Kia’dan yolcuyla empati kuran sürücüsüz otomobil!


05 Ocak 2019 Cumartesi 20:00
Kia’dan yolcuyla empati kuran sürücüsüz otomobil!

Hyundai markası altında önemli geliştirmelere imza atan Kia, şimdi de CES 2019 için otonom araç şovu yapmaya hazırlanıyor. Ancak bu sürücüsüz otomobil diğerlerinden çok farklı.

Otonom otomobil henüz tam olarak hayata geçmiş bir teknoloji değil. Her ne kadar Tesla elektrikli otomobilleri başarılı bir otonom sürüş deneyimi sunsa da, toplu taşıma araçlarında henüz bu teknoloji kullanılmış değil.

Kia sürücüsüz otomobil yolcuyla nasıl empati kuracak?

Kia tarafından CES 2019‘da tanıtılacak olan aracı otomobilden çok sürücüsüz taksi olarak adlandırmak daha doğru gibi.

Kia mühendisleri tarafından geliştirilen yapay zeka tabanlı R.E.A.D sistemi, yolcuların yüz ifadeleri, kalp atışı gibi duyuları üzerinden kabin içini kişiselleştirebiliyor.

Bu kişiselleştrime, yolcunun duygusal durumuna uygun titreşimde yapılan masaj, çalınan müzik ve ortam ışığının da bu duygu durumuna göre değişiklik gösteriyor.

Paylaşılan renderlara bakılırsa araç tek ve ya iki kişilik gibi görünüyor. Kia yetkilileri ise CES  2019 için tek, iki kişilik ve dört kişilik kabinleri olan üç ayrı model tanıtacaklarını açıkladı.

kia, sürücüsüz otomobil, CES 2019

Şirket tüm bunları yolcuların göz ve parmak hareketlerini izlemek için kullandığı bir 3D kamera ile sağlıyor. Ayrıca sürücüsüz otomobil yolcuların fiziksel düğmeler kullanmadan aydınlatma, iklimlendirme ve eğlence sistemleri gibi araç içi özellikleri yönetmelerini sağlayan V-Touch jest kontrol teknolojisine de sahip olacak.

Araç tasarım olarak Tron filmden hatırladığımız parlak neon çizgilere sahip. Fütüristik bir görünüme sahip olan SEED Car, sürücüsüz otomobil deneyimini farklı bir boyuta taşıyacağa benziyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Kia SEED Car, yolcuyla empati kuran özellikleriyle gerçekten de sürücüsüz otomobil dünyasında fark yaratabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

 
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Ahmet Turan
Ahmet Turan
2 yıl önce

Bir kaza Durumunda, kimi muhatap olarak adalete şikayet edeceğiz acaba? Bu durum kanunlarda tespit edilene kadar kullanmak ne kadar mantıklı olur bilemedim. Başarı elde edildiğinde, kaza tutanaklarında istatistiklerin sayısında düşme olacağını tahmin etmek çok zor değil. Motor sporlarında durum daha da karışık olacaktır.

" Kia’dan yolcuyla empati kuran sürücüsüz otomobil! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kia’dan yolcuyla empati kuran sürücüsüz otomobil! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kia’dan yolcuyla empati kuran sürücüsüz otomobil! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2