Okunma

En Fazla Reklamı Kim Alıyor?


10 Haziran 2016 Cuma 13:30
En Fazla Reklamı Kim Alıyor?

Sosyal medya uygulamaları, reklam ajanslarının reklam kampanyalarına adına çok önemli bir konumda yer alıyor.

Bu amaçla adlarını duyurmak isteyen şirketler reklam ajansları aracılığıyla kendilerini en çok Facebook, Twitter, Instagram vb. sosyal medya platformlarını tercih ediyorlar.

Sosyal medya uygulamaları içerisindeki reklam dağılımları ise farklılık gösteriyor. Twitter, son yıllarda bünyesine reklam alma konusunda lider konumda yer alıyordu.

Ancak, şimdiki süreçte yapılan bir anket, kullanıcıların tercihlerine paralel olarak reklam ajanslarının reklam verme noktasında Instagram’ı Twitter’a tercih ettiğini ortaya koyuyor.

Instagram, Twitter’dan daha çok reklam alıyor

Araştırma şirketi eMarketer, Snapchat’in yükselen kullanımının, Twitter’ın mevcut sosyal medya platformları içerisindeki konumunu etkileyebileceğini ifade ediyordu.

ABD merkezli Snapchat kullanıcılarının, Twitter kullanıcılarını geçmeye başladığı bilgileri Twitter’ın yükselen sosyal medya uygulamaları arasında değer kaybedeceğine dair sinyaller veriyordu.

Ayrıca, durgun kullanıcı sayısı, büyüme yavaşlaması, yönetim kargaşası, düşen hisse senedi fiyatları Twitter’ın var olan problemleri olarak göze çarpıyordu.

Şirkete 2010 yılında dahil olan Adam Bain yürüttüğü reklam kampanyaları ile Twitter’ın üç yılda 1 milyar dolar gelir elde etmesine katkıda bulunmuştu.

Fakat Twitter’ın sahip olduğu reklam gelirleri, reklam kampanyaları giderek düşmeye başladı ve 2016 yılının ilk çeyrek rakamlarına göre son derece kötü bir hal aldı.

16-06/10/twitter-instagram-edit.jpg

Hisse senedi yüzde 15 oranında düşen Twitter, 2013 yılından bu yana en düşük çeyrek rakamını gördü.

Strata’nın reklam ajanslarına, reklam tercihleri konusunda hangi sosyal medya platformunu tercih edecekleri yönündeki sorusu çarpıcı sonuçları meydana getirdi.

Yüzde 63 oranındaki kullanıcılar reklam tercihlerinin Instagram’dan yana olacağını belirtirken, Twitter’ı tercih edenlerin oranı yüzde 56’da kaldı.

Reklam ajanslarının en çok tercih ettiği sosyal medya uygulaması ise yüzde 96’lık oranla dünya genelinde 1.59 milyar sayıda kullanıcı barındıran Facebook oldu.

Bir Twitter yetkilisi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu araştırma çerçevesinde ortaya çıkan verilerin gerçeği yansıtmadığını, kendilerinin ajans müşterileri yakın temasta olup, reklam konusunda hala en güçlü platformlardan biri olduklarını kaydetti.

Aynı anketin ortaya koyduğu bir başka veri ise siteye reklam verenlerin sayılarına ilişkin oldu.

Twitter 100 bin dolayında bir reklam veren kitleye sahipken, Instagram’da bu oran 200 bin kişiye kadar çıktı.

Hawas Worldwide North America Reklam Ajansı’ndan Jason Peterson, geçen yıl şirketlerinin reklam verme konusunda Instagram’ı Twitter’a tercih ettiklerini belirttiler.

Reuters’da yer alan habere göre Instagram yetkilileri ise Strata anketi hakkında açıklama yapmaktan kaçındılar.

:: Reklam ajanslarının reklam verme noktasında Instagram’ı Twitter’dan daha çok tercih etmeleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “En Fazla Reklamı Kim Alıyor?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    shiftdelete.net (en iyi yorum kategorisi birincilik ödülümü evime postalarsınız 🙂 )

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Bu hızla snapchat twitter'ı geçer

" En Fazla Reklamı Kim Alıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Fazla Reklamı Kim Alıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Fazla Reklamı Kim Alıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "