Okunma

En Büyük Gerçek, Bir Uydurma mı?


12 Ocak 2016 Salı 15:45
En Büyük Gerçek, Bir Uydurma mı?

Her ay ücretsiz olarak yayınlanan teknoloji derginiz SDN Teknosa Magazin‘in Ocak sayısındaki TeknoBilim konumuz “Rakamların bilim üzerine etkisi“ydi. İnsanlar tarafından, yoktan var edilen rakamlar gerçekten bilimin temellerini oluşturabilir mi? Okurlarımız için bu konuyu derinlemesine irdeledik.

SDN Teknosa Magazin‘de her ay yayınlanan TeknoBilim makalelerini herkesten önce okumak istiyorsanız, dergimizi aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz. Her ay ücretsiz olarak yayınlanan SDN Teknosa Magazin uygulamasını Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazlarınıza indirerek, yeni çıkan sayıları ilk okuyanlardan biri olabilirsiniz. 

15-11/23/1.jpg       15-11/23/2.jpg

Matematik ve Fizik, bilim için en güvenilir temel olarak görülüyor. Birçok bilimsel çalışma da Matematik ve Fiziği temel alıyor, bu doğrultuda açıklama yaparak kesinlik sunuyor. Peki, en çok güvenilen rakamlar, aslında bir uydurmadan mı ibaret?

16-01/12/einstein_1921_by_f_schmutzer_-_restoration.jpg

En büyük gerçek: Rakamlar! 

İnsanoğlu, evren ile ilgili gelişimlerini, her daim rakamları baz alarak gerçekleştiriyor. Kullandığımız bilgisayarların esas temeli, sadece 1 ve 0 rakamlarından oluşuyor. Bir teoriyi kanıtlamak için de rakamlar ilk gereksinim olarak aranıyor.

Ancak farklı bir açıdan düşünmek gerekirse aslında rakamlar, en büyük ve en geçerli insan uydurması…

İnsanlık, evreni anlamak ve kavrayabilmek için çeşitli teoriler ve çıkarımlar yapıyor. İşte bu teoriler ve çıkarımlar, aslında tamamen insan uydurması olan rakamlara dayanıyor.

16-01/12/newton_wide.jpg

Bu açıdan bakıldığı zaman, kimileri için trajikomik bir seviyede olan bu düşünce, takdir edileceği üzere reddedilebilecek bir şey de değil. Zira insanoğlu, kendine bir dayanak oluşturabilmek amacıyla bir temele ihtiyaç duyuyordu. Bu temeli ise, rakamları “uydurarak” oluşturmayı tercih etmiş ve günümüzde en gerçek şey olan Matematik ve Fizik, aslında en büyük “uydurmayı” temel alıyor.

Fonksiyonlar, kurallar ve dahası… Hepsi bir yalan mı?

Fonksiyonlar, kurallar, işlemler ve hatta tabirler bile günümüz için bilimin temeli ama “uydurma” olan rakamlara dayanıyor.

Aslında bu durum da evreni anlamak için yapılan çalışmaların çıkarımlardan ibaret olabileceği gerçeğine de vurgu yapıyor. 

16-01/12/2-2.jpg

Türev, İntegral bir yana Newton ve Einstein da hep bu gerçek olmayan rakamlarla dünyayı açıklıyor ve evrenin derinlikleri için bunları temel alıyor. 

Kısaca özetlemek gerekirse rakamlar, insanlık için en büyük yapay unsur olarak tabir edilebiliyor. Farklı bir bakış açısı ile göz önüne alınan bu durum, insanoğlunun evrene karşı ne derece basit kaldığının da en büyük yansıması olsa gerek…

Yazan: Eren Ertem

:: Rakamlar hakkındaki düşünceleriniz neler? Gerçekten rakamlar insanlar tarafından uydurulmuş olan basit bir anlam karmaşası olabilir mi?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

46 yorum - “En Büyük Gerçek, Bir Uydurma mı?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bence rakamlar gerçek çünkü uydurma olsalardı apple ürünlerini satarken etiketlere o kadar cok rakam yazmazdi

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yorumlara bakıyorum da hakkaten boş. Yazının ne olduğunu kavrayamamışlar.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Neye inanıyorsanız o.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Kur'an-ı Kerim de sayılar var

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Evrenin dili matematikdir

 6. SDN Okuru dedi ki:

  insanı insan yapan şey matematiktir yani düşünme yetisidir
  kara cahil

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Matematik ve fizik eğer uydurma olsa idi, sen bu yazıyı hiç yazmamış olurdun.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Matematik evrenin yaratılma dilidir. Her şeyi kanıtlar.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  "Matematik ve Fizik, aslında en büyük “uydurmayı” temel alı***** bunu yazabilecek durumda olmak, yazık gerçekten. Matematik evrensel dildir. Bunu her yerde görürsün. İnsan uydurması olması için evrenin ve doğanın içinde insandan önce yeralamazdı. Bu yazı tam bir akıl tutulması, sözün bittiği yer.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Son cümle harikaydı.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Oldukça farkındalık verici ve güzel bir bakış açısı. Açıkçası sırf bilgi aktarma üzerine olan bu sitede böyle düşünceye dayalı bir haber görmek hoşuma gitti.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  rakamlar icad degil ***** uydurmasyn degil zaten var olan birseyin bilinmesi yada ***** iki yada uc dedigimiz de onlarin isimleridir 2 ye kabak da diyebilirdik o zaman da kabakla kabagin toplami 4 ***** ikiye iki dedik de kabak demedige girersek de ohooo yaani 🙂

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Dunyamizda bile fizik ve matematikle aciklanamayanngerceklikler varken rakamlara sonsuz itimadi anlamak mumkun degil..tabiki de matematigin izah edemedigi durumlar karsisinda bu gercekkikleri inkar etmek de bir o kadar aptalliktir. Tum bu cikarimlar bizi materyalizmin cikmazina surukler…ispat edemedigini inkar…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Çılgın SDN, Hawking'i coşturuyor. 😀

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Akıl tutulması dedikleri bu herhalde… eğer sende beyin varsa ta . .

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Moron musunuz yoksa şizofren mi???!!!

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Rakamların birer kavram olduğunu, sayıların ise sadece büyüklük olduğunu bilmemek böyle saçma bir yazı yazmaya neden oluyor. Örneğin 3. Bir rakam ve bir sayı, bütün üçlükleri temsil eden bir kavram. Yazar eğer ilkokulda küme kavramını fasülyelere indirgediyse bu yazıyı yazması normal. Türev – integral demiş kara cahil yazar. Diferansiyel hesap değişimin öyküsüdür ve bu hesabı içselleştiremediğinden bu yazı mümkün olmuş. Formül demişler, matematik ve doğayı anlaşılabilir kılan matematik yani diğer adıyla fizik herhangi bir formül içermez, kastettiğiniz şeyin adı "bağıntıdır" formül sadece kimyada mümkündür. Evren modelleri kurulurken elbet sayılar kullanılacak, insan denen tür büyüklüğü ifade edebilmek için rakamları keşfetti ve bunu onbinlerce yıldır kullanıyor. Böyle cahil trolleri yazar yapmayın gözünüzü seveyim

 18. SDN Okuru dedi ki:

  bu işlerle uğraşmayın içinden çıkamazsınız gidin telefon inceleyin…

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yapı içinde bulunduğumuz Dünya koşullarının sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Eğer başka bir gezegende yaşayıp başka besinler ve Atmosferik koşullara ihtiyaç duysaydık o zamanda o koşullara uygun bir yapı geliştirecektik. Zaman anlayışımız farklı olacaktı. Belki bu yapı şu an etrafımızda olan biten bir çok bilimsel gerçeği ortaya çıkarmamıza engelliyor olabilir. Evrene sadece tek pencereden bir açıdan bakmamıza neden oluyor olabilir. Ne çok bilim adamı varmış be 🙂 inddir com

 20. SDN Okuru dedi ki:

  SDN'de bilim yazarı şart. Eren Ertem arkadaşın güzel haberleri oluyor, okuyorum ama bu tarz bilgi üreten yazılar yazmak ciddi birikim gerektirir. Yoksa bu yazıdaki gibi kötü bir içerik çıkar.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  1 Parmağını kaldır sonra 1 parmağını daha kaldır hangi dilde hangi şekilde düşünürsen düşün bu 2'dir. (Felsefe ve Kuantum fiziği hariç)

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Yazar Fizik kitabı okumuş anlamamış. O yüzden bilime laf söylüyor. Rakamların dışında başka bir kavram mı var? Ne yapsalardı tarot falı mı baksalardı. Sanırım bu yazı yabancı sitelerden ilham alınarak yazılmış. Yok öyle değilse kendi düşünceleriniz ise çok vahim durumdasınız.

  Not: Fizikçiyim.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  bilim denen şey var olana insanca anlamlar yüklemekten ibarettir…. bunu bazen uydurma rakamlarla bazen de uydurma formüllerle yapar… burada uydurma kelimesi yanlış anlamda değil…. insanın kendince anlamlandırması için kendisi tarafından geliştirmesi anlamında kullanılmıştır…. kimya formülleri de insan uydurmasıdır bu anlamda…. ama sapına kadar doğrudurlar…. var olanı sembolize etmektir yapılan…. zaman da insan uydurmasıdır… temelde kainattaki hareketin anlamlandırılmasıdır… hareketin olmadığı harekete bağlı değişimin olmadığı durumlarda zamandan bahsetmek mümkün değildir…. çünkü zaman bunları anlamlandırmak için insanın kendince uydurduğu bir şeydir… temelde Fizik kanunları da zaman da Allahın yarattığı şeylerdir…. bizler sadece kendimize göre anlamlandırıyoruz…. kısacası olanı tespit ve smebolize etmektir yapılan….

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Bu site-nin de iyice malumu çıktı ha. Bu kadar cahil bir yaklaşım sergilenir mi lan rakamlara? Rakamlar bilimdir, rakamlar evrenin sırlarını açıklamak yolunda bizim için birer basamaktır, rakamlar herşeydir. Rakamlar hiçbir zaman için yanıltmaz. Sen kimsin ki, hiçbir doğru düzgün bir başarın olmadan, bilim dünyasından bihaber, çıkmış insanları tamamen yanlış bilgilendiriyorsun. Ayrıca bu bir teknoloji sitesi, eğer ki bilim konusunda doğru düzgün bilgili bir yazarınız yoksa neden kasıyorsunuz kardeşim, yazmak zorunda mısınız?

 25. SDN Okuru dedi ki:

  NE DİYON LAN DEĞİŞİK

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Sayılara karışılık gelen şekillere uydurma demek istiyorsunuz sanırım yoksa doğada 3 tane elma varsa 3 sayısı da vardır ve uydurma değildir, biz sadece onu "3" gibi bir çizimle sembolize ederiz. Siz bu yazıları liseli birine mi yazdırıyorsunuz?

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Matematik insanoğlu nun ürettiği ve doğayı anlamak için kullandığı bir ***** ve doğa olaylarını anlamak için en geçerli ***** lafı oldukça uyduruk duruyor..

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Yazar ne içtiyorsa fazla almış, yan etki yapmış :))

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Çok yanlış bir düşünce tamam sayılar aslında olmayabilir fakat bir derecelendirme için bu sayılar gereklidir aslında bu sayılar dereceleri belirtir mesela 1cm dediğimizde 1cm lik bir genişlik aklımıza gelir ve bu gerçektir fakat somut olarak bir karşılığı olmadığı için doğal olarak masaya masa dediğimiz sebepten sayılar oluşmuştur.

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Ulen boşa mı o kadar matematik okuduk 😀

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Biz uydurma oluruz matematik olmaz! Kurallar bakidir.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  ne biliyim oğlum ölçmedim ki hmna

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Bu mantıkla harfler de uydurma olur. Ama insanoğlu soyut kavramları ancak bu şekilde somut olarak simgeleştirebiliyor. Bana göre yukarda ki yazı maalesef sadece bir paradoksu işaret eder. Sonuçta , dünyayı anlayabilmek için her türlü kavramı simgeleştirmeye ihtiyaç var ve rakamlar da bu işe yarıyor.

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Bence rakamlar insanların kafalarindan uydurdugu bir saçmalık

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Çok bebe düşüncesi. Ygs lys ye girmek istemeyene bahane

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Hocam maaşında rakamlardan ibaret ama her ay karnını o rakamlar sayesinde doyuruyorsun 🙂

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Hayvanlar bile matemetik yapıyor desem hatta doğuştan matemetik bilir halde doğuyoruz desem. Bilimsel olarak kötü bir yazı olmuş.

 38. SDN Okuru dedi ki:

  çok yanlış bir düşü***** zerre alakası yok olmayan bir ***** fizik ve matematik kanunları olmasaydı incelediğiniz telefonlar şuan olmayacaktı.lütfen bu yorumu yayınlayın

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Banada saçma geliyor

" En Büyük Gerçek, Bir Uydurma mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Büyük Gerçek, Bir Uydurma mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Büyük Gerçek, Bir Uydurma mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "