En Çok Radyasyon Yayan Telefon Modelleri


20 Ekim 2016 Perşembe 20:55
En Çok Radyasyon Yayan Telefon Modelleri

Artık telefon aldığımızda konuşma kalitesine bile bakmıyoruz. Hep teknk özellikler, ekran büyüklüğü gibi kriterler bizim için önem kazanmış durumda. Bir de işin sağlık boyutunu unutuyoruz. Bütün bir gün yanımızdan ayırmadığımız akıllı telefonlar acaba ne kadar radyasyon yayıyor?

Okurlarımız için en yeni ve en doğru teknoloji haberlerini paylaşıyoruz. En yeni çıkan telefonları sizlerle beraber inceliyoruz fakat belki de en önemli unsurlardan biri olan SAR değerlerini atlıyoruz. 

Türkiye‘de hala pek çok kullanıcı telefonunu yatarken yastığının altına ya da kafasının yanına koyuyor. Bütün gece yanınızda radyasyon yayan bir cihaz tutuyorsunuz. Hem de en önemli yer olan beyninizin yanında. ShiftDelete.Net bünyesinde zamanında bu tarz konular paylaşılmış. Eski modellerin bulunduğu geçmiş tarihteki içeriklerden birincisine, ikincisine ve üçüncüsüne buradan ulaşabilirsiniz. Bunların yanında en az radyasyon içeren akıllı telefonları listelediğimiz 2010 tarihli içeriğe de buradan ulaşabilirsiniz.

En çok radyasyon yayan akıllı telefonlar listesinin yenilenmiş halini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz. İyi seyirler. Ayrıca bir sonraki sayfada SAR değerleriyle ilgili güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

SAR ( Specific Absorption Rate – Özgül Soğurma Oranı ) Nedir?

SAR, insan vücüdu tarafından absorbe edilen elektro-manyetik radyasyon oranı anlamına geliyor. Yani vücut ısısını yükseltme etkisine sahip. Belli bir noktadan sonra vücut bundan zarar görmeye başlıyor. SAR genelde, 100 kHz ve 10 Ghz aralığında bulunan alanlara maruz kalma düzeyini ölçmek için kullanılıyor. Bu da telefonlardan yayılan sinyal aralığına işaret ediyor.

SAR değeri 1 gramlık doku başına düşen değerlerle ölçülüyor. Ölçüm birimi olarak W / Kg kullanılıyor. Ölçümler ABD ve Avrupa’da değişiklik gösteriyor.

Bilim adamları insana zarar verdiği sınır olarak farklı açıklamalar yapıyorlar. Amerika Federal İletişim Komisyonu tarafından, cep telefonlarında izin verilen SAR oranı, 1.6 W/Kg olarak belirlenmiş. ABD‘de ölçümler 1 gramlık doku başına değerler baz alınarak yapılıyor. Avrupa’da ise değerler farklı. Avrupa 10 gram doku üzerinden ölçüm yapıyor. Ölçülen dokudaki artışla beraber izin verilen SAR değeri de artıyor. Avrupa’da 2 W/Kg seviyesine kadar SAR değerindeki akıllı telefonların satışına izin veriliyor.

Bu yüzden ABD‘de satılan telefonlarla Avrupa‘da satılan telefonlar arasında SAR değer farkları bulunmaktadır. Avrupa‘da satılan telefonların SAR değerleri daha yüksek oluyor. Bazen ülkemizde daha da yüksek değerde telefonlar satılabiliyor. Bizim bu konuda pek bir sınırlandırmamız yok. Fakat genelde bize Avrupa ülkelerindeki telefonlar yollanıyor. O yüzden Avrupa’daki değerlere bakacağız.

Yüksek SAR değerine sahip cihazların insanlara verdiği yan etkiler (24 saat):

-Görüş alanında daralma
-Kalp rahatsızlıkları
-Kalp pilinin bozulma riski
-Hafıza zayıflaması ve beyin tümörü riski
-Yoğun stres ve yorgunluk hissi
-Kalıcı işitme bozuklukları
-Konsantrasyon ve dikkat bozulması.
-Embriyo gelişiminin zarar görmesi
-Kulak çınlaması ve kulaklarda ısınma
-Kadınlarda düşük riskinin artması
-İşitmede geçici aksaklıklar oluşması
-Kan hücrelerinin bozulması
-Bas ağrıları ve sersemleme
-Bağışıklık sisteminin bozulması

Yüksek SAR Değerlerine Sahip Cihazların Uzun Vadeli Zararları (10 yıl):

-Yüksek tansiyon
-Genetik yapının bozulması
-Sperm sayısının azalması
-Beyaz kan hücresi (lenfoma) kanseri
-Cilt kanseri
-Kan beyin bariyerinin zedelenmesi

Özellikle çift SIM kartlı telefonlarda SAR değerleri tavan yapmakta. Çift SIM kartlı telefonları alırken düşünmenizi öneriyorum. İki tane telefon yanınızda taşırken aynı anda ikisini kafanızın yanına getirmiyorsunuz. Fakat çift SIM kartlı modellerden telefonla konuştuğunuzda iki bağlantının radyasyonu sizin beyninize gitmekte.

Sonuç

Günümüzde yediğimiz, içtiğimiz, kullandığımız pek çok şey kanserojen. Dünyadaki radyasyon oranı artmakta. Yani kısacası insan sağlığını tehlikeye atan herşey artıyor. Zaten kanser hastalığındaki artışın en büyük sebebi de bunlar.

Artık pek çok uzman! farklı açıklamalar yapabiliyor. Özellikle telefonlardaki radyasyon olayları, yazları çıkan karpuz diyeti gibi alışılmış bir konu oldu. Bu konuda radyasyon yaymıyor diyenleri pek kaale almamak lazım. Sonuçta üreticiler bu değerleri veriyor. 

Sonuçta cep telefonları radyasyon az da olsa yayıyor. İnsan sağlığı için değişken kriterler var fakat 0.6 W / Kg‘den sonrası riski daha da arttıracaktır. 1.5 W / Kg değerindeki telefonları seçerken 1 – 2 kere düşünün. Sağlığımız da söz konusu.

İçeriğimizde oluşturduğumuz değerler Avrupa ölçümleridir. 10 gramlık doku başına 2 W / Kg şeklinde ölçülmüştür. Değerler kafada oluşan yoğunluğa göre yazılmıştır. Bazı sitelerde bazı modellerin farklı yazan değerleri olabilir. Onlar genel vücudumuzdaki SAR değerlerini baz alarak yazmış ya da ABD‘nin 1.6 W / KG değerini baz almış olabilirler.

Bu tip ölçümler, telefonların tüm alıcı ve vericileri aktif olarak kullanılırken yapılıyor. GPS, Bluetooth, WiFi, mobil data, Radyo gibi ne kadar kablosuz alıcı ve verici varsa aktif ediliyor. Esasında yanınızda sadece WiFi açık oalrak duran bir telefon, bu kadar SAR değerlerine ulaşmayacaktır. Ama bu sözüm rehavete kapılmanızı hızlandırmasın.

İşin bir de operatör kısmı da var. Ülkemizde bu noktaa pek aydınlık değil. Avrupa’da ve Amerika‘da bazı noktalarda baz istasyonları radyasyon daha az olsun diye verebileceği hızın altında çalışabiliyorlar.

Daha sık ve daha az yoğunlukta çalışan baz istasyonları bazı bölgelerde mevcut. Fakat ülkemizde baz istasyonu sayısında ciddi bir sıkıntı var. Bu yüzden nasıl bir yoğunlukla çalıştıkları muallakta.  Son bir ekleme daha yapacağım. Az çeken bir operatörünüz varsa, telefonun SAR değerleri daha da yükselecektir. Çünkü telefon çekmek için antenlerden çok daha fazla sinyal yollayacak ve alacak. Bu şarj tüketimini de arttıracaktır. Kısacası herşey iç içe geçen bir yapıda. Genel olarak bilinçli ve dikkatli olmak lazım.

Ayrıca Samsung‘un bazı modelleri çok düşük SAR değerleri alarak beni açıkcası şaşırttı. Galaxy S3 özellikle 0.21 W / Kg ile bana diyecek pek birşey bırakmıyor.

:: Telefon alırken SAR değerlerine dikkat ediyor musunuz? Ayrıca yazımız faydalı oldu mu?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
133 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Samsungu tebrik ederim yaget başarılı. Bende iphone 5 kullanıyorum. Keşke samsung iphone 5 boyutunda ve iphone 5 kadar hızlı bir telefon yapabilse. O telefonu anında alırım

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

evet, kesinlikle SAR değerleri ile ilgileniyorum ve 1 in üzerinde olanları kanat takıp uçsa evden içeri sokmuyorum. En son kullandığım 0,3 civarlarındaydı. Yazınızı bu nedenle çok faydalı ve bilgilendirici buldum. Teşekkür ederim.

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

iPhone 5’in ne kadar ?

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Eline emegine saglik…

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

demek ki S3 ü o kadar övmeleri boşa değilmiş

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Vadafone telefonları ne kadar yayiyor

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

onlarzararlı

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Not 2 kaç??
başka bir sitede 0.17 yazıyor ama o site SIII’ü 0.34 gösteriyor

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Ödevimde çok yardımcı olacak

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

bnm anlamadığım şu çift sim kartı telefon aldık diyelim e buna tek sim kart takıp kullanıyoruz genede çift sim kart takmış gibi zararlımı oluyo ? bnce tek sim kart devrede olduğu için tek sim kartlı bi tel kadar radyasyona maruz kalıyorum umarım yamulmuyorumdur 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

0,517 iyi mi ?

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Sony Xperia S sar değeri 0.78 mi eminmisiniz? bazı sitelerde 1.30 yazıyor hangisi doğru?

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Samsung note 3 ünde dusuk gözüküyor. Fakat benim basimi cok agirtiyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

şimdi arkadaşlar kafadan mı vucuttan mı o belirtilmemiş haber yapılacaksa adam gibi belirtirseniz kafa karışıklığı olmaz

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Abi Samsung Galaxy tab 3 8.0 ortalama aşımı ağrıtıyor

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Arkadaşlar Samsung tab 3 7.0 çok başımı ağrıtıyor

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Xiaomi mi 5 te sar degeri 1,4 almak isyiyorum sikinti olur mu

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

1.4 SAR degeri olan telefonu alirsin, gunde 10 saat kullanirsin,10 yil sonra sonucu belli ***** edin. bu akilli telefonlarin ilk bakilacak yeri SAR degeri ***** kamerasina,tipine,markasina,hafizasina bakiyorsunuz !! Allah korusun diyelim

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Çinli telefonları merak ediyordum. Güzel çalışma olmuş. Teşekkürler

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

ben xperia x compact almayı düşünüyorum diğer özelliklerine baktım yeterli geldi bana,ama sar değeri 1.08 miş 1in üstü zararlı falan demişler?

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

A5 2016 Neden yok çok düşük diyorlar doğru mu

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

arkadaşlar samsung [email protected] 335 in sar değerini bilen varmı

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Tolga Bey Yaptığınız her incelemede telefonun özelliklerini sıralarken sar değerlerini de söylerseniz çok iyi olur.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Mi5 sar değeri çift hat kullanılırsa geçerli tek hat kullanıldığı takdirde yaklaşık olarak kafa 0.35 vücut 0.70 ki diğer telefon modelleri ile eşdeğerdir.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Benim telefonum s3 bu haberI duyduguma cok sevindim

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Arkadaşlar oppo a 72 almak istiyorum sar değeri ne

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

Yazınız beni bilgi sahibi yaptı
Faydalı oldu teşekkür ediyorum

" En Çok Radyasyon Yayan Telefon Modelleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Çok Radyasyon Yayan Telefon Modelleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Çok Radyasyon Yayan Telefon Modelleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!