En İlginç Konsept Tasarımlar – 2


17 Haziran 2010 Perşembe 15:00
En İlginç Konsept Tasarımlar – 2

Teknoloji ile hayal gücü birleşince ortaya çok enteresan tasarımlar çıkıyor. Yakın gelecekte belki de her yerde kullanılabilecek olan bazı cihazlar günümüzde sadece konsept tasarım halindeler.

Yakın geleceğe bir göz atmak ve günümüzde sadece bilim kurgu filmlerinde görebileceğiniz bazı cihazların gerçek hale gelenlerini görmek için ilerleyen sayfalara bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Çay saati geldi

Ülkemizde en çok içilen içeceklerden biri elbette ki çay. Güzelce demlenmiş bir çaya hayır diyecek az kişi vardır. Bu yeni demlik tasarımı, çay yapraklarının bardağa gelmemesi için yapılmış. Kum saatini andıran bu üründe çay demlendiği zaman ters çevrilip yaprakların süzgece takılması sağlanıyor.

Çevirmeli cep telefonu

Cep telefonları için yapılan çok enteresan tasarımlardan biri olan bu cihaz eski çevirmeli telefonları andırıyor. Orta kısmında yansıtılan sayılara parmağınızla dokunduğunuzda arama yapabiliyorsunuz.

Saatli yatak

Gece bir saatte uyandınız ve saatin kaç olduğunu merak ediyorsunuz ama gözünüzü açacak haliniz yok. Bu duruma çözüm olarak bu yatağı kullanabilirsiniz. Elektro aktif polimer adlı bir madde ile kaplanan yatak üzerindeki kabartmalarda saati gösteriyor.

Parçalı kalem

Pendragon adlı bu kalem tasarımı dört parçadan oluşuyor. Her bir kısma farklı özellikler taşıyan parçalar konulabiliyor. Örneğin ortadaki parçaya MP3 çalar, microSD kart okuyucu, ön parçaya farklı tür kalem uçları eklenebiliyor.

Elektrik üreten direk

Bu garip görünümlü cihaz aslında bir deneyin parçası. İşlek bir caddeye konulan bu cihazlar ufak bir hareketi bile elektrik enerjisine çevirebiliyor. Yoldan geçen insanların merak edip dokunması ile üretilen enerji, cihazın üst tarafındaki ışıkların yanmasını sağlıyor.

Sony’nin yeni cihazı

E3′te PlayStation 3 için yeni hareket algılayıcısını tanıtan Sony, bu tasarımı gördü mü bilinmez ama bunun gerçeğinden çok daha etkileyici göründüğünü söylemek gerek. Farklı şekillere sokulabilen ve kullanılabilen bu konsept tasarım cihaz belki bir gün Sony’nin dikkatini çekebilir.

Mıknatıslı saat

#y/konsept-saat.flv#

İlginç djital saat tasarımlarından biri olan bu cihazın gösterge kısmının her bir parçası kenarlarda bulunan mıknatıslar tarafından yönetiliyor. Cihazın nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için videoyu izleyebilirsiniz.

Prizin elektriğini kesin

Evinizdeki cihazların düğmesini kapatsanız bile, fişe takılıyken belli bir miktar elektrik harcarlar. Ayrıca fişe takılı olmak, olabilecek bazı yangın risklerini de beraberinde getirebilir. Buna çare olarak tasarlanan bu cihaz zaman ayarlı olarak prizdeki elektriği kesiyor. Böylece örneğin akşam saatlerinde cihazlara elektrik gitmesini engelleyebilirsiniz.

İtfaiyecinin en yakın dostu

Türk tasarımcı Aydın Mert’in tasarımlarından biri olan bu araç “İtfaiyecinin En Yakın Dostu” olarak adlandırılmış. Orman yangınlarına etkili bir şekilde müdahale edilmesini sağlayacak olan bu aracın kolunun ucunda sıvı ve köpük fışkırtan bir bölüm ve yıkıntıları aşmak için bir de dönen kısım bulunuyor.

Su kapısı

Alışveriş merkezleri ya da plazalar gibi yerlerin girişleri için tasarlanmış olan bu kapı, insanların girmesini engellemek için çok etkili bir yöntem kullanıyor. Yüksek basınçlı ve yatay olarak 5 hat boyunca su fışkırtan kapı özel tasarımı sayesinde yakınında durulsa bile ıslatmıyor. Sensörler gelen birini algıladığı zaman su kesiliyor. Ancak sensörler kapatılırsa kapıdan geçmek için ıslanmak zorunda kalıyorsunuz.

:: Bu tasarımlardan hangisi sizce en ilginci?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" En İlginç Konsept Tasarımlar – 2 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En İlginç Konsept Tasarımlar – 2 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En İlginç Konsept Tasarımlar – 2 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
  2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
  3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!