Okunma

EMC, İkinci Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı


06 Ağustos 2013 Salı 12:00
EMC, İkinci Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı

EMC, 2013 yılının ikinci çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. EMC’nin ikinci çeyrekte elde ettiği üst düzeyde konsolide gelir, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 6’lık bir artışla 5.0 milyar USD’ye ulaştı.

Şirket bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla üç iş biriminde de gelirler bazında artış kaydetti: EMC Bilgi Altyapısı’ndaki istikrarlı büyüme sürerken, Pivotal’ın gelirlerinde çift haneli artış elde edildi. VMware’in büyümesi de gelirlerindeki çift haneli artışla hızlandı.

İkinci çeyrekte GKGMİ’ne göre EMC’ye atfolunabilir net kazanç 701 milyon USD oldu. Aynı çeyrekte GKGMİ’ne göre olan ortalama ağırlıklı hisse başına kazanç bir önceki seneye göre yüzde 10 arttı ve 0.32 USD oldu.

GKGMİ’ne göre olmayan EMC’ye atfolunabilir net kazanç ise 907 milyon USD’a ulaştı. Yine aynı çeyrekte GKGMİ’ne göre olmayan ortalama ağırlıklı hisse başına kazanç da bir önceki seneye göre yüzde 8 artarak, 0.42 USD oldu.

EMC Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Joe Tucci finansal sonuçlarla ilgili açıklamasında, “İkinci çeyrek boyunca daha dikkatli harcama yapılan bir BT ortamına karşın, gördüğümüz güç ve talep stratejimizin sağlamlığını, müşterilerimizin bütünleşik iş modelimizde gördüğü değeri ve bulut bilişim, Büyük Veri ve güvenli BT alanlarındaki dev fırsatları gösteriyor. EMC Bilgi Altyapısı, VMware ve Pivotal bu önemli trendlerin en ön saflarında yer alıyor. Her bir iş birimi işletmelere daha fazla seçenek sunabilmek için kendi benzersiz teknolojilerini ve bağımsız iş ortağı ekosistemini oluşturmaya odaklanıyor. Birlikte de yalnızca şirketlerin en büyük 10 BT ihtiyacını karşılamakla kalmayan, aynı zamanda da daha uzun vadeli kurumsal dönüşüm önceliklerini yerine getirmelerine yardımcı olacak rekabetçi teknolojiler yaratıyorlar” dedi.

Veri Depolama Biriminde yüzde 4 büyüme

İkinci çeyrekte, EMC’nin Bilgi Altyapısı iş biriminin gelirleri bir önceki senenin aynı dönemine oranla yüzde 4 arttı. İkinci çeyrekte EMC’nin Veri Depolama iş birimi de bir önceki seneye göre yüzde 4 büyüdü.

Bu büyümede EMC’nin Gelişmekte Olan Veri Depolama3 İş Birimi’nin gelirlerindeki bir önceki seneye oranla yüzde 39’lık artış; EMC’nin Son Teknoloji Veri Depolama İş Birimi’nin artan pazar payı ve EMC Bütünleşik Depolama ve Yedekleme Kurtarma İş Birimi’nin gelirlerindeki artış etkili oldu. EMC’nin RSA Veri Güvenliği iş biriminin gelirleri de bir önceki seneye göre yüzde 3 arttı. EMC’nin Bilgi Altyapısı birimi daha çok bulut ortamına yönelik ürünler ve dikey tabanlı çözümlere geçiş sürecinde ikinci çeyrekte ilerleme kaydetti.

İkinci çeyrekte VCE parladı: 2012’den bu yana 3.600’den fazla VSPEX satıldı

Vblock sistemlerine olan yoğun talebe bağlı olarak VCE de mükemmel bir çeyrek geçirdi. Ayrıca EMC’nin VSPEX referans mimarisi çözümleri de işletmeler ve iş ortakları tarafından hızlı bir şekilde benimsenip, popülerleşerek ivme kazanmaya devam etti. Satışa sunulduğu Nisan 2012’den bu yana iş ortakları 3.600’den fazla VSPEX çözümü sattı.

İkinci çeyrekte, VMware bir önceki seneye oranla gelirlerinde iki haneli büyüme kaydetti. Şirket istemci-sunucu çağından mobil-bulut çağına geçişlerinde işletmelere yardım için benzersiz bir konumda olduğundan başarısını istikrarlı bir biçimde sürdürüyor. VMware şirketlerin bu yeni dünyayla aralarında köprü oluşturmalarına yardımcı olurken, yepyeni düzeyde verimlilik, kontrol ve çeviklik sağlıyor.

Pivotal ile gelen başarı

1 Nisan 2013’te EMC ve VMware yeni bir şirket kurdu. Pivotal isimli bu şirket EMC ve VMware’in Greenplum, Cloud Foundry, Spring, Cetas, Pivotal Labs, GemFire gibi stratejik teknoloji, çalışan ve programlarını VMware’in vFabric Suite ürünleri ile bir araya getiriyor. Pivotal ayrıca yakın zamanda önce General Electric’in (GE) şirkete yaptığı yaklaşık 105 milyon USD’lık stratejik yatırımı da duyurdu. Bu tutar hisselerin yüzde 10’una tekabül ediyor. Pivotal EMC organizasyonu içinde çok başarılı bir ilerleme kaydetti ve şu an gelecek nesil veri yapıları, uygulama yapıları ve hizmet olarak bulut-bağımsız platformdan oluşan yeni bir platform oluşturuyor. İkinci çeyrekte şirket gelecek nesil büyük ve hızlı veri uygulamaları için bu platformun ilk versiyonu olan “Pivotal One”u duyurdu. Bu versiyon yıl sonundan önce pazara sunulacak.

EMC’nin ikinci çeyrekte ABD’de elde ettiği konsolide gelirler bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 4 artarak 3.0 milyar USD’a ulaştı.

Bu tutar ikinci çeyreğin konsolide gelirlerinin yüzde 53’ünü temsil ediyor. EMC’nin ABD dışındaki ticari faaliyetlerinden elde ettiği gelir de bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8 artarak 2.7 milyar USD’a ulaştı.

Bu tutar da ikinci çeyreğin konsolide gelirlerinin yüzde 47’sine denk geliyor. Bir önceki senenin aynı dönemine göre EMC’nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki faaliyetlerinden elde ettiği gelirler yüzde 6, Asya Pasifik ve Japonya bölgesinden elde ettiği gelirler yüzde 12, Güney Amerika bölgesinden elde ettiği gelirler ise yüzde 12 arttı. EMC’nin BRIC ve 13 pazardan elde ettiği gelirler de bir önceki senenin aynı dönemine oranla yüzde 18 arttı.

:: EMC’nin ekonomik büyümesini, sürdürülebilir buluyor musunuz?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" EMC, İkinci Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere EMC, İkinci Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda EMC, İkinci Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "