En Çevreci Teknoloji Şirketleri


05 Haziran 2015 Cuma 09:00
En Çevreci Teknoloji Şirketleri

Bugün Dünya Çevre Günü. Bizlerde SDN ekibi olarak bu günü boş geçmeyelim ve çevreyi korumak için çabalayan şirketler için bir galeri oluşturalım dedik.

Zira artık çevreye verilen zarar, günler geçtikçe daha da telafi edilemez boyutlara ulaşıyor. Kesilen ağaçlar, bilinçsizce kirletilen denizler hem ekosistemi tehdit ediyor, hem de çevresel yapıya telafi edilemeyecek ölçüde zararlar veriyor.

Özellikle bazı şirketlerin bilinçsiz davranışları, fabrikalarında filtre kullanmama konusundaki inatları hem havayı hem de çevreyi olumsuz bir şekilde etkiliyor.

Peki hangi teknoloji firmaları çevreyi korumak adında girişimlerde bulunuyor? Hangileri çevreyi hiç mi hiç umursamıyor?

İşte olarak nitelendirebileceğimiz teknoloji firmaları;

Apple

Apple dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri olarak gösteriliyor. Bunu zaten herkes biliyordur. Apple hakkında asıl bilinmeyen ise, hali hazırdaki ormanlara zarar vermemek için kendi ormanını yapması ve kağıt ihtiyacını bu ormandan karşılıyor olması.

15-06/05/apple-1433494085.jpg

Ancak Apple şu aralar üzerinde çalıştığı World Wildlife Fund ile kendi ihtiyaçları için kurduğu ormanı da tamamen koruma altına almak istiyor. Eğer bu proje tam anlamıyla hayata geçirilebilirse, Apple yeni ürettiği ürünler için tek bir ağaç bile kesmeden kutulama olayını gerçekleştirebilecek.

Google

Sanırım Google‘sız bir çevreci teknoloji firmaları galerisi yapmak büyük bir hata olurdu. Çevreye ne çok zarar veren mazotlu, benzinli, lpg‘li araçları tarihin tozlu sayfalarına gömmek isteyen Google, 2010‘dan günümüze bu alanda çok yol katetti.

15-06/05/google.jpg

Google‘ın 2018 yılında satışa sunmayı planladığı sürücüsüz, elektrikli araç modelleri sayesinde hava artık rahat bir nefes alabilecek.

Greenpeace‘in de en çevreci şirketler sıralamasında 1 numara olan Google‘ın yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yatırımı, çevreyi koruma konusunda önemli bir rol üstleneceğe benziyor.

SoftBank

SoftBant, Google ya da Apple kadar ünlü bir firma olmasa bile dünyanın en büyük telekomünikasyon firmalarından biri olarak gösteriliyor. SoftBank‘ı en çevreci firmalar arasına sokan olay ise biraz dramatik olmuş. Fukuşima faciasına kadar enerji ihtiyacını nükleer santral vasıtasıyla karşılayan SoftBank, gerçekleşen felaket sonrasında ise gözünü tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarına çevirmiş durumda. Fukuşima felaketinden sonra yenilenen çehresiyle tamamen çevreci bir şirket olan SoftBank, Greenpeace‘in de desteğini almış durumda.

15-06/05/softbank.jpg

DELL

Daha çok ürettiği PC ve notebook modelleriyle tanıdığımız DELL‘de en çevreci teknoloji şirketlerinden biri konumunda. Birçok şirket, ihtiyacı olan enerjiyi kömür, dizel gibi yollarla zahmetsiz bir şekilde elde ederken, DELL ihtiyacı olan enerjinin yaklaşık olarak %30‘unu yenilenebilir enerji kaynakları vasıtasıyla elde ediyor.

15-06/05/dell.jpg

Lenovo

Özellikle PC sektöründe önemli bir pazar payına sahip olan Lenovo‘da çevre bilincine sahip olan teknoloji firmaları arasında yer alıyor. Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan çevre bilinci Lenovo‘yu da yakından etkilemişe benziyor. Ürettiği birçok üründe geri dönüştürülebilir malzemelerden yararlanan Lenovo, böylece çevreyi elektronik atıklardan arındırmış oluyor.

15-06/05/lenovo.jpeg

Samsung

Akıllı telefon sektörünün en önemli isimlerinden biri olan Samsung‘da son senelerde çevreci duyarlılığına kavuşan firmalardan biri olarak ön plana çıkıyor. 2012 senesinde Greenpeace tarafından yapılan sıralamada son basamaklarda bulunan Samsung, geri dönüştürülebilir malzeme ve tekrar kullanılabilen kartonlar sayesinde önemli bir yükselme yaşadı.

15-06/05/samsung.jpg

Microsoft

Aslında Greenpeace‘in en çok eleştirdiği firmaların başında Microsoft geliyor desek sanırım pekte yanılmış olmayız. Fakat Microsoft son yıllarda yaptığı çevreci atılımlarla bu kimliğinden kurtulma çabasında olduğunu açıkça göstermiş konumda. Birçok ofisinde yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanan Microsoft, çevre örgütlerine de hatırı sayılır derecede bağışlar yapıyor.

15-06/05/microsoft.jpg

:: Sizce ülkemizdeki en çevreci isimler kimler?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “En Çevreci Teknoloji Şirketleri”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  bizim recep tazyik gazdoğan ise tam bir çevre düşmanı. ondan sonra neden avrupalıları teknolojide yetişemiyoruz diye laf yapıyor. adam gerikafalı. nasıl gelişeceğiz ki?

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Haberin daha başlığını okuduğumda Apple yazacaklarını anladım.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiye de ki en çevreci insan kim mi 🙂 soruya bak, tabiki Recep Tayyip Erdoğan yani Reis 🙂

" En Çevreci Teknoloji Şirketleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Çevreci Teknoloji Şirketleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Çevreci Teknoloji Şirketleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 2. 2 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 3. 3 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 4. 4 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 5. 5 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 6. 6 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 7. 7 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 8. 8 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 9. 9 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 10. 10 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası