Okunma

En Güvenilir Bilgisayar Markası Hangisi?


16 Haziran 2011 Perşembe 07:00
En Güvenilir Bilgisayar Markası Hangisi?

Yeni bir bilgisayar alırken performans ve özelliklerin yanı sıra ürünün güvenilirliği de çok büyük önem taşıyor.

Uzun süre para biriktirip, araştırıp alınan bir bilgisayarın kısa bir süre sonra bozulmasını kimse kabul edemez. Bu yüzden kullanıcılar yeni bir bilgisayar alırken güvendikleri bir markayı tercih ediyorlar.

ABD’de hizmet veren ve tüm markaların modelleri ile çalışan RescueCom adlı bir bilgisayar tamir şirketi, 2009‘dan bu yana bilgisayar markalarının güvenilirlik derecesini ortaya koyan bir çalışma yapıyor.

RescueCom’un bu çalışmasının, 2011’in ilk çeyreğine dair sonuçlarını açıkladı. Markaların ABD’deki pazar payları ile RescueCom’a gelen şikayet sayıları değerlendirilerek elde eden puanlara göre ilk çeyreğin en güvenilir beş markasının hangileri olduğu açıklandı.

Lider Hangisi?

RescueCom’un listesinde birinci sırada Lenovo yer alıyor. ABD’de %5,5‘lik pazar payına sahip ola Lenovo, RescueCom’a gelen şikayetlerin sadece %2,17‘sini oluşturarak liderliğe oturdu.

RescueCom listesine göre en güvenilir marka Lenovo

İkinci sırada ise ASUS var. ASUS, %1,24 ile şikayet oranı Lenovo’dan daha az olmasına rağmen, pazar payı daha düşük (%3) olduğu için ikinci sırada yer aldı.

İlk beş içine girebilen diğer markalar ise sırasıyla Toshiba, Apple ve HP oldu.

İlginç Sonuçlar

Yapılan bu çalışmadan çıkan çok ilginç sonuçlar var. Bunların ilki, fanatik müşterilere sahip olan ve üst sınıf bir marka olarak düşünülen Apple‘ın dördüncü sırada yer alması oldu. 2009’daki ilk listede liderin Apple olduğunu da hatırlatalım.

Bir diğer enteresan sonuç ise Dell gibi bir markanın ilk beşe girememesi. ABD’de çok popüler olan Dell, RescueCom’ gelen şikayetlerde büyük bir paya sahip.

RescueCom, pazar payı %1,5‘in altında olan markaları sıralamaya almıyor. Bu markaların arasında Samsung da var. RescueCom yetkilileri eğer sıralamaya alınsaydı Samsung’un üçüncü sırada yer alacağını belirttiler.

:: Sizin en güvendiğiniz marka hangisi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

55 yorum - “En Güvenilir Bilgisayar Markası Hangisi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Toshiba kullanıcısıyım ve memnunum da ilk tercihim kesinlikle toshiba sonrasında asus ve lenova olurdu.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ben casper nirivana kulanıyorum vuruyom bilgisayara yumruk atıyom bi birşey olmuyo bana göre 1 tosiba 2 dell 3 casper 4 hp 5 samsung acer bilgisayarda var 2 ay kulandım anası ağladı asus da aynı

 3. SDN Okuru dedi ki:

  lenovo dell

 4. SDN Okuru dedi ki:

  dell dell asus

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bencene aypon ile sony

" En Güvenilir Bilgisayar Markası Hangisi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Güvenilir Bilgisayar Markası Hangisi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Güvenilir Bilgisayar Markası Hangisi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "