Okunma

En Çok Hangi İşletim Sistemi Kullanılıyor?


16 Ekim 2011 Pazar 09:30
En Çok Hangi İşletim Sistemi Kullanılıyor?

Microsoft, XP’yi çıkardıktan sonra gelen satış başarısından epey memnundur. Fakat XP sonrası çıkardıkları işletim sistemleriyle bir türlü XP’yi geçememeleri son zamanlarda büyük sıkıntı yaratıyordu. Neredeyse çıktığı dönemden beri liderliği kimseye kaptırmayan XP, sonunda Windows 7 tarafından geçildi.

Vista faciasından sonra Windows 7 ile beğenen Microsoft, bütün yatırımını Windows 7’ye yapmış, XP kullanan herkesin de Windows 7’ye geçmesini tavsiye etmişti. XP kullanıcıları bu tavsiyeye uymuş olacak ki, Windows 7’nin hızlı yükselişiyle XP’nin hızlı düşüşü sonunda kesişti. Kesişmekle de kalmadı çok kısa süre içerisinde Windows 7 kullananların sayısı XP kullananları geçti.

Son rapora göre yüzde 40.15 ile Windows 7 birinci, yüzde 38.77 ile XP ikinci, 11.16 ile Vista üçüncü, yüzde 7.26 ile Mac OS dördüncü sırada yer alıyor. Rakamların dünya çapında olduklarını belirtelim. Ülke ya da bölge bazlı sonuçlarda çok büyük farklar gözükebilir.

:: Siz hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz?

 
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

55 yorum - “En Çok Hangi İşletim Sistemi Kullanılıyor?”

 1. dadaist dedi ki:

  XP geçilir tabii. Son bir yıldır Microsoft XP’nin fişini çekti. Yaygın proglamların çoğu Windows tabanlı olduğu sürece kimse onun tekelini yıkamaz. Linux kullanmış biri olarak artık şu romantizmden vazgeçelim. Linux hiçbir zaman şu an olduğundan daha fazlası olmayacak. MAC zaten ayrı bir kategoride tutulmalı.

 2. fyodor dedi ki:

  Çok fena kınıyormuş. @Leopard38

 3. tambjk dedi ki:

  arkadasım önyargı deyip topu taca atma, yapılan yorumları haksız çıkart, karşı tezlerini sun, eğer yapamıyorsan da zorlama. ayrıca işletim sistemi benim için amaç değil araçtır. amacıma hangi işletim sistemi daha iyi hizmet ediyorsa o en iyisidir. herkesin amacı farklı olabilir ve bu nedenle farklı işletim sistemleri kullanılabilir.

 4. Lopard38 dedi ki:

  Haklısınız.

  finix Nickli Üyeden Alıntı

  Ezbere konuşmayın.

  İşletim sistemleri her amaca hizmet edebilir. Herkes istediği işletim sistemini kullanabilir. Fakat Linux yazılımcılar için kötü bir tercih olur, çünkü Python hariç bir çok dili rahat kullanamazsınız.

  Peki ya millet macera aramak istemiyorsa ne yapacağız? cexen Nickli Üyeden Alıntı

  Yav arkadaş neyi tartışıyorsunuz anlamıyorum. Linux’un arkasında oyun devleri yok, Programlama devleri yok. İşte bu yüzden linuxta oyun oynarken sıkıntı çekersin bu yüzden autocad gibi programları kullanamazsın. Eğer adobe programları MAC te çalışıyorsa linux ta da çalışır teorik olarak hiçbir engel yoktur. Kaldıki exxe uzantılı dosyalar bile linux ta çalışabilir ama bunun için microsoft un kütüphanelerinin kodlarını açması gerekir. Ki bunu yapamaz. En basit iş için milyonlarca kod. veeeee microsoft mühendisinin güzel bir lafı "İnternete erişimi olan tüm pc lerde denetimimiz var" Yani istedikleri anda o kaçak windows ları öperler.. Öperler ama pazar payı önemli unsur. Oyuncuları var grafikerleri var. Kaç kişi lisanslı windows kullanıyorda burada windows güzel diye ahkam kesiyor. box fiyatları 500 TL… Ve bilgisayarınızda onların denetimi var Sizin bilgisayarınız kimleri dost sanıyor acaba tambjk Nickli Üyeden Alıntı

  linux tarasım ve felsefe olarak güzel çamur atmı***** />

  fakat benim için en iyi işletimi sistemi en kolay entegre olabilen, aradığım herşeyi bulabildiğim, üzerinde istediğim herşeyi çalıştırabildiğim, kullanıcı dostu, seçenekleri çok olan, daha çok tercih edilen işletim sistemidir. windows 7 bu konuda çok başarılı ve benim için en iyisi o. microsoft şirketlere hertürlü desteği veriyor ve platformunda her şirket için çözümler mevcut. linux da böyle bir destek pek gö***** />

  güvenlik konusuna gelirsek, eğer linux da windows kadar populer olsaydı emin olun virüstür ottur böcektir trojandır linuxuda bulurdu. tercih edilmediğinden korsanlar bile virüs geliştirme çabası içine girmiyorlar. ayrıca olay kullanmayı bilmekle alakalı, bilinçli kullanıcı hangi platform olursa olsun virüs yemez. win7 önceki sürümlerine göre çok daha başarılı, henüz bulaşan eden olmadı.

  linux kullananların bu agresifliğini de anlamıyorum. kendi benliklerini linuxla özdeştirmişler, toz kondurmuyorlar. hiç gereği yok

  Kısaca, insanların ön yargılarını parçalamak atomu parçalamaktan ***** />

  Ben de linux kurup denedim, Pardus’u sevmedim diye pes etmedim, daha sonra Mandriva denedim güzeldi ama isteksiz üzerine emekli ettiler. Kendi bilgisayarım olursa kuracağım bir Mageia bakacağım keyfime.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  XP’e devam.

" En Çok Hangi İşletim Sistemi Kullanılıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Çok Hangi İşletim Sistemi Kullanılıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Çok Hangi İşletim Sistemi Kullanılıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "