Olmamalıydı! Dünyayı şaşırtan teknolojik hatalar


24 Ekim 2020 Cumartesi 22:30

CES 2004: Michael Bay Samsung’u ve sahneyi terk etti!

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı olan CES, şimdiye kadar birçok tarihi tanıtıma ev sahipliği yaptı. Samsung, bundan 16 yıl önce Las Vegas’ta düzenlenen CES etkinliğinde kavisli yapısı ile dikkat çeken televizyonunu tanıtmak için sahneye çıkmıştı.

Güney Koreli firma, bu televizyonu tanıtma görevini bir film yönetmeni olan Michael Bay’e verdi. Kendisi maalesef konuşma yeteneği çok iyi olmayan biriydi ve etkinlikteki seyircileri etkileyemedi. Bu durumun farkında olan sunucu, Bay’e bir soru sordu: “Yeni filmlerinizden bahseder misiniz?”.

En büyük teknoloji şirketleri

Amerikalı film yönetmeni aynı zamanda film yapımcılığından da para kazanıyordu. Sunucunun yönelttiği soruya net bir cevap veremeyen yönetmen herkesten özür diledi ve sahneden ayrıldı. Seyirciler ise donakaldı.

Michael Bay’in sahneden ayrılma sebebi oldukça ilginç. Konuşmak için kullandığı metin göstericisinin (prompter) bozulduğunu gören 55 yaşındaki (günümüzde) yönetmen, seyircilere hitap edemeyeceğini anladı ve işini yarıda bıraktı. Sizi o an ile baş başa bırakıyoruz.

Sonuç: İzleyiciler hem güldü hem de şaşırdı. Samsung ise ürününü beklediği şekilde tanıtamadı.

Boston Dynamics’in robotunu ele geçirdiler

Yapay zekâ ile donatılan robotların bir gün insanlara düşman olacağını düşünenlerin sayısı bir hayli fazla. Bugün takla atan, dans eden, oyun oynayan, koşturan ve tıpkı bir insan gibi davranan robotların gelişimine tanıklık ediyoruz.

Bu robotları üreten ekiplerin onları ne kadar çok zorladığını biliyoruz. Bazıları onlara fiziksel şiddet uygularken bazıları da onların başarısız olması için her türlü tekniği kullanıyor. Robotlar ise her türlü soruna rağmen yoluna devam etmeyi seçiyor.

Makinelerin zayıf noktalarını tespit etmeye çalışan Boston Dynamics, robotlarının marifetlerine güveniyor ve onları kullanıcılar ile tanıştırmaktan mutlu oluyor. 3 yıl önce düzenlenen bir etkinlikte bilim ve teknoloji dünyasında iddialı olduğunu söyleyen şirketler sahnede boy göstermişti.

Adı Atlas olan bir robotun yapay zekâsı ele geçirildi. Bu robotun kutu kaldırabildiğini ve o kutu ile beraber yürüyebildiğini hayranlıkla izleyen seyirciler bir anda neye uğradığını şaşırdı.

Atlas, şu anda Boston Dynamics’in bir numaralı ismi olan Marc Raibert’a aitti. Raibert’ın robotu önünü görebiliyor, objeleri algılayabiliyor ve onları kaldırıp kendisine yol açabiliyordu. Atlas bir anda kendisine verilen yönergeye uymamaya başladı, sahnenin arkasına doğru yürüdü ve elindeki kutu ile sahneden düştü.

Robotunun zarar görmediğini öğrenen Raibert, sevinçten havalara uçtu. Atlas şu anda ters takla bile atabiliyor. Yapay zekânın ele geçirilebilirliği birçok kişiyi ürkütüyor. Zira milyonlarca kişi insanlar ile robotların savaştırılacağına inanıyor. Dilerseniz sizi ilgili video ile baş başa bırakalım ve bir sonraki yazıda hangi konuların irdeleneceğinden bahsedelim.

Sonuç: Yapay zekâlı robotların zayıf noktaları büyük sorunlara yol açabilir.
Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

Samsung’un Note 7 faciasını unutmayın, unutturmayın.

Emre
Emre
2 ay önce

Neden? Facia denecek nesi var ki ksksmms

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

Evet unutturmayın çünkü koskoca bir şirket başarılı bir yönetimle bütün note 7 olayını telafi edebildi üstelik note 7 alanlara dönemin en güçlü telefonları olan s7edge ve s7 ile hiçbir ücret talep etmeden değiştirmeside cabası…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

Yamulan iPhone 6 pluslar nerede? Çekmeyen iPhone 4ler ?

" Olmamalıydı! Dünyayı şaşırtan teknolojik hatalar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Olmamalıydı! Dünyayı şaşırtan teknolojik hatalar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Olmamalıydı! Dünyayı şaşırtan teknolojik hatalar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  2. 2 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  3. 3 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  4. 4 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  5. 5 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  6. 6 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  7. 7 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  9. 9 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  10. 10 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!