Okunma

En İnce Lazerle THz Hızında Bilgisayarlar


17 Ağustos 2009 Pazartesi 13:11
En İnce Lazerle THz Hızında Bilgisayarlar

Günümüzde bilgisayar teknolojisinde kullanılan lazerler en az 100 nm kalınlığında olabiliyorlar. Bunun sebebi bazı fizik kanunlarının bilim adamlarını kısıtlıyor olması. Ancak Norfolk State Üniversitesi’deki bilim adamları 44 nm kalınlıkta olan ve lazerlerle aynı işlevi gören “spaser” adı verilen bir teknoloji geliştirmeyi başardılar.

Bilim adamları geliştirdikleri bu teknoloji sayesinde lazerlerin incelik sınırın ortadan kalkacağını, hatta 1 nm’ye kadar düşürülebileceğini belirtiyorlar. Bu teknoloji manyetik veri depolama teknolojisinin fiziksel sınırlarını aşacağı söyleniyor. Bu teknoloji ile ayrıca terahertz frekansında çalışan bilgisayarların da yapılabileceği belirtiliyor.

:: Bu yeni teknoloji sizce bilgisayarların sınırlarını genişletecek mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" En İnce Lazerle THz Hızında Bilgisayarlar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En İnce Lazerle THz Hızında Bilgisayarlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En İnce Lazerle THz Hızında Bilgisayarlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "