Okunma

Elveda DirectX 10


12 Haziran 2009 Cuma 07:02
Elveda DirectX 10

ATI’nin grafik araştırma birimi,  oyun geliştiriciler tarafından gelecek jenerasyon Microsoft DirectX11 uygulamaları programlama arayüzüne (API) adaptasyonu geliştirdiklerini ve DirectX 11 destekleyen  ürünü “Wave” başlığı altında bu yıl sunmayı planladıklarını açıkladı.

Yapılan açıklamada DirectX 11 ile ilgili oldukça fazla bilgiye sahip olduklarını belirten ATI yetkilileri daha önce aynı durumu DirectX 10’la yaşadıklarını ifade ettiler. DirectX 10 resmi olarak 2006 yılının Kasım ayı içersinde çıktıktan sonra yaklaşık 5 aylık bir gecikme ile kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Böyle bir gecikmenin yaşanmaması için ATI ve diğer firmalar DX 11 destekli oyun ve uygulamalar için oldukça yoğun çalışıyorlar.

Donanım firmalarının DX 11 ile ilgili tek sorunları oyun geliştiricilerinden yeterli destek alamamaları. Bu yüzden yeni teknolojilerin adaptasyonuyla ilgili yeterli gelişmeyi sağlayamıyorlar. Önemli olan DirectX 11 üzerinde çalışmayı isteyenlere büyük ölçüde destek vermek.

ATI, DX 11 için geliştirmeler yaptıklarını beyan etse de DirectX 11 destekleyen ATI Radeon grafik kartı özelliklerini sır gibi saklıyor. Yeni API ile geliştirilmiş çoklu yürütme birimi ile çoklu çekirdek mikro işlemcilerin performansı artırılarak geleceğin oyunlarında ve diğer bazı uygulamalarda DirectX 11 ile karşılaşabiliriz.

ATI, DX 11 destekli ekran kartları hakkında bilgi vermese de bir konunun altını çiziyor. İddialarına göre DX 11 donanım desteğine sahip ilk ekran kartı kendilerine ait olacak.

:: DirectX 11’den beklentileriniz neler? Forumda tartışalım.
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Elveda DirectX 10 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elveda DirectX 10 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elveda DirectX 10 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "