En İyi 64-Bit Yazılımlar


13 Haziran 2010 Pazar 09:15
En İyi 64-Bit Yazılımlar

64-bit mimarisi, işletim sistemleri ve işlemcilerin arasındaki veri akışını ve kapasitesinin daha yüksek olmasını sağlıyor. 64-bit mimarisi ile birlikte işlemci tarafında 16 milyar gigabyte‘a yakın bir veriyolu adreslemesi elde edilebiliyor. Tahmin edersiniz ki, 32-bit mimarisinde bu sayı, 8 milyar civarında.

64-bit işlemci mimarisini destekleyen bir yapıda, 64-bit teknolojinin gereksinimleriyle donatılmış bir işletim sistemi kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Böyle bir durumda kullandığınız uygulamaların d a 64-bit teknolojisini desteklemesinde fayda var. Aksi halde performans artışı konusunda hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Özetle, 64-bit mimaride üretilmiş bir işlemci kullanırken, 64-bit teknoloji destekleyen bir işletim sistemiyle birlikte, 64-bit uygulamalar kullanmanız, performans açısından sizleri oldukça tatmin edecektir.

Kullandığınız uygulamaların da bu teknolojiyi desteklemesi gerekiyor dedik. Peki piyasadaki uygulamaların hangileri 64-bit teknolojisinin avantajlarını sonuna kadar kullanıcılara sunuyor?

7-Zip

Dosya sıkıştırma konusunda oldukça başarılı bir uygulama olan 7-Zip, sade arabirim kullanıyor olmanın avantajını, hemen her sıkıştırılmış dosya formatını destekleyen yapısıyla harmanlayınca ortaya son derece faideli bir yazılım çıkmış. Açık kaynak kodlu yapısıyla birlikte 7-Zip, GNU LGPL lisansına sahip. 7-Zip’in açık kaynak kodlu olmasının en büyük avantajı, işlemcide daha yalın bir kod dizilimiyle işlem görmesi. Dolayısıyla 64-bit teknolojisi, 64-bit mimarisiyle oldukça içli dışlı. Bu da yazılımın performansına yansıyor. GB mertebesindeki yazılımlarda bile oldukça başarılı bir performans görmek mükün.

Ad-Aware

Zararlı yazılımlardan korunmak için tercih edebileceğiniz en iyi ücretsiz anti-malware yazılımlarından biri olan Ad-Aware, 64-bit teknolojisini kullanmayı tercih edenlerden. 64-bit ile birlikte daha fazla ve hızlı veriyolu adreslenmesi ve akışı sağlanıyor demiştik. Bu hızlanmayı dosya tarama konusunda oldukça iyi uyarlayan Ad-Aware, böylece kullanıcıya da hatrı sayılır hızda bir performans sunuyor.

Windows 7

64-bit yazılımlardan bahsederken, bir işletim sisteminden bahsetmezsek olmazdı. Windows 7‘nin 64-bit versiyonu kelimenin tam anlamıyla bir performans canavarı. Zira yeni işletim sisteminin çekirdeğinin, 64-bit mimarisine olan entegrasyonu, yazılımın 64-bit versiyonunu adeta uçurmuş. Sadece çok iyi kaynak kulanmakla kalmıyor, çoklu çekirdek desteği ile birlikte güç tüketimi konusunda da başarılı bir çizgiye sahip oluyor. Windows Vista‘nın 64-bit versiyonu ile Windows 7’nin 64-bit versiyonu arasındaki bu fark ise şüphesiz ki, 64-bit mimarisinin bir başarısı denilebilir.

ATI Catalsyt

ATI imzalı ekran kartlarınının kontrol paneli uygulaması olan ATI Catalyst Control Center, 64-bit sürümü ile birlikte kullanıcılarına, oldukça sıkı bir optimizasyon ve performans takip-ayar fırsatı sunuyor. Ekran kartlarının işlemcileri olan GPU‘ların 64-bit mimarisine olan yakınlığından faydalanan ATI, bu konuda bünyesinde barındığı AMD’nin işlemci teknolojisi konusundaki bilgilerinden sonuna kadar yararlanmış. Diğer bir deyişle; işlemci piyasasında hatrı sayılır bir yere sahip olan AMD, sahibi olduğu ATI’nin, 64-bit mimarisine ve teknolojisine yakın olmasını sağlayarak, müşterilerine büyük bir avantaj sunuyor.

Avira Antivir 9

Yine bir zararlı yazılım koruması ile birlikteyiz. Bu seferki anti-malware değil, antivirus yazılımı olan Avira Antivir‘in 9. ve ücretsiz olan versiyonu. Avira Antivir, 64-bit teknolojisini kullanıcılarıyla buluşturarak, sistem güvenliği açısından ipleri eline almayı amaçlıyor ve kullanıcılara adeta; “Performans konusunu dert etmeyin” diyor.

Avira Antivir 9’un ücretsiz versiyonu, 64-bit dünyasını ayağımıza kadar getirirken, sistem güvenliği konusunda da sevindirici yeniliklere sahip. 64-bit sistemlerin hızlı veriyolu adreslemesinin bir diğer avantajı ise, beklenenin aksine en arada kalmış bir dosyanın içerisindeki bilginin bile hızlı erişilebilir olması. Dolayısıyla herhangi bir virüs saldırısı durumunda Avira Antivir 9, o dosyanın bulunduğu yolu da güvenli hale getirmeyi amaçlıyor.

Firefox

İnternet tarayıcı piyasasında yaşanan rekabetin had safhada olduğu bu dönemde, 64-bit teknolojisinin avantajlarını gören tarayıcılar, rakiplerine nazaran bir adım öne çıkmayı başarıyor. Firefox da bu konuda oldukça başarılı diyebiliriz. 32-bit sistemlerde deneyimlenen Firefox‘un durduk yere çökme sorunu gibi sorunlara, tarayıcının 64-bit versiyonunda rastlamak pek mümkün değil. İşlemciyi yormayan yapısıyla birlikte Firefox, bu alanda en iyiler listesine girmeye hak kazanıyor.

Internet Explorer 8

Firefox‘un her alanda rekabet içerisinde olduğu Internet Explorer‘ın sekizinci versiyonu da şüphesiz ki 64-bit konusunda kullanıcıya oldukça başarılı bir performans sunuyor. Özellikle 64-bit destekli bir Windows 7 ile birlikte kullanıldığında, Internet Explorer‘ın o saç yolduran yavaşlığından eser kalmıyor. 64-bit Windows 7’nin en büyük avantajlarından biri de zaten, diğer 64-bit uygulamalar için oldukça avantajlı bir zemin hazırlıyor olması diyebiliriz.

Gimp

Açık kaynak kodlu Gimp, açık kaynak kod dünyasının 64-bit avantajlarını sonuna kadar kullanan bir diğer GNU lisanslı yazılım. Grafik tasarım ve fotoğraf düzenleme yazılımları arasında Photoshop’a karşı en ciddi rakip olarak gösterilen Gimp’in 64-bit versiyonu, karmaşık işlemlerin ve manipülasyonların altından başarıyla kalkıyor. Çözünürlüğü bir hayli yüksek görsellerde, karmaşık piksel bozdurucu işlemlerin 32-bit sistemlerde sistemi ne kadar yorduğunu, deneyimleyen bilir. Dolayısıyla Gimp‘in bu avantajı varken, kaçırmamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

:: 64-bit teknolojisini kullanıyor musunuz? Yazılımların performansından memnun musunuz?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

firefoxun 64 biti mi varmış

" En İyi 64-Bit Yazılımlar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En İyi 64-Bit Yazılımlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En İyi 64-Bit Yazılımlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  2. 2 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  3. 3 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  4. 4 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  5. 5 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  6. 6 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  8. 8 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  9. 9 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  10. 10 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti