En İyi Photoshop Eklentileri


02 Haziran 2010 Çarşamba 17:00
En İyi Photoshop Eklentileri

O ya da bu şekilde birçoğumuz Adobe‘un dünyaca ünlü grafik tasarım ve fotoğraf işleme yazılımı Photoshop‘u kullanıyoruz. Kimimizin Photoshop kullanma amacı sadece fotoğraflarımızı rötüşlemek iken, kimimizin ise amacı çeşitli grafik tasarımlar oluşturmak.

Photoshop için geliştirilen birçok plug-in de mevcut. Bu plug-in’lere Türkçemizde eklenti diyoruz. Siz, Photoshop için herhangi bir eklenti kullanıyor musunuz? Bu yazıda Photoshop için geliştirilen ve oldukça önemli olan eklentilere yer verdik. Hangi eklentileri kullanmalı, hangilerini tercih etmelisiniz hepsi bu yazıda…

Camera Raw

Eğer fotoğraflarınızı Raw formatında çekiyorsanız ve fotoğraf makineniz Canon ise, Raw formatındaki fotoğraflarınızı Photoshop üzerinde işleyebilmek için Camera Raw adlı bir eklentiye ihtiyacınız olacak. Son olarak 2010 Ocak ayında 6.1 versiyonu yayınlanan eklenti, Raw formatındaki fotoğrafların açık değerleriyle kayıpsız oynayabilme imkanı sağlıyor.

Örneğin bir fotoğrafın White Balance değerini soğuktan sıcağa kayıpsız bir şekilde dönüştürebiliyorsunuz. Ya da fotoğrafın keskinliğini, kontrast ayarını, parlaklığını, pozlamasını Camera Raw ile kayıpsıza yakın bir şekilde işleyebilirsiniz. Yazılımın en önemli özelliklerinden bir diğeri ise, fotoğraflarda oluşan lens bozulmalarını düzeltebilmesi.

Eklentinin yayıncısı ise bizzat Adobe.

Camera Raw

Viveza

Nik Software isimli bir yazılım geliştiricisi tarafından geliştirilen eklenti, fotoğraflar üzerinde oldukça hoş manipülasyonlar yapmamıza olanak sağlıyor. Viveza ile kelimenin tam anlamıyla gerçek dışı fotoğraflar elde edebilirsiniz. Eklenti, oldukça kolay bir arabirime sahip.

Viveza’nın kontrol noktası aracını seçip fotoğrafta değişiklik yapılmasını istediğiniz noktayı seçiyorsunuz. Sonrasında değişikliklerin etkili olmasını istediğiniz yarıçapı fare ile belirliyorsunuz. Buna göre oluşan daire, yaptığınız değişikliklerin etkisini göstereceği alanı ifade ediyor. Size kalan tek şey, sağdaki panelden değerler ile oynamak.

Geliştirici firma, Viveza‘nın ikinci versiyonunu geçtiğimiz aylarda yayınladı. Belli bir ücret karşılığı edinilebilecek olan eklentinin 1 aylık ücretsiz deneme süresi bulunuyor.

Viveza

LunarCell

Gezegenler veya diğer gök cisimleriyle ilgileniyorsanız, LunarCell eklentisi tam da size göre. Flaming Pear isimli bir yazılım geliştiricisi tarafından geliştirilen LunarCell, gök cisimlerinin üzerinde hoş ve sıra dışı değişiklikler yapmanıza olanak sağlıyor. Ücretli bir eklenti olan LunarCell ile, gezegen bile oluşturabilirsiniz.

LunarCell

Portrait Professional

Fotoğraf makinenizle en çok, portre fotoğrafları çekmeyi seviyorsanız, portre fotoğraflarının çekim tekniklerini de az çok biliyorsunuzdur. Peki halihazırda belirli tekniklere dayandırarak çektiğininz fotoğraflar üzerinde ufak değişiklikler yapmak isterseniz ne olacak? Bunun için Anthropics Technology adlı bir firmanın geliştirdiği Portrait Professional adlı Photoshop eklentisinden yararlanabilirsiniz.

Son olarak 9. versiyonu yayınlanan eklentinin ücretsiz deneme sürümü mevcut.

Portrait Professional

Akvis

Eğer fotoğraflar üzerindeki dokuları değiştirmek istiyorsanız, Photoshop bünyesindeki çeşitli araçlardan faydalanabilirsiniz. Fakat bu işlemler genel olarak uğraştırıcıdır. Zira doku üzerinde çalışmak için oldukça küçük boyutlara geçmemiz gerekli.

Akvis Software ise bunun önüne geçebilmek için bir eklenti geliştirmiş. Ücretli bir eklenti olan Akvis, dokular üzerindeki hakimiyetinizi artırıyor ve dokular üzerinde rahatça oynama yapabilmenize olanak sağlıyor. Ücretsiz deneme versiyonu ile eklentiyi kullanabilirsiniz.

Akvis

:: Siz hangi eklentiyi beğendiniz?

 
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “En İyi Photoshop Eklentileri”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  bence çok güzel bir şey vede ben aras bulut iynemliyi çok ama çok seviyorum…..

" En İyi Photoshop Eklentileri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En İyi Photoshop Eklentileri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En İyi Photoshop Eklentileri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!