En İyi iPhone Oyunları – Bölüm 1


22 Şubat 2012 Çarşamba 13:30
En İyi iPhone Oyunları – Bölüm 1

Tüm dünyada olduğu kadar ülkemizde de iPhone satışları aldı başını gitti. Birçok insan iPhone kullanıyor ve vakit geçirmek için de ilk olarak iPhone’larına başvuruyor. Bu noktada da iPhone’un eğlenceli oyunları devreye giriyor. Birçok oyun, App Store’da üst sıralarda yer alsa da sizlere rehber olması açısından en iyi iPhone oyunlarını derlemek istedik. Aslında eğlenceli başlayan bu yazı bir noktadan sonra işkenceye döndü. Çünkü iPhone’da vakit geçirilecek o kadar çok oyun var ki, hangisini listeye alacağımızı bilemedik.

Bu sebeple de bizi şu sıralar en çok oyayalan, en çok vaktimizi çalan, işlerin gecikmesine sebep olan oyunlardan oluşan bir liste yaptık. Ancak bize sizin de çok vakit geçirdiğiniz oyunlar bu listede yer almıyorsa bize kızmayın. Bütün oyunları yazamadığımızı biliyoruz Bu yüzden de bir yazı dizisi başlattık. Okuduğunuz yazı, en iyi iPhone oyunlarının ilk bölümü. Her yeni bölümde en iyi 10 oyunu tanıtacağız.

En İyi iPhone Oyunları – Bölüm 2 için tıklayın

En İyi iPhone Oyunları – Bölüm 3 için tıklayın

Küçük bir not ekleyelim. Oyunların altında fiyatlarını, boyutlarını ve Game Center desteği olup olmadığını yazdık. Boyutu, 20 MB ve üzeri olan uygulamaları 3G ile indiremeyeceğinizi, mutlaka Wi-Fi ağına bağlı olmanız gerektiğini hatırlatalım. Game Center ise arkadaşlarınızla birlikte oynamak ya da puanlarına bakmak için gerekli.

Angry Birds

iPhone denince akla ilk gelen oyunlardan biri şüphesiz Angry Birds. iPhone’un ilk zamanlarından beri yer alan oyun, iPhone’la eşzamanlı olarak ünlendi. Şu sıralar milyon dolarlara sahip bir firmaya dönüşen Rovio, Angry Birds ile büyük işler başardı. Kızgın kuşları sapan ile fırlatıp domuzları yok etmeye çalıştığımız oyun, farklı zorlu engellere sahip bölümlerle dolu. Nedendir bilinmez ama Angry Birds’ün çok fena bağımlılık yaptığını söyleyebiliriz.

Fiyat: 0.99 dolar
Boyut: 12.6 MB
Game Center: Var

İndirmek için buraya tıklayın

Paper Toss

 

Ofistesiniz, sıkıldınız ve ofisin klasik eğlencesi olan çöp kutusuna kağıtları top yapıp atmak istiyorsunuz. Şu an bunu yapmanız teknik olarak mümkün değilse size Paper Toss oyununu tavsiye ediyoruz. Farklı zorluk seviyelerinde amaç elimizdeki kağıdı çöp kutusuna sokmak. Bunun için de en azılı düşmanımız yanımızda bulunan vantilatör. Vantilatörün rüzgar şiddeti ve yönüne göre bir şekilde kağıdı atarak çöp kuvasına sokmaya çalışıyoruz. Bu oyunun da bağımlılık yarattığını söyleyebiliriz. Özellikle ard arda atış rekorunu kırmak bir hayli eğlenceli.

Fiyat: Bedava
Boyut: 18 MB
Game Center: Yok

İndirmek için buraya tıklayın

Doodle Jump

 

İşleyişi oldukça basit olan ancak istediğiniz skora erişemedikçe sırf hırs yüzünden sürekli oynamaya çalışacağınız bir oyun Doodle Jump. Amaç, sürekli zıplayan uzaylı bir karakteri basamakların üstüne getirerek olabildiğince yukarı taşımak. Her bir yukarı adımda puan kazanıyoruz, kazandıkça da Game Center üzerinden arkadaşlarımıza üstünlüğümüz kanıtlıyoruz. Oyun içerisinde bizi yukarı hızlı taşıyacak araçlar ve bizi engelleyecek uzaylı yaratıklar da bulunuyor. Online modu da bulunan Doodle Jump, özellikle bir arkadaşınızla puan konusunda iddiaya girdiyseniz çok tehlikeli bir oyun.

Fiyat: 0.99 dolar
Boyut: 19.3 MB
Game Center: Var

İndirmek için buraya tıklayın

Jetpack Joyride

Mobil oyun alanında büyüyen Halfbrick firmasının oyunu olan Jetpack Joyride, yine bağımlılık yaratan oyunlardan biri. Tutuklu kaldığı yerden duvarı patlatarak jetpack’iyle kaçan karakterimizi olabildiğinde uzağa taşımaya çalışıyoruz. Aslında mantık olarak Doodle Jump’ın yukarı değil de sağ tarafa doğru giden hali diyebiliriz. Ekrana dokundukça karakter havalanıyor, bıraktığımızda ise tekrar yere iniyor. Bu şekilde önümüze çıkan tüm engelleri aşmaya çalışıyoruz. Bazen özel ekipmanlar da kazanarak ilerleyebiliyoruz. Amaç en uzağa gidebilmek. Fakat çok zor, şimdiden kolay gelsin.

Fiyat: Bedava
Boyut: 19.3 MB
Game Center: Var

İndirmek için buraya tıklayın

Jenga

 

Jenga oyununu muhtemelen hayatınızda bir kere bile olsa oynamışsınızdır. Oynamadısanız da görmüşsünüzdür. Monopoly kadar ünlü olan Jenga, tahta parçalarından oluşan kuleden, tahta parçalarını çekip üst katlarını oluşturmayı amaçlayan bir oyun. Arkadaşlarınızda sıra tabanlı olarak oynana bu oyunda kuleyi deviren oyunu kaybediyor. Jenga’nın iPhone versiyonu da bu temelde çalışan üç boyutlu bir oyun. Jenga seviyorsanız oynamanızı tavsiye ederiz.

Fiyat: 0.99 dolar
Boyut: 33.1 MB
Game Center: Var

İndirmek için buraya tıklayın

Bilgi Yarışı

 

Bilgi Yarışı, adından da anlaşılacağı gibi bilgi yarışması oyunu. Genel kültür, tarih, coğrafya, kültür-sanat, spor ve edebiyat olmak üzere toplam 6 dalda yarışabileceğiniz Bilgi Yarışı, kaybettikçe hırslanacağınız oyunlardan biri. Kategorilerde en yüksek puanı yapmaya çalıştığınız oyunda size yardımcı olacak joker haklarınız da bulunuyor. Tamamı Türkçe olan ve geniş bir soru veritabanı bulunan Bilgi Yarışı’nın bir de odüllü yarışma kategorisi bulunuyor. Oynadıkça hak kazanıyorsunuz, kazandığınız haklarla bu kategoride yarışabiliyorsunuz.

Fiyat: Bedava
Boyut: 6.5 MB
Game Center: Yok

İndirmek için buraya tıklayın

Trainyard

 

Yine çok basit mantığa sahip ancak çok bağlayıcı bir oyun ile karışınızdayız. Trainyard, trenleri hedeflerine ulaştırmaya çalıştığınız bir oyun. Hedeflerine ulaştırırken çıkan engelleri ya da tren çarpışmalarını engellemek için çok akıllıca yollar çizmeniz gerekiyor. Her bir bölümde istediğiniz kadar yol çizip trenleri göndererek deneyebilirsiniz. Bu konuda bir hakkınız bulunmuyor. İlk bölümleri atlattıktan sonra trenleri sorunsuz hedefine ulaştırmak için deveye de hendek atlatmanız gerekecek.

Fiyat: 2.99 dolar
Boyut: 7.7 MB
Game Center: Var

İndirmek için buraya tıklayın

Pictureka!

Electronic Arts’ın oyunu olan Pictureka, aslında bir kutu oyunu. Oyunda amaç bize söylenen nesneleri, hayvanları ya da bir türdeki objeleri büyük resim arasında bulabilmek. Sağa ve sola oynatabileceğimiz geniş bir resmimiz bulunuyor. Bu resim içinden bizden istenilenleri belirli bir süre içerisinde bulmaya çalışıyoruz. Oyun güzel ancak bulmak istenilenleri anlamak için İngilizce bilgisine ihtiyaç var.

Fiyat: 0.99 dolar
Boyut: 59.5 MB
Game Center: Var

İndirmek için buraya tıklayın

Flight Control

Bir kontrol oyunu daha. Bu oyunda kule biziz ve havalimanımızda bulunan pistimize uçakları sorunsuz bir şekilde indirmeye çalışıyoruz. Kule yönetmek kolay bir iş değil, özellikle de tek kişi çalışınca bir hayli zor oluyor. Amacımız uçaklara elimizle yön çizmek. Uygun olan uçağı indirebilir, diğerlerini ise kimseyle çarpışmayacak şekilde havada dolandırabiliriz. Bir de helikopter pistimiz bulunuyor, arada helikopterlerle de uğraşmak zorunda kalıyoruz. Bir hayli eğlenceli ve bir hayli de sinir katsayısını yükseltici bir oyun.

Fiyat: 0.99 dolar
Boyut: 17.9 MB
Game Center: Var

İndirmek için buraya tıklayın

Cut the Rope

 

Mobil oyunların, özellikle de iPhone’un en popüler oyunlarından biri de Cut the Rope. Muhtemelen Angry Birds gibi denemeyeniniz yoktur. Şu sıralar Internet Explorer ile internete de yayılan oyunda amaç iplere bağlı şekerin iplerini keserek yaratığın ağzına düşürmek. Bunu yaparken de bölüme yayılan üç yıldızı olabildiğince toplamak gerekiyor. Kolay gibi dursa da oldukça zorlayıcı bölümlerinin olduğunu söyleyebiliriz. Zekanızı sivrileştirmenize yardımcı olacak bu oyunu indirmenizi tavsiye ediyoruz.

Fiyat: 0.99 dolar
Boyut: 18.8 MB
Game Center: Var

İndirmek için buraya tıklayın

En İyi iPhone Oyunları – Bölüm 2 için tıklayın

En İyi iPhone Oyunları – Bölüm 3 için tıklayın

:: Siz hangi oyunların bağımlısısınız?

 
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “En İyi iPhone Oyunları – Bölüm 1”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  hepsi yalan

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  çok gereksiz hepsi

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  ben 622.999 yaptım

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  subway bide punch hero hele head soccer en iyileri

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  dragon hunters3 oynadım supeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeer

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  ben 68.411 yptm

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  bi de dıno fly var

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Temple Run ve Babo Crash benim favorilerim
  Panda vs. Ninjas Türkler tarafından geliştirilmiş sürükleyici bir oyun

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Jetpack Joyride’ı bir ara parmaklarım ağrıyana kadar oynamıştım Zevkli bir oyun

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  ben bu aralar hungry shark’a sardım iyice bırakamıyorum

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  allah askına bunlar en iyi oyunlarsa ohoo

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  bu ara move te Box a sardım

  — Mesaj Güncellendi —

  fruit ninja da bağımlılığım

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  bu ara move te Box a sardım

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Vaay güzel haber olmuş, bilmediğim oyunlar var arada hemen deneyeceğim. Bir sonraki bölümde de güzel oyunlar vardır umarım. Neyse bir sonraki bölüm yayınlanana kadar bu oyunları bitireyim bari :))

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Güzel bir derleme olmuş. Android’ten sonra Apple üzerine derleme iyi oldu. Oyunlar evet en fazla oyunlar arasına girecek oyunlar. Bende bu aralar "Death Rally"ye sarmış durumdayım..

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  sadece popüler olmuş oyunlar var listede olması gereken liste; gta 3, six guns, cut buttons, gangstar rio, modern combat 3

" En İyi iPhone Oyunları – Bölüm 1 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En İyi iPhone Oyunları – Bölüm 1 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En İyi iPhone Oyunları – Bölüm 1 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 2. 2 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 3. 3 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 4. 4 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 5. 5 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 6. 6 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 7. 7 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 8. 8 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 9. 9 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 10. 10 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!