En İlginç Konsept Tasarımlar – 2


17 Haziran 2010 Perşembe 15:00
En İlginç Konsept Tasarımlar – 2

Teknoloji ile hayal gücü birleşince ortaya çok enteresan tasarımlar çıkıyor. Yakın gelecekte belki de her yerde kullanılabilecek olan bazı cihazlar günümüzde sadece konsept tasarım halindeler.

Yakın geleceğe bir göz atmak ve günümüzde sadece bilim kurgu filmlerinde görebileceğiniz bazı cihazların gerçek hale gelenlerini görmek için ilerleyen sayfalara bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Çay saati geldi

Ülkemizde en çok içilen içeceklerden biri elbette ki çay. Güzelce demlenmiş bir çaya hayır diyecek az kişi vardır. Bu yeni demlik tasarımı, çay yapraklarının bardağa gelmemesi için yapılmış. Kum saatini andıran bu üründe çay demlendiği zaman ters çevrilip yaprakların süzgece takılması sağlanıyor.

Çevirmeli cep telefonu

Cep telefonları için yapılan çok enteresan tasarımlardan biri olan bu cihaz eski çevirmeli telefonları andırıyor. Orta kısmında yansıtılan sayılara parmağınızla dokunduğunuzda arama yapabiliyorsunuz.

Saatli yatak

Gece bir saatte uyandınız ve saatin kaç olduğunu merak ediyorsunuz ama gözünüzü açacak haliniz yok. Bu duruma çözüm olarak bu yatağı kullanabilirsiniz. Elektro aktif polimer adlı bir madde ile kaplanan yatak üzerindeki kabartmalarda saati gösteriyor.

Parçalı kalem

Pendragon adlı bu kalem tasarımı dört parçadan oluşuyor. Her bir kısma farklı özellikler taşıyan parçalar konulabiliyor. Örneğin ortadaki parçaya MP3 çalar, microSD kart okuyucu, ön parçaya farklı tür kalem uçları eklenebiliyor.

Elektrik üreten direk

Bu garip görünümlü cihaz aslında bir deneyin parçası. İşlek bir caddeye konulan bu cihazlar ufak bir hareketi bile elektrik enerjisine çevirebiliyor. Yoldan geçen insanların merak edip dokunması ile üretilen enerji, cihazın üst tarafındaki ışıkların yanmasını sağlıyor.

Sony’nin yeni cihazı

E3′te PlayStation 3 için yeni hareket algılayıcısını tanıtan Sony, bu tasarımı gördü mü bilinmez ama bunun gerçeğinden çok daha etkileyici göründüğünü söylemek gerek. Farklı şekillere sokulabilen ve kullanılabilen bu konsept tasarım cihaz belki bir gün Sony’nin dikkatini çekebilir.

Mıknatıslı saat

#y/konsept-saat.flv#

İlginç djital saat tasarımlarından biri olan bu cihazın gösterge kısmının her bir parçası kenarlarda bulunan mıknatıslar tarafından yönetiliyor. Cihazın nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için videoyu izleyebilirsiniz.

Prizin elektriğini kesin

Evinizdeki cihazların düğmesini kapatsanız bile, fişe takılıyken belli bir miktar elektrik harcarlar. Ayrıca fişe takılı olmak, olabilecek bazı yangın risklerini de beraberinde getirebilir. Buna çare olarak tasarlanan bu cihaz zaman ayarlı olarak prizdeki elektriği kesiyor. Böylece örneğin akşam saatlerinde cihazlara elektrik gitmesini engelleyebilirsiniz.

İtfaiyecinin en yakın dostu

Türk tasarımcı Aydın Mert’in tasarımlarından biri olan bu araç “İtfaiyecinin En Yakın Dostu” olarak adlandırılmış. Orman yangınlarına etkili bir şekilde müdahale edilmesini sağlayacak olan bu aracın kolunun ucunda sıvı ve köpük fışkırtan bir bölüm ve yıkıntıları aşmak için bir de dönen kısım bulunuyor.

Su kapısı

Alışveriş merkezleri ya da plazalar gibi yerlerin girişleri için tasarlanmış olan bu kapı, insanların girmesini engellemek için çok etkili bir yöntem kullanıyor. Yüksek basınçlı ve yatay olarak 5 hat boyunca su fışkırtan kapı özel tasarımı sayesinde yakınında durulsa bile ıslatmıyor. Sensörler gelen birini algıladığı zaman su kesiliyor. Ancak sensörler kapatılırsa kapıdan geçmek için ıslanmak zorunda kalıyorsunuz.

:: Bu tasarımlardan hangisi sizce en ilginci?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" En İlginç Konsept Tasarımlar – 2 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En İlginç Konsept Tasarımlar – 2 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En İlginç Konsept Tasarımlar – 2 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
  2. 2 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
  4. 4 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
  5. 5 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  6. 6 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  7. 7 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
  8. 8 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
  9. 9 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  10. 10 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC