Okunma

Emirleri İnsan Beyninden Alan Robot!


02 Aralık 2015 Çarşamba 05:30
Emirleri İnsan Beyninden Alan Robot!

Günümüz teknolojisi ile robot üretimi biraz zor olsa da telepresence robotlar geleceğimizin büyük bir parçası olacak gibi görünüyor.  Hareket kabiliyeti, zeka ve hız konusunda yapılan çalışmalar önümüzdeki yıllarda etrafımızda birçok robotun dolaşacağının sinyallerini veriyor.

Hayalleri harekete dönüştürme zamanı

Bizi aslında gidemeyeceğimiz yerlere götürecek yollar geliştiren ve engelli insanların yaşamlarında bir devrim gerçekleştirmeyi amaçlayan İtalyan ve İsviçreli mühendisler, direkt olarak insan beyninden komut alan ve aldığı komutları uygulayan robot ürettiler. Beyin dalgalarını algılayan bir cihaz ile kablosuz bağlantı üzerinden iletişim kuran telepresence robot, insan hareketinden bağımsız olarak kafaya takılan bir aparat yardımıyla hayallerinizi harekete dönüştürüyor. Kendi işlerini kendi halledemeyen engelli insanların kullanımına sunulmak adına üretilen robot, üzerinde kullanıcısına göstermesi ve önünü görmesi için bir adet laptop bulunduruyor. Bu robotu daha öncekilerden ayıran en büyük özelliği ileri emrini nasıl yorumlayacağını kendi kendine karar verebiliyor olması. Bunu yapmasının sebebi de önüne çıkan engellerden kaçınarak kullanımını kolaylaştırmak.

15-12/01/robot-1449002784.jpg

Proje mühendislerinden Robert Leeb  “yatağa bağlı bir kişi düşünün, bu robota sahip olduğunda hayata bağlı olma isteği tekrar canlanacak ve yeni bir yaşam için mücadele edecek.” açıklamalarını yaptı.

 

:: Robot teknolojisinin gelişmesi hakkında düşüncelerinizi neler?
yazarVolkan Taş

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi olan Volkan, gelişen teknolojiyi ve yenilikleri SDN ailesi ile paylaşıyor. Sıkı bir futbol takipçisi ve wingsuit hayranıdır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Emirleri İnsan Beyninden Alan Robot!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Su robotlar bir an once gelissede pkk nin ustune salsak

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Böyle güzel gelişmlerdeoluyor. Teknolojiyi doğru kullanın.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Türkler bu alete error verdirtir

" Emirleri İnsan Beyninden Alan Robot! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Emirleri İnsan Beyninden Alan Robot! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Emirleri İnsan Beyninden Alan Robot! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "