Tüm zamanların en iyi animasyon filmleri


10 Ekim 2019 Perşembe 21:45
Tüm zamanların en iyi animasyon filmleri

En iyi animasyon filmleri listemiz ile her yaştan insanı cezbedecek güzellikteki filmleri, sizler için bir araya topladık ve sizlere keyifli saatler yaşatacak en iyi animasyon filmleri listesini hazırladık. En çok izlenen animasyon filmleri ve en yeni animasyon filmleri de listemizde aynı şekilde yer almakta. Ayrıca sizin için yaptığımız bu animasyon film önerileri yazımızın, IMDB puanı ve izleyen yorumlarını baz alarak hazırlandığını da söylemiş olalım. İşte en güzel animasyon filmler, şimdiden iyi seyirler dileriz…

11. Aslan Kral (The Lion King)

Türü: Animasyon, Macera, Dram
Yönetmeni: Jon Favreau
Rol Alan Kişiler (Seslendirmenleri): Donald Glover (Simba), Beyoncé (Nala), James Earl Jones (Mufasa), Seth Rogen (Pumbaa), Chiwetel Ejiofor (Scar), Alfre Woodard (Sarabi), Billy Eichner (Timon), John Kani (Rafiki)
Süresi: 118 dakika
Yayınlanma tarihi: 2019
IMDB puanı: 7,1

Animasyon film önerileri listemize en güzel animasyon filmler listesine girmiş bir film ile başlıyoruz. Aslan Kral, günümüzde en çok izlenen sinema filmleri arasında yer almaktadır. Bununla beraber, yeni bir yapım olduğu için de en yeni animasyon filmleri arasında sayılabilir. Duygusal ve ders verici hikayesiyle gelen bu yapım, aslında 1994 yapımı çizgi filmin üç boyutlu hali. Animasyon filmleri listesi oluşturuyorsanız tam size göre diyebiliriz.

Aslan Kral filmi, yavru aslan olan Simba’nın maceralarını anlatıyor. Orman kralı olan Mufasa’ya hayranlık besleyen Simba, amcası Scar gelene kadar mutlu bir hayat sürmektedir. Kral olmak için fırsat kollayan Scar, Mufasa ile mücadeleye girecek ve sonrasında Simba için tehlike başlayacaktır.

10. Vincent’ten Sevgilerle (Loving Vincent)

Türü: Animasyon, Biyografi, Suç
Yönetmeni: Dorota Kobiela, Hugh Welchman
Rol alan kişiler (Seslendirmenleri): Douglas Booth (Armand Roulin), Chris O’Dowd (Joseph Roulin), Saoirse Ronan (Margaret Gachet), Jerome Flynn (Dr. Gachet), Eleanor Tomlinson (Adeline Ravoux), John Sessions (Père Tanguy), Helen McCrory (Louise Chevalier), Aidan Turner (Boatman)
Süresi: 94 dakika
Yayınlanma tarihi: 2017
IMDB puanı: 7,8

En güzel animasyon filmler arasında yer alan bu film, büyük bir emeğin ürünü. Loving Vincent filmi, 115 ressamın tek tek yaptığı 65,000 kare yağlı boya tablonun birleştirilmesi ile yapıldı. Bu nedenle, en iyi animasyon filmleri listemizde yer almaya hak kazandı.

Vincent Van Gogh’un ölümünün üzerinden bir sene geçmiştir. Postacı Roulin, ressamın kardeşi Theo’ya gönderdiği mektubu vermesi için oğlu Arnold’u, Auvers-sur-Oise’a gönderir. Bu görev için hevesli olmayan Armand, yine de kabul eder ve kasabaya gider. Ancak gittiğinde Theo’nun ölmüş olduğunu öğrenir. Artık mektubu, Gogh’un dostu, Dr. Gachet’ye vermesi gerekir.

Armand doktorla görüşmek için beklerken köyden birçok kişiyle tanışır. Ressamdaki sanatı anlar ve ölüm sürecini adım adım öğrenmeye çalışır. Animasyon filmleri listesi için vazgeçilmez bir film diyebiliriz.

9. Noel Gecesi Kabusu  (The Nightmare Before Christmas)

Türü: Animasyon, Aile, Fantastik
Yönetmeni: Henry Selick
Rol alan kişiler (Seslendirmenleri):  Chris Sarandon (Jack Skellington), Catherine O’Hara (Sally/Shock), William Hickey (Dr Finkelstein), Glenn Shadix (Mayor), Paul Reubens (Lock), Ken Page (Oogie Boogie)
Süresi: 76 dakika
Yayınlanma tarihi: 1993
IMDB puanı: 8,0

Hazırladığımız animasyon filmleri listesi, dokuzuncu sırasında Tim Burton’ın efsaneleşmiş filmi ve aynı zamanda dünyanın en iyi animasyon filmleri arasında yer alan Noel Gecesi Kabusu’nu barındırıyor. Ayrıca bu animasyon filmi en iyi özel efekt dalında Oscar’a aday olmuştur. En güzel animasyon filmler listesinde bulunan bu başyapıt, günümüzde hala severek izleniyor.

Kral Jack Skellington’un hanedanlığı, cinler, periler, ruhlar ve yarasalardan oluşan, dinamik bir nüfusa sahiptir. Baş rolümüz Jack’in yolu, bir gün Christmas Town’a düşer. Burada, gördüklerine özenerek, kendi şehrini de oraya benzetmek için Santa’yı kaçırır. Artık Jack ise Santa’nın yerine geçtiği için, onun yerine hediyeler dağıtabilecektir.

8. Sevimli Canavarlar (Monster Inc)

Türü: Animasyon, Macera, Komedi
Yönetmeni: Pete Docter
Rol alan kişiler (Seslendirmenleri):  John Goodman (James P. “Sulley” Sullivan), Billy Crystal (Mike Wazowski), Steve Buscemi (Randall Boggs), James Coburn (Henry J. Waternoose), Jennifer Tilly (Celia), Bob Peterson (Roz), John Ratzenberger (The Abominable Snowman), Frank Oz (Fungus)
Süresi: 92 dakika
Yayınlanma tarihi: 2001
IMDB puanı: 8,0

En iyi animasyon filmleri arasında yer alan bu yapım, güzel efektleri ve eğlenceli hikayesi ile büyük beğeni toplamıştır. Filmin hikayesi ise şu şekildedir:

Canavar Dünyası adını taşıyan ve kendilerine ait olan bu dünyada yaşayan canavarlar vardır. Bu canavarlar ilginç ve sevimlilerdir. Canavarlar, yaşamak için insanlara ihtiyaç duyarlar. Ancak canavarların dünyası insanların dünyasıyla karışmaya başladığı anda işler karışmaya başlar.

İnsanları korkuttuklarında duydukları çığlık, sevimli canavarlarımız için yaşam kaynağıdır. Bir gün küçük bir kızla karşılaşmaları, her şeyi alt üst edecektir. Bundan dolayı animasyon filmleri listesi içinde olmazsa olmazlardan.

7. İnanılmaz Aile (The Incredibles)

Türü: Animasyon, Aksiyon, Macera
Yönetmeni: Brad Bird
Rol alan kişiler (Seslendirmenleri):  Jason Lee (Buddy Pine/Syndrome), Brad Bird (Edna ‘E’ Mode), Spencer Fox (Dashiell ‘Dash’ Parr), Sarah Vowell (Violet Parr), John Ratzenberger (Underminer), Craig T. Nelson (Bob Parr/Mr Incredible), Holly Hunter (Helen Parr/Elastigirl), Eli Fucile (Jack Jack Parr)
Süresi: 115 dakika
Yayınlanma tarihi: 2004
IMDB puanı: 8,0

2004 yapımı bu film, izleyen herkes tarafından beğenilmiş ve en güzel animasyon filmler arasında yerini almıştır. Zaten animasyon filmler listesi bu film olmadan düşünülemez.

Başrolümüz Mr. Incredible, dünyada gerçekleşen kötülüklerle savaşan ve insanları kötülüklerden koruyan bir süper kahramandır. Gerçek adı Bob Parr olan bu kahramanımız, bir süre sonra hayatının çok hareketli olduğundan şikayet eder ve ailesiyle beraber sakin ve normal bir yaşam sürmeye başlar. Ancak çok geçmeden, bu monoton düzenden sıkılmaya başlar. Bunun üzerine ona bir mesaj iletilir. Sonrasında maceramız başlar…

6. Persepolis

Türü: Animasyon, Biyografi, Dram
Yönetmeni:  Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
Rol alan kişiler (Seslendirmenleri):  Sean Penn (Ebi), Iggy Pop (Anouche), Gena Rowlands (Büyükanne), Chiara Mastroianni (Marjane), Catherine Deneuve (Tadji)…
Süresi: 96 dakika
Yayınlanma tarihi: 2007
IMDB puanı: 8,0

2007 yılında çıkan bu film, konusu ve anlatım tarzı sebebiyle çok konuşulan filmlerden biri oldu. Dönemin İran’ını anlatan bu film, en iyi animasyon filmleri arasına girdi. Bu nedenle, animasyon filmleri listesi içindeki yeri biraz daha farklı.

Marjane Ststrapi’nin gözünden 1970 İran’ında geçen film, genç kızın İran rejimini nasıl yorumladığını anlatıyor. Marjane’in ailesi Şah iktidarının düşüşü karşısında çok mutlu olmuşlardır. Zor geçen onca zamanın ardından, artık demokratik bir döneme geçeceklerini sanan İran halkı, hayalkırıklığı yaşayacaklardır. Şimdi mollaların zamanı gelmiştir.

5. Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo)

Türü: Animasyon, Macera, Komedi
Yönetmeni: Andrew Stanton
Rol alan kişiler (Seslendirmenleri):  Albert Brooks (Marlin), Ellen DeGeneres (Dory), Alexander Gould (Nemo), Willem Dafoe (Gill), Brad Garrett (Bloat), Allison Janney (Peach the Starfish), Austin Pendleton (Gurgle), Stephen Root (Bubbles)
Süresi: 100 dakika
Yayınlanma tarihi: 2003
IMDB puanı: 8,1

Kült yapımlardan biri olan Kayıp Balık Nemo, eğlendirmekle kalmayıp hayat dersi de vermekte. Bu nedenle en iyi animasyon filmleri arasında rahatlıkla yerini almaktadır.

Kayıp Balık Nemo, Nemo isimli küçük ve sevimli bir balığın başından geçen macerayı anlatmaktadır. Nemo’nun, karşı koyamadığı merakı ve ilgisi vardır. Ancak bu dünya, büyülü olduğu kadar tehlikelidir de. Nemo’yu dışarıda bulunan bu kötülüklerden korumak isteyen babası, çocuğuna korumacı bir tavır izlemektedir. Ancak bir gün ortadan kaybolan Nemo’nun başına türlü talihsizlikler gelecek ve onun ardından babası da tehlikeli bir yolculuğa çıkacaktır.

4. Yukarı Bak (Up)

Türü: Animasyon, Macera, Komedi
Yönetmeni: Pete Docter
Rol alan kişiler (Seslendirmenleri):  Edward Asner (Carl Fredricksen), Jordan Nagai (Russell), Bob Peterson (Dug / Alpha), Christopher Plummer (Charles Muntz), Delroy Lindo (Beta), John Ratzenberger (Tom), David Kaye (Newsreel Announcer)…
Süresi: 96 dakika
Yayınlanma tarihi: 2009
IMDB puanı: 8,2

Konusunun güzelliği ve efektlerinin kalitesi ile adından söz ettiren bu film, insanlarda iz bırakmayı başarmış yapımlardan biri. Bu nedenle, en güzel animasyon filmler arasında yer almaktadır. En iyi animasyon dalında Oscar almıştır. Bu nedenle hazırladığımız animasyon filmleri listesi bu filmi de içermektedir.

Hikayesi ise şu şekildedir:

Hikayenin baş kahramanları, tesadüfen yolları kesişen iki çocuktur. Maceracı olan ve en büyük hayali dünyayı gezmek olan Ellie bu hayalinin peşinden gitmektedir. Bu iki çocuk ileride evlenir ve yaşlanır. Ardından Ellie’nin başına gelenler yüzünden, Carl hayallerini tek başına gerçekleştirmeye karar verir. Bu yolculukta yeni arkadaşlar da edinir.

3. Oyuncak Hikayesi (Toy Story)

Türü: Animasyon, Macera, Komedi
Yönetmeni: John Lasseter
Rol alan kişiler (Seslendirmenleri):  Tim Allen (Buzz Lightyear), Don Rickles (Mr Potato Head), Jim Varney (Slinky Dog), Annie Potts (Bo Peep), Wallace Shawn (Rex), John Ratzenberger (Hamm), John Morris (Andy), Laurie Metcalf (Andy’nin annesi)…
Süresi: 81 dakika
Yayınlanma tarihi: 1995
IMDB puanı: 8,3

Kült filmlerden biri olan Oyuncak Hikayesi, dönemin en iyi animasyon filmleri arasındadır. Göze hitap eden efektleri, komik ve ilginç karakterler filmi güzelleştiren etkenlerden. Bu güzel animasyon filmini, neredeyse bütün animasyon film önerileri listelerinde görebilirsiniz.

Andy, oyuncak koleksiyonu yapan ve oyuncaklarına çok değer veren küçük bir çocuktur. Ancak Andy, bir şeyin farkında değildir. Onun yokluğunda oyuncakları Woody isminde bir oyuncağın önderliğinde hayata gelirler. Bir gün Andy güzel bir hediye alır. Hediyesi ise son model Buzz-lightyear’dır. Bu yeni oyuncakla beraber, diğer oyuncaklarla aralarında sevimli bir ego tartışması meydana gelir.

2. Coco

Türü: Animasyon, Macera, Aile
Yönetmeni: Lee Unkrich
Rol alan kişiler (Seslendirmenleri):  Anthony Gonzalez (Miguel), Benjamin Bratt (Ernesto de la Cruz), Gael García Bernal (Hector), Edward James Olmos (Chicharron), Alanna Ubach (Mama Imelda), Jaime Camil (Papa Rivera), Luis Valdez (Tio Berto), Selene Luna (Tia Rosita)
Süresi: 105 dakika
Yayınlanma tarihi: 2017
IMDB puanı: 8,4

Animasyon filmleri listesi arasında ikinci sırada olan Coco, hüzünlü ama bir o kadar sevimli hikayesi ile izleyiciyi ekrana bağlayan, sürükleyici bir filmdir. Konusunun güzelliği ve duygu yoğunluğu, filmin en iyi animasyon filmleri arasında olmasını sağlamıştır. Bu nedenle biz de bu filmi, hazırladığımız, animasyon film önerileri listemize koyduk.

En güzel animasyon filmler arasında olan Coco, Miguel’in ölüler diyarındaki macerasını anlatıyor. Miguel henüz 12 yaşında bir çocuktur. En büyük idolü ise Meksikalı gitarist Ernesto de la Cruz’dur. Ama Cruz hayatını kaybeder ve artık Miguel’in onunla tanışma ihtimali kalmamıştır. Sürekli onun şarkılarını dinleyen kahramanımız, bir gün ünlü müzisyenin gitarını bulmuştur. Ancak gitarı çalmasıyla beraber ölüler diyarına giriş yapmıştır. Miguel ölüler diyarından çıkış yolunu ararken, düzenbaz Hector’la karşılaşır. Sonrasında beraber Miguel’in ailesinin ardındaki ilginç hikayeyi keşfetmek için bir gezintiye çıkarlar.

1. Ruhların Kaçışı (Spirited Away)

animasyon filmleri listesi

Türü: Animasyon, Macera, Aile
Yönetmeni: Hayao Miyazaki
Rol alan kişiler (Seslendirmenleri):  Rumi Hiiragi (Chihiro/Sen), Miyu Irino (Haku), Mari Natsuki (Yubaba/Zeniba), Daveigh Chase (Chihiro), Yumi Tamai (Lin), Tatsuya Gashuin (Aogaeru), Ryûnosuke Kamiki (Bô), Bunta Sugawara (Kamaji)
Süresi: 125 dakika
Yayınlanma tarihi: 2001
IMDB puanı: 8,6

Ruhların Kaçışı animasyon filmleri listesi sıramızda bir numarada. Animasyon ustası Japon, Hayao Miyazaki’nin en başarılı yapımlarından biridir. 75. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon dalında Oscar’a aday gösterilen film, 52. Berlin Film Festivali’nde ise Altın Ayı ödülünü almıştır. Film, ayrıca Japon sinema tarihinin en başarılı animasyonu olarak tanımlanıyor.

Küçük bir kız olan Chihiro ve ailesi, yeni bir kasabaya taşınır. Yolculuğa çıktıklarında, yolda gördükleri bir tünel dikkatlerini çeker. Tünelin içinden geçince başka bir dünyaya geçiş yapmış olurlar. Karşılaştıkları kasaba yolunda olmayan şeyler vardır. Chihiro ailesini kaybedince, babasını kurtarmak için uğraşacaktır.

Yazımızda en iyi animasyon filmleri ve en yeni animasyon filmleri hakkında tavsiyeler verdik. Animasyonlar, film dünyasına girdiğinde, hem çocuklar hem de çocuk ruhlu insanlar çok sevindi. Animasyon filmler, bu sevgiyle daha da gelişti ve şimdi neredeyse gerçek gibiler.

Eğer daha önce animasyon filmleri izlemediyseniz ve en iyi animasyon filmleri üzerine bir liste arıyorsanız, hazırladığımız animasyon filmler listesi, sizin için bir başlangıç olabilir. En yeni animasyon filmleri için, en güzel animasyon filmler listemizi takip etmeye devam edin.
yazarOğuzhan Güneş

Teknolojinin, bilimi uygulamalı ve faydalı bir sanat haline getiren olduğuna inanan ve doğru bilginin neleri değiştireceğini bilen Oğuzhan, bu konularda makale yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “Tüm zamanların en iyi animasyon filmleri”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  croodlar ,moanna, coco loco, ters yüz bunlar animasyon filminin ataları

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunu hangi kafayla sıraladınız

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  direk aslan kralın 1994 yapımı gerçek halini koyarsanız imdbsi 8.5 iyi olur kötü hissettim 7.1 görünce 🙂

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Shrek buz devri???

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Wall-e neden yok?

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Ters yüz filmi de olmalıydı.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Valla 3 yaşındaki yiğenime bunların hepsini izlettim 10 dk izlemiyor. Varsa yoksa patron bebek 100 defa izlemiştir. Çocuk her izlediğimde ilk defa izliyormuş gibi

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   leylekler filmi de bence patron bebe
   ge benziyor oneririm

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Ruhların kaçışı hakikaten büyük bir başyapıt.Bence 1.sıradaki yerini ***** başlarken insana basit gibi geliyor ama sonrasında insanı içine ç***** de Ateşböceklerinin Mezarı isminde muhteşem güzellikte bir eski animasyon izleyip kaç yaşında bir insan olarak ağladığımı ***** en çok ağladığım filmin bir çizgi film olması sonrasında beni güldürdü.Yalnız bu filmi kesinlikle orijinal dilinde izleyin çünkü dublaj aynı etkiyi vermiyor

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Hayao Miyazaki filmleri animedir animasyon değil ve bu listede olmamaları gerektiğini düşünüyorum. Kurgu, anlatım, çizim detaylarıyla hepsinden çokça üstündür. Animasyon filmlere Shrek, Buz Devri, Rio, Angry Birds, Klaus, Kutup Ekspresi gibi listeyi uzatıp gidecek filmler eklenmeli. Bu konuya girdiyseniz işiniz biraz zor 🙂

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  1 numara ok, miyazaki olmazsa olmaz ama wall-e nerde?

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Wall-e yoksa bu listeyi boşuna hazirlamissiniz demektir

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Cars? Buz devri? Zootopia?

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Siradaki defa cizgi diziler ile alakali yaparsiniz

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Üzgünüm

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Amacınız ne sd

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  9 isimli film de listede olmalıydı.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Buz devri ve arabalar yok, liste yapıyorsunuz.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Listemizi mutlaka zenginleştireceğiz merak etmeyin 🙂

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Buz devri olmayan bi animasyon listesi hayal edemem, gerisi hakediyor tabi, ama ilk üçte buz devri olmalı

" Tüm zamanların en iyi animasyon filmleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tüm zamanların en iyi animasyon filmleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tüm zamanların en iyi animasyon filmleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Reisin boykot edin dediği teknoloji firmalarını sıraladık! Reisin boykot edin dediği teknoloji firmalarını sıraladık!
 2. 2 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 3. 3 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 4. 4 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 5. 5 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 6. 6 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 7. 7 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 8. 8 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 9. 9 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 10. 10 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme