Okunma

En Çok Satan Cep Telefonları


12 Şubat 2010 Cuma 19:14
En Çok Satan Cep Telefonları

Hayatımıza girdikleri günden itibaren yanımızdan ayırmak istemediğimiz cep telefonları içersinden hangileri en çok beğenildi, hangi özellikleri ön plana çıktı bilmek ister misiniz?

Hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline gelen cep telefonları, adlarını yeni yeni duyurmaya başladıkları ilk günlerden itibaren büyük değişime uğradı. Artık standart haline gelen birçok fonksiyonel özellik bir zamanlar cep telefonlarının tercih edilmesinde ve hatta fiyatlarının belirlenmesinde önemli rol oynuyordu.


Akıllı Telefonların Evrimi

Zaman içersinde büyük değişim gösteren cep telefonlarının bazıları çok satılıp üreticilerine hem kazanç hem itibar sağlarken, bazıları da büyük ümitlerle ortaya çıkıp, tam manasıyla bir hayal kırıklığı oldu. Yazımıza konu olan cep telefonlarını, yakın geçmişte tüketicilerin en çok tercih ettiği ve bugünün cep telefonu piyasasından da çok fazla kopmamış modeller arasından belirledik.

Nokia 6600

Symbian’ın tam manası ile istikrarlı bir yapıya kavuşması OS 7 ile olabilmiştir. Nokia 6600 ile en fazla kişiye ulaşan işletim sistemi, birçok kullanıcının akıllı telefon kavramı ile tanışmasını sağlamıştır. Zaten Symbian’ın da uygulama çeşitliliği anlamında ivme kazanması tam da bu dönemlere denk gelmektedir.

Sıradışı tasarımı ve sürekli küçülen telefonlara inat oldukça büyük yapısı ile ilk günden özellikle gençler arasında büyük ilgi gören 6600, üzerinde en fazla modifikasyon denenen ve en uzun ömürlü cihazlardandır. Bugün bile hâlâ sıkça görebileceğimiz telefonun 104 MHz işlemcisi ve 65536 renkli ekranı dönemin şartlarına göre oldukça başarılıdır. İlk olarak 2003 yılının Şubat ayında kullanıcılarla buluşan 6600, Nokia adına bugünkü N serisi olarak adlandırabileceğimiz, 6xxx sınıfının da başlangıcıdır.

Sony Ericsson K750i

2001 yılında kurulan Sony ve Ericsson ortaklığının en başarılı ürünlerinden biri de hiç şüphe yok ki K750i. İlk çıktığı günden itibaren büyük başarılara imza atan cihaz, ortaklığın başarılı iş birliği konusunda da adeta bir gövde gösterisi anlamını taşımaktadır.

Fotoğraf kalitesi anlamında adeta bir çığır açan K750i, otomatik odaklamalı ve flaşlı 2 megapiksel çekim yapabilen kamerası sayesinde çağın dijital fotoğraf makineleri ile yarışır seviyeye gelmiş bir cihazdır. K750i’nin başarılı özelliklerinden birisi de ses kalitesindeki netliktir. O zamana kadar mono ses çıkışına alışmış kullanıcılar için Sony’nin Megabass teknolojisili ile desteklenmiş Stereo hoparlörü hayran bırakan bir performans sergilemektedir.

Farklılık yaratan özellikleri sayesinde kullanıcıların yoğun ilgisi ile karşılaşan K750i, Sony Ericsson adına da Cyber Shot ve Walkman serilerinin oluşmasında öncülük etmiş bir model oluşu ile dikkat çekmektedir.

Samsung E250

Güney Koreli üreticinin belki de en başarılı pazarlama stratejilerinden birisi de E250 modeli konusunda izlenmiştir. Üründe olabildiğince düşürülen parça kalitesi ve göze hitap eden özellikleri sayesinde son derece başarılı satış rakamlarına ulaşılmıştır. Kullanıcıların kriterlerini iyi tespit eden Samsung, hafıza kartı, müzik çalar, kamera gibi belirleyici özellikleri, kayan kapaklı tasarım ile bütünleştirerek, giriş seviyesinde bir telefonun geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmesini sağlamayı başarmıştır.

Kullanıcılar tarafından çok şikayet edilen kızak tasarımı ve kronik sorunları, cihazın sürekli yükselen satış rakamlarını engellememiştir. Nitekim Koreli üretici de E250’nin halefi cihazları pek bir değişikliğe gitmeden tekrar piyasaya sunmuştur.

Nokia 1100

Giriş seviyesine yönelik bir telefon olan Nokia 1100, piyasada alınabilecek en ucuz telefon olma sıfatının da sahibi bir cihaz. Temel cep telefonu özelliklerinin dışında ekstra bir vasfı bulunmayan 1100’ın, tüm dünyada 200 Milyon adedin üstünde satış rakamlarına ulaşması ve hatta serinin 11XX olarak sürekli yenilenmesi, başarının önemli göstergelerinden biridir.

Ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada, ceplerindeki bu küçük iletişim araçlarını bilindik telefon özellikleri dışında kullanmak istemeyen birçok kullanıcı için en önemli kriter, kullanımının kolay ve menülerinin karışık olmaması. Nokia’nın alışılagelen kolaylığı ve aşinalığı hiç şüphe yok ki cihazın satış rakamlarına olumlu yansıyan önemli bir etkendir. Hâlâ birçok kullanıcının tercihi olan cihaz, Finlandiyalı üreticinin global anlamdaki satışlarında önemli bir yüzdeyi temsil etmektedir.

Nokia N95

2007 yılında vitrinlerde yer almaya başlayan Nokia N95, üst seviye mobil cihazlar sınıfını kendi yöntemi ile yeniden şekillendirmiş bir telefon olarak dikkat çekmektedir. Symbian OS9 çekirdeğini taşıyan akıllı telefonun yüksek fiyatına rağmen, ciddi satış rakamlarına ulaşması, piyasanın fonksiyonel özelliklere sahip akıllı telefonlara olan ilgisini göstermesi açısından da önemlidir. Nitekim sonrasında gelen birçok üst seviye cihaz hem güçlü iş özellikleri hem de eğlence yönü ile ön plana çıkmaya başlamıştır.

Nokia N95, GPS, kablosuz ağ, geniş ekran gibi nitelikleri sayesinde mobil cihazların günlük hayatta önemli birer asistan haline gelmesinde önemli rol oynamıştır. Aradan geçen 2 yıldan fazla süreye rağmen Nokia N95, hâlâ popüler konumunu kaybetmemiştir.

Apple iPhone

9 Ocak 2007’de duyurulan ilk iPhone, Apple için de adeta bir kilometre taşıdır. iPod ile müzik dinleme kavramında ciddi değişikliklere yol açan ve yeni bir elektronik cihaz sektörünü başlatan Apple, bu çok sevilen müzik özelliklerini de taşıyan bir telefon olarak iPhone’u duyurdu.

Her Apple ürününde olduğu gibi kısıtlamalar ile can sıkan ancak sahip olduğu özellikleri en iyi şekilde yerine getiren cihaz, kısa sürede büyük ilgi gördü. App Store’un da faaliyete geçmesi ile uygulama çeşitliliği anlamında geniş bir yelpazeye kavuşan iPhone OS, mobil cihazlarda dokunmatik ekran, uygulama mağazaları gibi detayların öne çıkmasında etkin rol oynamıştır.

Nokia 5800XM

Finlandiyalı dev üreticinin global anlamda cep telefonu pazarındaki etkinliği, tüm kullanıcılar üzerinde, pazarda ye alan her yeni adımı domine edebilmek adına karşı hamle yapma gerekliliği kanısının da oluşmasına sebep oldu İşte bu yüzden Apple’ın iPhoneuna karşılık en önemli yanıt Nokia cephesinden bekleniyordu.

5800XM ile dokunmatik ekrana sahip ilk akıllı telefonunu duyuran Nokia, beklenin aksine Apple’a bir cevap niteliği taşıyan telefonu değil, kendi adına dokunmatik ekranlı Symbianlar kategorisine adım atmıştır. Ancak yine de Xpress Music adına rağmen, Apple’ın iPhone’u en çok Nokia 5800XM ile kıyaslanmıştır. Teknik anlamda daha güçlü olsa da kullanışlı olması açısından iPhone’a kıyasla daha başarısız kalan 5800XM, çok daha hesaplı fiyatı sayesinde tüm dünyada sadece 3 ayda 12 Milyon adetten fazla bir satış rakamına ulaşmayı başarmıştır.

:: Sizin için önemli olan bir cep telefonu modeli var mı? SDN Forumlarında paylaşın.
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “En Çok Satan Cep Telefonları”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bu telefonun var ya hala kimse eline su dökemez çok ciddiyim o lens odaklama 2.0mp ama 4 5 olan nokialardan daha iyi resim çeker flası da süperdir

" En Çok Satan Cep Telefonları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Çok Satan Cep Telefonları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Çok Satan Cep Telefonları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "