Okunma

En İyi Bilim Kurgu Film Serileri


20 Ağustos 2015 Perşembe 12:00
En İyi Bilim Kurgu Film Serileri

Film yapımcıları, gelişen teknolojilere ayak uydurmak konusunda oldukça iyiler. Zira bundan 40-50 yıl öncesinde çekilen filmlerde bile, nasıl yapıldığını anlayamadığımız ilginç sahneler mevcut. Bu gibi sahnelerin en çok yer aldığı filmler ise hiç kuşkusuz bilim kurgu filmleri.

Beynimizi zorlayacak seviyede senaryolara sahip pek çok bilim kurgu filmi biliniyor. Peki, en iyi bilim kurgu fim serileri hangileri? İşte mutlaka izlenmesi gereken en iyi bilim kurgu film serileri.

15-08/19/01-matrix.jpg

Matrix

Matrix, Matrix Reloaded ve Matrix Revolutions olmak üzere 3 filmden oluşan ve Matrix üçlemesi olarak da bilinen Matrix serisi, tüm zamanların en iyi bilim kurgu film serilerinden biri.

İnsanoğlunun gelecekte robotlarla yaşadığı savaş ile birlikte gökyüzünü karartması ve sonrasında robotların insanları pil olarak kullanması konu alınır. Film sonunda Neo, robotlar ve insanlar arasındaki barışı sağlar.

15-08/19/02-alien.jpg

Alien

Bilim kurgu ile birlikte korku filmi olarak da anılan seride, bir uzaylı canlı varlığın, insan bedenini kullanarak üremesi konu alınmakta ve seri, Alien, Aliens, Alien 3 ve Alien Resurrection filmlerinden oluşmaktadır.

Filmdeki Alien (Türkçe’de Yaratık denilmektedir.) adlı karakterin kanı asittir ve Alien, üçüncü filmde görülüğü üzere insan bedeni dışında, başka canlıların vücudunu kullanarak da üreyebilir. 

Serinin devamının gelmesi beklenirken, yönetmen Ridley Scott, 2012 yılında Alien adlı uzaylının nasıl ortaya çıktığını gösteren Prometheus filmi ile geri dönmüştür. Prometheus‘u bir seri haline getirecek Prometheus 2 devam filminin ise 2016 sonu ya da 2017 başlarına gelmesi bekleniyor. Ayrıca halen Alien 5 filminin geleceğine yönelik söylentiler mevcut.

15-08/19/03-predator.jpg

Predator

Avcı bir uzaylı varlığın insan avlamasını konu alan Predator film serisi, Predator, Predator 2 ve Predators olmak üzere 3 filmden oluşur. 

Predator adlı karakter, yılın sıcak döneminde silahlı insanları avlar. Predator‘ün karizmatik ve centilmen şekilde, gerekirse silahsız dövüşebildiği ve silahsız insanları avlamadığı görülür. Kanı yeşil renktir ve ölümden kaçış olmadığını anladığı taktirde, kolundaki bir sistem ile bir nükleer patlama yaratarek, hem kendini hem de kendisine saldıranları yok eder.

15-08/19/04-avp.jpg

AvP: Alien vs Predator

Predator karakterinin ilginç bir hikaye ile Alien adlı uzaylıyı avlamasını konuludur. Seri, Alien vs Predator ve Alien vs Predator Requiem filmlerinden oluşmaktadır.

Serinin ilk filminde insanlığın Predator‘leri tanrı gibi görüp kendi canlarını vererek avlanmalarına yardımcı olmaları, ikinci filmde ise Alien‘a dönüşen Predator‘ün (Predalien da denilir) başka bir Predatör tarafından avlanması konu alınmıştır.

15-08/19/05-star-wars.jpg

Star Wars (Yıldız Savaşları)

George Lucas tarafından ilk olarak 1977 yılında başlayan Yıldız Savaşları film serisi, 7 filmden oluşmaktadır ve son filmin 18 Aralık 2015’te yayınlanacağı bilinmektedir.

Uzayda, tam bir bilim kurgu festivali olarak yorumlanabilecek şekilde, farklı uzaylı canlıların tasvir edildiği Star Wars film serisinde, farklı karakterlerin doğaüstü yetenekleri bulunmaktadır.

15-08/19/06-terminator.jpg

Terminatör

Gelecek yıllarda SkyNet adlı bir yapay zeka sistemin insanlığı tehdit olarak görüp robotlar geliştirmesi ve bu robotlar ile Sarah Connor ve oğlu John Connor’ın öldürülmesi konu alınır. Zira John Connor, hikayenin ilk 4 filminde SkyNet’i yok edecek kişidir. Fakat serinin son filminde, işler değişmiş ve Sarah Connor, Kyle Reese ve yaşlanan T-800 sibernetik yapay zeka robot, Geniysys(SkyNet)’in sonunu getirmişlerdir.

Seri Terminatör, Terminatör 2: Kıyamet Günü, Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi, Terminatör 4: Kurtuluş ve Terminatör 5: Genisys filmlerinden oluşur.

15-08/19/07-back-to-the-future.jpg

Geleceğe Dönüş

Bilim kurgu ile birlikte bir macera film serisi de olan Geleceğe Dönüş, Geleceğe Dönüş 1, Geleceğe Dönüş 2, Geleceğe Dönüş 3 filmlerinden oluşur.

Seride DeLorean marka otomobile, özel bir teknolojinin yerleştirilmesi ile Plütonyum yakıt olarak kullanılarak zamanda yolculuk yapılır.

15-08/19/08-star-trek.jpg

Star Trek (Uzay Yolu)

12 adet filmden oluşan Uzay Yolu serisinde 3. dünya savaşı sonrası insanlığın uzaydaki varlığı konu alınır. Hikayede bilim kurgunun yanı sıra insanlığın önde tutulduğu sahneler çokça mevcuttur. Uzay Yolu, bir film serisi olmasının yanı sıra dizi ve roman serisi olarak da bilinir.

15-08/19/09-transformers.jpg

Transformers

4 filmden oluşan Transformers film serisi, kendi gezegenindeki yakıt sıkıntısı nedeniyle dünyaya gelen uzaylı robotların insanlığı ele geçirip yakıtlarını kullanmak istemesi ve aynı gezegenden gelen iyi robotların insanlığın tarafında yer alması konuludur.

Seri, Transformers, Transformers: Yenilenlerin İntikamı, Transformers: Ayın Karanlık Yüzü ve Transformers: Kayıp Çağ filmlerinden oluşmaktadır.

15-08/19/10-maymunlar-cehennemi.jpg

Maymunlar Cehennemi

İki farklı seride 5+3 olmak üzere toplam 3 fimden oluşan Maymunlar Cehennemi film serisinde, gelecekte maymunların insanlardan üstün bir yapıya ulaşması konu edilmiştir. İki farklı seri, pek çok yönden benzerlik ve farklılık göstermektedir.

15-08/19/11-godzilla.jpg

Godzilla

Bir Japon canavar tasviri olan Godzilla, iki ayağı üzerinde durabilen dev bir kertenkele olarak da yorumlanabilir. Esasında Godzilla bir seri olarak da yorumlanamayabilir. Zira Godzilla, bir seriden ziyade bir canavar üzerine yapılmış onlarca filmden oluşur. Seri olarak bakıldığında Godzilla için 1954 ve 2014 yılları arasında toplam 30 film çekilmiştir. 2014 yılında çekilen son filmin Japon yapımcılar tarafından beğenilmemesi ile 31. bir godzilla filminin planlandığı bilinmektedir.

15-08/21/12-resident-evil-olumcul-deney.jpg

Ölümcül Deney

Bilim kurgu ve gerilim türlerinde dikkat çeken film serilerinden olan Ölümcül Deney(Resident Evil) serisi, Ölümcül Deney, Ölümcül Deney: Kıyamet, Ölümcül Deney: İnsanlığın Sonu, Ölümcül Deney: Ölümden Sonra ve Ölümcül Deney: Misilleme adlarında 5 filmden oluşmaktadır. 

Ölümcül Deney serisinde, bir şirketin gizli deneyleri sonrasında yayınlan bir virüs nedeniyle insan ve diğer canlıların zombi gibi yaratıklara dönüşmesi konu alınır.

:: En sevdiğiniz bilim kurgu film serisi hangisi?
yazarCaner Sönmez

Yeni teknoloji ve girişimleri başarılı şekilde takip eden Caner, yeni nesil mobil teknolojilere ve Android'e karşı beslediği ilgiyle birlikte, deneyimlerini sizlerle paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

35 yorum - “En İyi Bilim Kurgu Film Serileri”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Uyumsuz serisi

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Marvel evreninden hic film gormedim , uzucu .

 3. SDN Okuru dedi ki:

  starwars kesinlikle bilim kurgu değil fantastik bir filmdir

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Riddick serisini söylememek ayıp olur lütfen 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Karanlıklar Ülkesi ?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  ben size en guzelini soyluyeyim, Battlestar Galactica ve Stargate atlantis

 7. SDN Okuru dedi ki:

  en güzelleri star wars ve maymunlar cehennemi. eski yapımları bile çok sürükleyici filmlerdi. fakat resident evilin olduğu listede 18 days after ve 18 weeks after ın olmaması garip olmuş

 8. SDN Okuru dedi ki:

  La harry diyen bile var arkadasim fantastik kurguyla bilim kurguyu ilk once ayirt edin

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ölümcül deney 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bazı filmler tartışılır ama nolan nin filmi bir matrix yapmıyor ne yazık ki

 11. SDN Okuru dedi ki:

  terminatör'ü tek geçerim…

 12. SDN Okuru dedi ki:

  ölümcül deney yokmu

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar bilindik şeyler daha farklı filmler bekliyoruz.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Alien=yaratık mı 🙂

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Terminator ve predator çocukluğumun efsaneleri.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  harry ?

 17. DogukanDogu dedi ki:

  Interstellar, iRobot, Minority Report.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Geleceğe dönüş matrix ve terminator

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar, bu listede sadece seri halindeki bilim kurgu filmlerine yer verdik. Interstellar gibi seri olmayan filmlerin yer aldığı bilim kurgu filmleri listesi de çok yakında gelecek.

  Umarım bu listeyi beğenmişsinizdir. Listede olmayıp önereceğiniz başka seriler varsa, yorum ile iletebilirsiniz. 🙂

 20. SDN Okuru dedi ki:

  star wars,alien,predator,matrix

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Interstellar nerde

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Matrix bence bilim kurgu filmi değil.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Hepsi efsane

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Kesinlikle yıldız Savaşları dünyanın en güzel bilim kurgu film serisidir

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Kesinlikle star wars dır

 26. 7.43 dedi ki:

  Gelecege Donus ve Matrix (Sadece ilk film) harika. Maymunlar Cehennemi (son iki film) ve Terminator de cok guzel filmler.

" En İyi Bilim Kurgu Film Serileri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En İyi Bilim Kurgu Film Serileri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En İyi Bilim Kurgu Film Serileri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "