Okunma

En Garip Film Afişleri – 2


21 Eylül 2010 Salı 12:30
En Garip Film Afişleri – 2

Afişlerin amacı film hakkında fazla bilgisi olmayan insanların kafasında bir fikir oluşmasını sağlamaktır. Etkileyici bir afiş, aslen berbat olan bir filme bile büyük ilgi gösterilmesini sağlayabilir. (En Garip Film Afişleri – 1)

 

Afişlerin amacı film hakkında bilgi verip, izleyiciyi etkilemektir

 

Farklı Afişler

Yapımcılar her ne kadar filmler için orijinal olarak birden fazla afiş tasarlasalar da bazı dağıtımcılar için bu yetmiyor olsa gerek, yeni afişler hazırlamaktan geri durmuyorlar.

Dünyanın dört bir yanına dağılan filmlerin afişleri her yerde çok farklı şekillerde yorumlanıyor. Afişler, insanların ilgisini çekebilmek için filmin içeriğinden çok farklı bir şekle getiriliyor. İşte bunların en garip örneklerinden yeni bir perde.

District 9

 

District 9′ın bu posterini görenler filmin şehirleri yakıp yıkan robotlarla alakalı olduğunu düşünebilirler. Ancak, buna benzer bir robot bulunsa da filmin konusunun bir şehirde tecrit altında tutulan uzaylılar hakkında olduğunu söylemek gerek.

Yüzüklerin Efendisi

 

Avrupa sinemasının Hollywood kadar aksiyon sevdiğini söylemek zor. Onun yerine daha duygusal filmleri tercih eden Avrupalılar, Yüzüklerin Efendisi’nin İspanya’da kullanılan afişinde Gandalf ve Frodo’nun birbirlerine sarılırkenki görüntüsünü kullanmışlar.

Testere VI

 

Bu afişi tasarlayan kişiyi tebrik etmek gerek çünkü bu hemşire figürü gerçekten de çok etkileyici. Ancak bir sorun var ki filmde böyle bir sahne ya da karakter yok.

Buz Devri 3

 

Buz Devri serisinin belki de en çok sevilen karakteri, meşe palamudunun peşinde başına gelmedik kalmayan Scrat’tır. Robotları ve mekanik şeyleri çok seven Güney Koreliler Scrat’i robot halinde görmek istemiş olmalılar ki böyle bir afiş hazırlamışlar.

Elm Sokağı’nda Kabus

 

Uzak Doğuluların yaptıkların afişler genelde çok enteresan oluyor. Afişten film hakkında fazla bir şey anlayabilmek mümkün gözükmüyor.

Crocodile Dundee

 

Afiş konusunda inanılmaz derecede yaratıcı olan bir diğer ülke ise Polonya. Avustralyalı bir timsah avcısı olan Dundee’nin New York’taki maceralarını anlatan filmin Polonya’daki afişinde şirin ve rengarenk timsahlar göze çarpıyor.

Maymunlar Cehennemi

 

Bir bilim kurgu klasiği olan Maymunlar Cehennemi, Polonyalı tasarımcının zihninde bu şekilde canlanmış.

İlk Kan

 

Efsanevi Rambo serisinin ilk filmi olan İlk Kan, Vietnam Savaşı’ndan sonra ülkesine geri dönen John Rambo’nun kasabanın şerifi ile yaşadığı mücadeleyi anlatır. Ancak afişe bakıldığında filmin tamamının yolda geçen bir kovalamaca şeklinde geçtiğini düşünebilirsinz.

Hayalet Avcıları

 

Çek Cumhuriyeti’nde kullanılmış olan bu posteri tasarlayan kişinin bir soyut resim sanatçısı olduğu kesin.

 

:: En garip afiş sizce hangi filme ait?

http://forum.shiftdelete.net/sdn-haberleri-makaleleri-yeni/172493-en-garip-film-afisleri-2-a-new-post.html
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “En Garip Film Afişleri – 2”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    s-saçma

  2. SDN Okuru dedi ki:

    harbiden böyle bir şey yok ki

" En Garip Film Afişleri – 2 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Garip Film Afişleri – 2 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Garip Film Afişleri – 2 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "