Okunma

En Çok İndirilen 15 Firefox Eklentisi


02 Mayıs 2009 Cumartesi 20:56
En Çok İndirilen 15 Firefox Eklentisi

Eğer bir Firefox kullanıcısıysanız ve yüklediğiniz gibi sade kullanmaya devam ediyorsanız, bu haber size daha gelişmiş bir web deneyimi ve daha güçlü bir Firefox elde etme imkanını verecektir. Firefox eklentileri arasında en çok indirilen 15 eklentiyi sizler için bir araya getirdik.

Burada gördüğünüz eklentileri bilgisayarınızdaki Firefox’a kurmak için her eklentinin altındaki bağlantı adresini ziyaret etmeniz yeterli. Ancak bu rehberde yer alan eklentileri kullanabilmeniz için Firefox 3.0 kullanıyor olmanız gerekli. Eğer son sürüm Firefox’a terfi etmek isterseniz buradan indirip, sisteminize yüklemeniz yeterli.

Adblock Plus 1.0.2

Firefox kullanıcılarının en çok tercih ettiği eklenti Adblock Plus. Adından da anlaşılacağı üzere çeşitli sitelerde karşınıza çıkan rahatsız edici reklamları engelleyen bir eklenti. Bu eklenti çok yavaş internet bağlantısı bulunan kullanıcılar için ideal. Bu eklentinin en çok işe yarayacağı sitelerden birisi uygunsuz reklamların yer aldığı sitelerdir. Böylece karşınıza çıkabilecek saçma sapan reklamların önüne kolayca geçebileceksiniz.

Engellenmeyen reklam veya resimleri de sağ tıklyarak engelleyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki internet siteleri reklamlarla hayatlarını devam ettirebilirler. Eklenti bu yüzden size reklamları istediğiniz sitelerde açmanızı veya kapamanıza imkan veriyor. Sevdiğiniz siteleri uygulamaya bir kere öğretmeniz yeterli.

Adblock Plus’ı buradan indirebilirsiniz.

Video Downloadhelper 4.3

Bizim sitemiz dahil olmak üzere YouTube benzeri yüzlerce video sitesinden video indirip, dönüştürmek bu eklenti ile kaydedebilirsiniz. Eklenti sadece video da aynı zamanda ses dosyaları için de işe yarıyor. Fizzy gibi sitelerden sunulan parçaları sisteminize indirmeniz mümkün.

Aynı durum resim galerileri için de geçerli. Eklentiyi kurduktan sonra Firefox adres satırının soluna yerleşen ikon ile indirebileceğiniz bütün içeriklere erişebiliyorsunuz. MySpace, Google video, DailyMotion, Porkolt, iFilm, DreamHost ve diğerlerinin yanı sıra 3.1 versiyonundan bu yana dosya uzantılarını otomatik olarak istediğiniz formata dönüştürebiliyorsunuz.

Video DownloadHelper’ı buradan indirebilirsiniz.

Personas for Firefox 1.0

Personas tıpkı diğer eklentiler gibi ücretsiz, kurulumu kolay Firefox arayüzleri sağlıyor. En çok indirilen 3. eklenti olan Personas, meraklılar tarafından oluşturulmuş yüzlerce tasarımı Firefoxe’a yansıtabilir veya kendi oluşturduğunuz tasarımı milyonlarla dünya çapında paylaşabilirsiniz.

Uygulama kendisini Firefox penceresinin sol alt kısmında yer alan Tilki ikonuyla temsil ediyor. Yeni görünümü hayata geçirmek için ikona tıklamanız ve seçtiğiniz arayüzü aktifleştirmeniz mümkün.

Personas For Firefox’u buradan indirebilirsiniz.


NoScript 1.9.2.6

Firefox tarayıcısının en çok kullanılan eklentilerinden birisi olan NoScript, bir tarayıcının güvende olmasını sağlayabilecek en önemli eklentilerden. Güvendiğiniz sitelere izin verin, güvenilmez olduğunu düşündüklerinizi tehditlere karşı engelleyin.

Sitenin içeriğine ulaşabiliyor ama güvenliği elden bırakmıyorsunuz. XSS ve Clickjacking saldırılarına karşı otomatik koruma sağlayan eklenti JavaScript, Java ve diğer çalıştırılabilir içeriklere sadece siz izin verdiğiniz takdirde müsaade ediyor. Uzmanların dediği gibi, Firefox, NoScript ile gerçekten daha güvenli.

NoScrpt’i buradan indirebilirsiniz.

FlashGot 1.1.8.6

Firefox’un bu eklentisi ile tüm sayfadaki tüm bağlantıları, film ve ses dosyalarını tek seferde maksimum hızda indirebilirsiniz. Firefox’u yormayan ve harici indirme yöneticilerini destekleyen eklenti ile ister tek, ister benzer bağlantıları rahatlıkla indirebilirsiniz.

FlashGet ile isim benzerliği de boşa değil. Üyelikli Rapidshare.com indirme işlemlerinizi tüm bağlantıları seçerek indirmek için FlashGot çok işinize yarayacak.

FlashGot’ı buradan indirebilirsiniz.


DownThemAll! 1.1.2

Bu eklenti ile Firefox’un sınırlı kapasitedeki indirme yöneticisini by-pass edin. DownThemAll ile bir indirme yöneticisinin yaptığı gibi indirme hızlarını geliştirebilirsiniz. Yüzde 400’e kadar hız artışı vaat eden eklenti ile indirdiğiniz dosyalarda durdurma ve devam ettirme özelliğine kavuşabiliyorsunuz.

DownThemAll ile FlashGot’ta olduğu gibi bir sayfadaki tüm bağlantıları ve resimleri istediğini kriterlere göre filtreleyerek de indirebilirsiniz. Açık kaynaklı ve ücretsiz olan eklenti bir indirme yöneticisinden beklentilerinizi karşılayabilecek niteliklere sahip.

DownThemAll’ı buradan indirebilirsiniz.


Greasemonkey 0.8.20090123.1

Firefox’un bir web sayfasında görüntülediği küçük JavaScript parçalarını özelleştirmeye izin veren Greasemonkey için yazılmış yüzlerce script bulunuyor.

Kendi script’lerinizi yazabileceğiniz gibi halihazırdaki script’leri de kullanabilirsiniz. Popüler siteler için yazılmış script’ler için bu adrese ve kendiniz için bir başlangıç yapmak isterseniz bu adrese başvurabilirsiniz.

Greasemonkey’i buradan indirebilirsiniz.

Cooliris 1.10

Tam ekran 3 boyutlu deneyim sunan Cooliris web’deki veya bilgisayarınızdaki fotoğrafları ve videoları hızlı ve etkileyici biçimde görüntüleyebiliyor. Facebook, Google resimleri, YouTube, Flickr, ve daha yüzlerce sitenin görsel içeriğini dokunmatik ekran gibi çalışan 3 boyutlu bir duvarda görüntüleyebilirsiniz.

Sinematik bir hava veren uygulama Firefox’un adres çubuğunun yanında yer alan Cooliris ikonundan çalıştırılabiliyor. Cooliris destekli bir siteye girdiğinizde resimlerin üzerinde ikonu görürseniz, tıklayın, keyfini çıkarın.

Cooliris’i buradan indirebilirsiniz.


Firebug 1.3.3

Firefox ile entegre çalışabilen Firebug geliştirme araçlarını dolaşım esnasında parmaklarınızın ucuna getiriyor. Böylece web’de dolaşırken HTML, JavaScript ve CSS’leri düzenleyebiliyor, ayıklayabiliyor ve izleyebiliyorsunuz.

 

Firebug’ı buradan indirebilirsiniz.

IE Tab 1.5.20090207

Tayvan’dan gelen bu eklenti ile Internet Explorer’a ihtiyaç duyduğunuz anda Mozilla Firefox’un içine gömülü olarak kullanabiliyorsunuz. Bu eklenti kullanıcılar için olduğu kadar geliştiriciler için de çok faydalı bir araç.

Durum çubuğuna yerleşen IE ikonuna tıkladığınızda kolaylıkla bulunduğunuz web sayfasını Internet Explorer’da görüntüleyebiliyorsunuz. Tekrar tıkladığınızda yeniden Firefox motoruyla sayfayı görüntüleyebilirsiniz.

IE Tab’i buradan indirebilirsiniz.


AutoPager 0.5.0.1

Son dönemin en çok indirilen eklentilerinden olan AutoPager’ın işlevi sizi çok şaşırtabilir. Eklentinin çalışma mantığı sayesinde tek bir sayfa içinde devam eden birçok sayfayı görüntüleyebiliyorsunuz. Yüzlerce sitenin desteklendiği eklenti ile örneğin Google’da yaptığınız aramalarda sayfaları geçmenize gerek kalmadan otomatik olarak yeni sayfayı görüntüleyebiliyorsunuz.

Sonsuza dek gidebilecek hissini veren otomatik sayfalandırma eklentisi benzer script’lerin aksine diğer eklentilerle çok sağlıklı biçimde çalışabiliyor.

 

AutoPager’ı buradan indirebilirsiniz.

AnyColor 0.2.6

Firefox’un eklentileri arasında kişiselleştirilmiş görünümler sağlayan eklentiler en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. AnyColor ise çıkışta olan görsel kişiselleştirme eklentilerinden birisi. Uygulama ile Firefox penceresinde masaüstü resminizi dahi görüntüleyebiliyorsunuz.

Eğer değişken masaüstü resimlerine sahipseniz, eklenti kendi resmini de güncelliyor. AnyColor’ı buradan indirebilirsiniz.

Xmarks 3.0.2

Eski adıyla Foxmarks yeni adıyla Xmarks sık kullanılanlar/favorilerim/ yer imleri için bir bir numaralı eklenti olarak karşımıza çıkıyor. Google Sync’in bıraktığı yerden başarılı bir şekilde görevi adeta devralan Xmarks, birden fazla bilgisayarda web deneyimini sürdürenler için yer imlerini otomatik olarak senkronize ederek, konforunuzu artırabiliyor.

Sadece yer imleri değil aynı zamanda şifreleri de yedekleyebilen eklentinin kendinize ait yönetim sayfasının bulunması da eklentinin çok daha güçlü olmasını sağlıyor. Eklentiyi kurduktan sonra gerekli ayarları yapın ve yer imleriniz ile birlikte çeşitli siteler için sakladığınız kullanıcı adı ve şifrelerinizi güvenli biçimde yedekleyin.

 

Xmarks’ı buradan indirebilirsiniz.

PDF Download 2.1.0.2

Adından da anlaşılacağı üzere bu eklenti ile PDF’leri dilediğiniz gibi indirebiliyorsunuz. Ancak indirmek varsayılan programlarla da yapılması doğal ve kolay bir işlem. PDF Download ile PDF dosyalarını Firefox penceresinde HTML olarak görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca yeni web-to-PDF özelliği sayesinde web tabanlı PDF dosyaları üretebilirsiniz. Böylelikle tek bir eklenti ile web tabanlı PDF dosyaları oluşturabilir, görüntüleyebilir ve oluşturabilirsiniz. Firefox kullanıcıları PDF Download eklentisini boş yere en çok indirmiyor.

 

PDF Download’ı buradan indirebilirsiniz.


FoxTab 1.1.2

Listemizin 15.sırasında Firefox’u sıra dışı kılan özelliklerinden birisi olan sekmelere yönelik FoxTab eklentisini görüyoruz.5 etkileyici görünümden birisini seçin ve açık sekmeler arasında hem kolay hem de keyifli biçimde dolaşın.

Sekmeleri 3 boyutlu hale getiren ve yepyeni bir açılımla süsleyen FoxTab ile sekmeleri gruplayabilir, filtreleyebilir, kapayabilir ve sekmeler arasında hızlı ve kolay biçimde dolaşabilirsiniz. FoxTab’i buradan indirebilirsiniz.

:: Firefox’u güçlendiren aşka eklentileri ve bu eklentilerle ilgili düşüncelerinizi burada paylaşabilirsiniz.

 
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “En Çok İndirilen 15 Firefox Eklentisi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ben indirip yükledim ama eklentinin simgesini bulamadım arkadasımda yukarıdaki yenile anasayfa seceneklerinin yanında var ama bende cıkmadı yardımcı olursanız sevinirim sagolun

 2. SDN Okuru dedi ki:

  mükemmel bi çalışma olmuş devamının gelmesi dileğiyle

 3. SDN Okuru dedi ki:

  neredeyse hepsini indirdim. süper. teşekkürler

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ya NoScript Bypasslanırsa Ne yapacaksınız ?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Styles bende buna bayiliyorum

" En Çok İndirilen 15 Firefox Eklentisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Çok İndirilen 15 Firefox Eklentisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Çok İndirilen 15 Firefox Eklentisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "