Ekran kaydetme için 10 en iyi uygulama


02 Mayıs 2021 Pazar 18:48
ABONE OL
Ekran kaydetme için 10 en iyi uygulama

Youtube ve Twitch gibi platformların hayatımıza girmesinin ardından ekran kaydetme uygulamaları da popüler hale geldi. Özellikle bu platformlar üzerinden yayın yapan yayıncılar, bu uygulamalar sayesinde oynadıkları oyunları anlık olarak takipçileri ile paylaşma imkanına sahip oluyor.

Aynı zamanda ve eğitim amacı ile de kullanılan ekran kaydetme uygulamaları, ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki şekilde kullanılıyor. Bu nedenle çoğu kişi genellikle ücretsiz uygulamaları tercih ediyor. Peki 2021 yılının en iyi ekran kaydetme uygulamaları neler? Sizler için derledik.

2021 yılının en iyi ekran kaydetme uygulamaları

– Camtasia
– OBS Studio
– Movavi Screen Recorder
– Apowersoft
– Bandicam
– ScreenCast-O-Matic
– Ezvid
– iSpring Free Cam
– ShareX
– Windows 10 oyun çubuğu

Not: Listede sıralama yapılmamıştır.

OBS Studio

OBS, Youtuber ve Twitch yayıncılarının en çok tercih ettiği uygulamalardan biri.

Twitch yayıncılarının sıklıkla kullandığı OBS Studio, ülkemizde de en çok kullanılan ekran kaydetme uygulaması. Uygulamanın bu kadar popüler olmasının ardından ise tamamen ücretsiz olması yatıyor. Uygulama ekran kaydı özelliğinin yanı sıra Youtube ve Twitch gibi platformlarda canlı yayın yapan kişiler için tam olarak ideal.

OBS, ekran kaydetme özelliğinin yanı sıra webcam kaydı, ses kaydı, sahne yaratma ve sahneler arasında özel geçiş imkanı gibi birçok özellik sunuyor. Ayrıca uygulama, videoları istediğiniz formatta kaydetme imkanı tanıyor. Daha sonra dilerseniz uygulama aracılığıyla videolarınızı yayınlayabilirsiniz. Uygulamanın öne çıkan bir diğer özelliği ise açık kaynak kodlu olması. Bu sayede Github gibi sitelerden programa ait kodlara ulaşabilir ve program üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

Camtasia

Yetenekli bir uygulama niteliğindeki Camtasia, ücretsiz sürümü ile kullanıcıları üzüyor.

TechSmith tarafından geliştirilen bir video düzenleme ve screencast programı. Camtasia, ekranın bir bölümünü, belli bir kısmını veya seçtiğiniz bir pencereyi kayıt etme imkanı sunan oldukça popüler ekran kaydetme uygulamalarının başında geliyor.

Kaydettiğiniz videoları düzenleyebildiğiniz uygulamaya dilerseniz çeşitli efektler de ekleme imkanınız var. Öte yandan uygulama, Youtuber ve yayıncıların sıklıkla kullandığı yeşil arka plan desteğine sahip. Camtasia, sadece ücretli olarak hizmet veriyor. Uygulama, satın almadan önce dilerseniz 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü kullanmanıza olanak sağlıyor.

Movavi Screen Recorder

En iyi ekran kaydetme uygulamaları listemizde Movavi Svreen Recorder yer alıyor.

Piyasada bulunan en iyi ekran kaydetme uygulamalarından biri Movavi Screen Recorder, aynı zamanda video düzenleme özelliğine sahip. Uygulamanın sunduğu en büyük kolaylıklardan biri de kayıt zamanlama özelliği. Bu özellik sayesinde ekranınızı kayıt etmek istediğiniz zamanı önceden ayarlayabiliyorsunuz.

Uygulama hızlı ve basit arayüzünün yanı sıra kullanıcılara Türkçe dil desteği sunuyor. Uygulama, video formatlarını dönüştürme özelliği içeren, Windows ve Mac cihazlar için uyumlu bir video düzenleme paketine de sahip. Movavi, 7 günlük ücretsiz deneme sürümünün yanı sıra 4 farklı özellik paketi içeren oldukça yetenekli bir ekran kaydetme uygulaması.

Apowersoft

Apowersoft, diğer ücretsiz uygulamalar gibi filigran ve kayıt süresi gibi sınırlamalar koymuyor. Bu nedenle en iyi ekran kaydetme uygulamaları listesinde.

Web tabanlı bir ekran kaydetme programı Apowersoft, ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı versiyona sahip. Uygulamayı kullanmak için uygulamayı İnternet sitesinden indirmeniz gerekiyor. Daha sonra ise web sitesinde yer alan ”Kayda Başla” seçeneğine tıklayarak ekran kaydetmeye başlayabilirsiniz.

Çoğu ücretsiz ekran kaydetme uygulaması, filigran veya kayıt süresi gibi sınırlamalar koyuyor. Ancak Apowersoft, bu uygulamalara dahil değil. Kullanımı oldukça kolay olan uygulama, ücretli sürümünü satın aldığınızda daha da yetenekli hale geliyor. Ancak uygulamanın ücretsiz sürümü de günlük işleriniz için oldukça ideal.

Bandicam

Saniyede 480 kare hızında 4K videolar kayıt edebiliyor.

Oyun görüntülerini kaydeden kişilerin sıklıkla kullandığı Bandicam, saniyede 480 kare hızında 4K videolar kayıt edebilen yetenekli uygulamalardan biri. Uygulama, video kalitesini bozmadan yüksek sıkıştırma olanağı sunuyor.

Ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı seçenekte kullanılan Bandicam, satın aldığınızda gerçek zamanlı çizim, webcam kaydı ve planlanan kayıt gibi birçok özelliği kullanıcılara sunuyor. Ayrıca ücretsiz versiyonda filigran bulunduğunu belirtelim. Bu nedenle karar size kalmış.

Ezvid

Ekran kaydetme uygulamaları listesinde Ezvid yer alıyor.

Kolay ve pratik kullanımı ile öne çıkan Ezvid, ücretsiz bir ekran kaydetme uygulaması. Ezvid, içerisinde bulunan yerleşik video düzenleme aracı ile basit düzenlemeler yapmaya olanak sağlıyor.

Ezvid ile kaydettiğiniz ekran görüntülerini direkt olarak Youtube gibi platformlara yükleme imkanınız var. Ücretsiz olması nedeniyle tercih edilen uygulama, sadece 45 dakikaya kadar kayıt yapabiliyor. Ayrıca uygulama, ücretsiz olmasının yanı sıra metin slaytı ve video hız kontrolü gibi özellikleri de kullanıcılara sunuyor.

iSpring Free Cam

ekran kaydetme uygulamaları

iSpring Free Cam, yerleşik video düzenleme aracına sahip.

En iyi ücretsiz ekran kaydetme uygulamalarından biri de iSpring Free Cam. Uygulama tamamen ücretsiz olmasının yanı sıra içerisinde yerleşik video düzenleme aracı ile geliyor. Bu araç, video kesme, arka plan müziği ekleme, arka plan gürültüsünü azaltma ve ses efektleri ekleme gibi birçok özelliğe sahip.

iSpring Free Cam, ekranınızın bir bölümünü kaydetmenize de imkan sağlıyor. Uygulama sayesinde kaydettiğiniz ve düzenlediğiniz videoları doğrudan Youtube‘a yükleyebiliyorsunuz. Ancak uygulamada herhangi bir webcam kaydetme özelliği olmadığını da belirtelim. Bu nedenle ekstra uygulamaları kullanmanız gerekebilir. Ancak ücretsiz olması nedeniyle her bilgisayarda olması gerektiğini düşünüyoruz.

ShareX

ekran kaydetme uygulamaları

Tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu olması nedeniyle en iyi ekran kaydetme uygulamaları listesinde yer alıyor.

Özellikleri ile dikkat çeken bir başka ekran kaydetme uygulaması da ShareX. Bu uygulama, tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılıyor. Öte yandan, uygulamada herhangi bir filigran ve kayıt süre sınırı gibi kısıtlamalar bulunmuyor.

Uygulama açık kaynak kodlu olması nedeniyle öne çıkıyor. Dilerseniz, Github gibi sitelerden program için kodlar indirerek üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde kaydettiğiniz videoları doğrudan Youtube gibi platformlara yükleme imkanınız var. Ayrıca uygulama, videoları GIF şeklinde kaydetme özelliği gibi kullanıcıları memnun edecek detaylara sahip.

ScreenCast-O-Matic

ekran kaydetme uygulamaları

Ücretsiz versiyonu yalnızca 15 dakikaya kadar kayıt yapıyor.

Listemize oldukça hızlı ve pratik ekran kaydetme uygulaması ScreenCast-O-Matic ile devam edelim. Kullanıcılara ekranın bir bölümünü, belli bir kısmını veya seçtiğiniz bir pencereyi kayıt etme imkanı sunan uygulama, ücretli ve ücretsiz olmak üzere 2 farklı versiyon ile kullanılıyor.

Uygulamanın öne çıkan özelliklerinden biri de kaydettiğiniz videoları direkt olarak Youtube platformuna yüklemenize olanak sağlaması. Uygulamanın eksi yönü ise şüphesiz ücretsiz sürümde yalnızca 15 dakikaya kadar kayıt yapması. Ayrıca ücretsiz sürümde filigran da bulunduğunu belirtelim.

Windows oyun çubuğu

ekran kaydetme uygulamaları

En iyi ekran kaydetme uygulamaları listesinde Windows oyun çubuğu da bulunuyor.

Herhangi bir üçüncü parti uygulamaya ihtiyaç duymadan ekran kaydetme özelliğine sahip Windows Oyun Çubuğu sizin için bir çözüm olabilir. Ekran kaydı almak için tek yapmanız gereken, Windows + G tuşlarına basmak. Daha sonra kayıt yapabileceğiniz bir menü açılacaktır.

Buradan ekran kaydı almaya başlayabilirsiniz. Dilerseniz, Windows Oyun Çubuğu’nun webcam kayıt alma özelliğinin de olduğunu belirtelim. Daha sonra dilediğiniz gibi kayıt almaya başlayabilirsiniz. Kayıt işiniz bittikten sonra, video klasörünün içinde bulunan yakalananlar bölümünden kayıtlarınıza ulaşabilirsiniz. Ancak Windows Oyun Çubuğu’nun video düzenleme özelliğine sahip olmadığını da söyleyelim. Bu nedenle ek video düzenleme uygulaması kullanmanız gerekecektir.

Listemizde hem ücretli hem de ücretsiz ekran kaydetme uygulamalarına yer verdik. Çoğu ücretsiz uygulama maalesef filigran ve kayıt süresi gibi kısıtlamalar kullanıyor. Bu nedenle sizler için en faydalı olacak uygulamaları derlemeye çalıştık. Peki siz hangi ekran kaydetme uygulamasını kullanıyorsunuz? Yorumlarda bize belirtebilirsiniz.
yazarTunahan Karakış

İlk bilgisayarını 7 yaşında edinen Tunahan, o günden itibaren teknolojiye ve video oyunlarına karşı hep ilgili oldu. Yakın zamanda yolu SDN ile kesişen Tunahan, edindiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 gün önce

Bende windows oyun çubuğu çalışmıyor daha doğrusu ekran kartım desteklemiyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 gün önce

AMD radeon software ve nvidia geforce experience hepsinden daha iyi. Bandicamla kaydetmeye çalışırken kalite kaybı yaşıyorum sık sık

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 gün önce

Ben (Action) ekran kaydetme uygulamasını kullanıyorum. Diğer uygulamaların çeşitli ayarlamaları eklentileri olabiliyor. Kişiden kişiye görüşlerde farklı yorumlanıyor. Saygı duyuyorum.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 gün önce

Zoomdaki bir videoyu kaydedici iOS android ya da masa üstü uygulaması var mı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 gün önce

Bunun mobili gelsin

Emir Civas
Emir Civas
8 gün önce

ZDSOFT Screen Recorder Bu Listede Olmalı..

" Ekran kaydetme için 10 en iyi uygulama konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ekran kaydetme için 10 en iyi uygulama ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ekran kaydetme için 10 en iyi uygulama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!