Samanyolu galaksisinin 3 boyutlu haritası çıkarıldı


06 Aralık 2020 Pazar 18:30
Samanyolu galaksisinin 3 boyutlu haritası çıkarıldı

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, uzay hakkında da daha detaylı bilgi edinmeye başlıyoruz. Avrupa Uzay Ajansı tarafından gerçekleştiren son çalışma ile birlikte, en detaylı Samanyolu galaksisi haritası üç boyutlu olarak ortaya çıkarıldı. Avrupa Uzay Ajansı’na ait Gaia gözlemevi tarafından toplanan veriler sayesinde, bulunduğumuz galaksinin yapısı daha net bir şekilde ortaya kondu.

Geçtiğimiz günlerde Ay’a fırlatılan insansız uzay aracı Chang’e 5, Çin bayrağı dikmişti.

En detaylı Samanyolu Galaksisi haritası üç boyutlu olarak çizildi

Avrupa Uzay Ajansı’nın Gaia gözlemevi tarafından toplanan veriler, Samanyolu galaksisinin şimdiye kadar yapılmış en ayrıntılı üç boyutlu haritasını oluşturmak için kullanıldı. Oluşturulan bu harita ve yeni veriler, bilim insanlarına evrenin genişlemesi ve güneş sisteminin geleceği hakkındaki birçok gizemi çözmelerine de yardımcı olabilir.

2013 yılında açılan Gaia gözlemevi, galaksi üzerinde bulunan yıldızları gözlemlemek amacıyla kuruldu. Gaia gözlemevi yaklaşık 1 milyar nesneyi kataloglamak amacıyla yıldızların konumlarını, mesafelerini, hareketlerini ve parlaklıklarını hesaplamayı amaçlıyor ve şu anda bunu en detaylı şekilde yapabilen gözlemevi olarak nitelendiriliyor.

Üç boyutlu oluşturulan Samanyolu galaksisi haritası, güneş sisteminin 326 ışık yılı içerisindeki 40.000 yıldızın hareketini gösteriyor. Toplanan bu verilere göre Güneş sistemimiz, Samanyolu galaksisinin merkezine doğru saniyede 7 milimetre hızlanıyor. Başlangıçta 2022 yılına kadar çalışması planlan Gaia gözlemevinin, 2024’e veya sonrasına kadar çalışma ihtimali de mevcut. Çalışma tamamlandığı taktirde, 2 milyardan fazla nesnenin kataloglanması bekleniyor.

Avrupa Uzay Ajansı tarafından yayınlanan videoya buradan ulaşabilirsiniz.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Saniyede 7 milimetre hızlanmanın neyi ifade ettiğini belirtmeniz lazım. Çünkü hızlanma dediğiniz şey ivmedir, yer çekimi gibi. Saniyede 7 milimetre hızlanma, galaksi merkezinin kütle çekimi etkisini mi ifade ediyor, yoksa yazım hatası yapıp saniye 7mm galaksi merkezine doğru hareket mi ediyoruz, konuya hakim olmayanlar için bunu açıklamış olmanız gerekirdi.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Google bizi planet bardo ya götür

" Samanyolu galaksisinin 3 boyutlu haritası çıkarıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samanyolu galaksisinin 3 boyutlu haritası çıkarıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samanyolu galaksisinin 3 boyutlu haritası çıkarıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor
  2. 2 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  3. 3 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  4. 4 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  5. 5 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  6. 6 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  7. 7 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  8. 8 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  9. 9 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  10. 10 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme