Yerdeki rekabet uzaya taşındı: ‘Yörünge’ savaşı


27 Ocak 2021 Çarşamba 09:29
ABONE OL
Yerdeki rekabet uzaya taşındı: ‘Yörünge’ savaşı

Dünyanın en zengin iki adamı, uydu filoları için göksel mülkler üzerinde ABD düzenleyicilerinin karşısına çıkıyor. Elon Musk‘a ait SpaceX, Federal İletişim Komisyonu‘ndan Starlink iletişim uydularını ilk planlanandan daha düşük bir yörüngede çalıştırmak için izin istedi. Ancak Jeff Bezos bu durumun riskli olduğu söylüyor.

Jeff Bezos, Starlink’in teklifini riskli buluyor

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX’in bu isteği karşısında Starlink gibi uzaydan internet hizmeti sunmak için tasarlanan Kupier uydularıyla parazit ve çarpışma riskine gireceğini ifade etti.

Amazon Salı günü resmi haber hesabından; “SpaceX’in önerdiği değişiklikler, uydu sistemleri arasındaki rekabeti engelleyecektir. Bu istek gerçekleşirse, rekabeti bastırmak SpaceX’in çıkarına, ancak kesinlikle halkın yararına değil.” açıklamasında bulundu.

Bu açıklamanın hemen ardında ise Elon Musk bir Tweet attı ve “Çalışmaya en iyi ihtimalle birkaç yıl uzakta olan bir Amazon, uydu sistemi için bugün Starlink’in hamstring yapmasına hizmet etmiyor.” dedi.

Starlink denemeleri

Elon Musk’ın uzay şirketi, internet hizmeti için 1.000‘den fazla uyduydu piyasaya sürdü ve ABD, İngiltere ve Kanada‘daki ilk müşterilerini kayıt etmeye başladı.

Amazon ise geçtiğimiz yıl 3.236 uydudan oluşan bir filo için FCC iznini kazandı ancak henüz bir filo başlatmadı.

Ek olarak Amazon daha önce FCC’yi SpaceX’in daha düşük yörüngeler talebini reddetmeye çağırdı ve bu değişikliğin SpaceX uydularını Kuiper Sistemi yörüngelerinin ortasına koyacığını belirtmişti.

SpaceX ise planlarının Amazon’un “henüz gelişmekte olan planları” olarak adlandırdığı şeye müdaheleyi artırmayacağını söyleyerek FCC’ye yapılan çağrıları geri püskürtmüştü.

Ayrıca SpaceX, FCC‘ye uyduların dünyaya daha yakın olmasının uzaydaki enkaz riskini azalttacağını çünkü yörüngeden daha yüksek uzay aracından daha hızlı düşeceklerini bildirdi.

Son olarak SpaceX tüm bu çalışmaların sonucu 12.000 uyduyu çalıştırmayı planlıyor ve uydularının şu anda yörüngede döndüğü 550 kilometrede 1.584 dahil olmak üzere yaklaşık 4.400 uydu için FCC yetkisi kazandı.

Şimdi ise şirket, başlangıçta önerilenden iki kat daha yüksek olmak yerine 2.824 uyduyu aynı yaklaşık irtifaya yerleştirmek için izin istiyor. 
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Elon > keltoş

çivi
çivi
1 ay önce

Bu tarz uydular yakın zamanda ABD kurumlarına da hizmet verecek istihbarat uydusu olarak kullanı***** ülkeler bu konuda önlem almaz ise sonları iyi olmayacak

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Hizli internet için ne hallere geldik bizd de adam akıllı internet verselerde biz de desek olmasın

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Onu bunu bilmem ben Eloncuyum arkadaş

" Yerdeki rekabet uzaya taşındı: ‘Yörünge’ savaşı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerdeki rekabet uzaya taşındı: ‘Yörünge’ savaşı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerdeki rekabet uzaya taşındı: ‘Yörünge’ savaşı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme