Okunma

En İyi Parola


06 Haziran 2008 Cuma 21:00
En İyi Parola
İnternet aleminde güvenliğin belkemiğini oluşturan ve kişisel bilgilerinizin online olarak saklanmasını sağlayan parolalarınızı ne kadar güvenli seçiyorsunuz? Parola deyip geçmeyin, biraz üzerinde düşündüğünüzde bile, günlük hayatınızda aslında onlara ne kadar bağımlı olduğunuzu fark edebilirsiniz. Daha acı olanı, tüm bu deneyimi önemli bir parolayı kaybettiğinizde veya başkası tarafından çözüldüğünü anladığınızda da yaşayabilirsiniz. İşte bu duruma düşmemek için dikkat etmeniz gerekenler:

Parolanız Size Özel Olsun

Öncelikle yapmanız gereken, genel terimlerden mümkün olduğu kadar uzaklaşmak. "password", "sifre", "parola", "asdf1234", "qwerty" ya da doğum tarihi, adres, plaka ya da telefon numarası gibi girişlerden kaçının. Bu çerçevede belirlediğiniz parolayı ise biraz daha kişiselleştirin; örneğin s yerine $, l yerine 1, o yerine 0 yazın.

Farklı Sitelere Farklı Parola

Her site için ayrı parola kullanarak, bir taraftan açık olsa bile diğer hesaplarınızın güvenliğinden emin olabilirsiniz. Elbette üye olduğunuz her forum için ayrı şifre belirlemeniz zor olabilir, ancak önemli e-postalarınız ve banka hesaplarınız için kesinlikle farklı parola belirlemeyi ihmal etmeyin.

Parolalarınızı Paylaşmayın

Ne ne arkadaş, kim olursa ve bahane ne olursa olsun, hiçbir zaman parolalarınızı başkalarıyla paylaşmayın. Parolaların aileye veya çiftlere değil, kişiye özel kullanımının bir nedeni olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sosyal ağ siteleri ve benzeri bilgi paylaşım servisleri de size herhangi bir bilgiyi yönlendirmek için parolanızı istediğinde (Facebook‘taki uygulama üyelikleri gibi), birkaç dakikanızı ayırıp bu bilgiyi ne şartlarda ve ne kadar koruduklarını iyice öğrenin.

Güvenliğe istediğiniz kadar yatırım yapın veya sıkı korunun, işi özü yine sizde bitiyor. Online güvenliğin kilit noktası olan parolalarınıza mutlaka gereken önemi gösterin.

Yazan: Erhan Kahraman
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “En İyi Parola”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  çok zor
  😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  o zaman çok zor olurrrr

 3. SDN Okuru dedi ki:

  keyloggerlada çözülmezmi ? bastıgın herşeyi kaydeden programla?…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Benim parolam her sitede aynıdır. Bir büyük, 4 küçük, bir karakter, bir işaret ve 8 sayıdan oluşuyor. Böyle bir parolayı kırmak deneme yanılma yöntemiyle kırmak imkansız… Sadece keylogger gibi casus yazılımlar tarafından buı şifreler ele geçirilip, kötü amaçlar için kullanılabilir…

  Kolay gelsin…….

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ben 1 yerine l, l yerin 1, g yerine 9, 9 yerine g, 0 yerine o, o yerine 0, e yerine 3… kullanırım. Bir arkadaşınd a dediğini gibi tuhaf işaretleerden ekleyebildiğinizi ekleyin….

 6. SDN Okuru dedi ki:

  BU ÖENERİLERE BİR ÖNERİ DE BENDEN OLSUN.

  Parolanızı mutlaka uzun tutun içine “>

 7. SDN Okuru dedi ki:

  süper :D…

" En İyi Parola konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En İyi Parola ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En İyi Parola ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "