Okunma

Emniyet “milli kriptolu” telsiz sistemine geçiyor!


19 Haziran 2018 Salı 17:30
Emniyet “milli kriptolu” telsiz sistemine geçiyor!

Dünya genelinde kişisel verilerin ve iletişimin güvenliğini sağlamak için hukuki ve teknolojik anlamda yoğun bir mesai harcanıyor. Kişisel verilerin güvenliğinde yaşanan bir sıkıntı belirli bir kitleye zarar verirken, kurumların veya güvenlik güçlerinin bir güvenlik zaafiyeti tüm ülkenin zarar görmesine neden olabiliyor.

Bu kapsamda başta telsizlerin dinlemesinin önüne geçmek ve güvenliği artırmak isteyen Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, Milli Kriptolu Sayısal Telsiz Sistemi olarak adlandırılan yeni bir telsiz sistemine geçiş yapmaya hazırlandığı öğrenildi.

Emniyet için milli kriptolu telsiz dönemi başlıyor!

Elde edilen bilgilere göre, bugüne kadar 15 ilde kurulumu tamanlanan projeye, 7 il daha dahil edildi. Projeye dahil edilen bu illerin başında Ankara ve İstanbul geliyor. Dış müdahalelere kapalı şekilde veri iletişimi yapılmasına imkan tanıyan bu sistemin, analog telsizlerle de sorunsuz bir şekilde çalışabildiği belirtiliyor.

Geçiş hazırlıkları devam eden bu sistemin sunduğu tek avantaj, gizli haberleşme olmayacak. Zira, araç ve kimlik sorgusu yapılabilmesine imkan tanıyan bu sistem ile uyumlu cihazları kullanarak, gerektiğinde görüntü aktarımı yapılabilecek.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Emniyet “milli kriptolu” telsiz sistemine geçiyor!”

  1. atarlı dedi ki:

    Jandarma yıllardır kullanıyor.

" Emniyet “milli kriptolu” telsiz sistemine geçiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Emniyet “milli kriptolu” telsiz sistemine geçiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Emniyet “milli kriptolu” telsiz sistemine geçiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "