haziran ayında test uçuşu için Uluslararası Uzay İstasyonu‘na (UUİ) göndermesi bekleniyor.

Astronotlar, NASA tarafından 2000 yılında işe alındı ve o tarihten bugüne uzay mekiği programında birlikte çalıştılar.

Uzay yolculuğu güvenli mi?

Uzay uçuşlarında güvenlik ilk sırada geliyor. Söz konusu ticari mürettebat astronotları, kalkıştan önce yaşanabilecek olası bir tehlike anında SpaceX’in fırlatma rampasını tahliyeye yönelik tatbikatlar yaptı.

Acil kaçış senaryosunda astronotlar zipline benzer bir yapı ile yere iniyor ve zırhlı bir araç onları alıyor. Kalkıştan sonra muhtemel bir kaza durumunda ise Crew Dragon’un kaçış kapsülü devreye giriyor.

Bu arada SpaceX’in Falcon 9 roketini havada patlatma işlemiyle yaptığı acil kaçış testinin başarıyla tamamlandığını da hatırlatalım.
yazarCahid Atik

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü mezunu. Aynı bölümde özel öğrenci statüsünde yüksek lisans dersleri aldı. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" SpaceX astronotları tarihi göreve hazırlanıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SpaceX astronotları tarihi göreve hazırlanıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SpaceX astronotları tarihi göreve hazırlanıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
  2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
  3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!