Okunma

En İyi Telefon Tarife Bileşimi Hangisi?


07 Temmuz 2014 Pazartesi 15:00
En İyi Telefon Tarife Bileşimi Hangisi?

Ülkemizdeki üç operatör de uzun süredir kendi markalı cihazlarını satıyor ve bu cihazları avantajı tarifeler ve paketlerle, bir veya iki yıllık taahhütler eşliğinde kullanıcılara sunuyor. Bu taahhütler arasında internet paketlerinin boyutları da artmaya başlıyor. Bu da dijital çağda ofis veya ev dışındayken elimizin kolumuzun bağlanmasını engelliyor.

Telefonlar nasıl?

Operatörlerin kendi markalarını taşıyan telefonlar giriş ve orta seviyeye hitap eden, benzerleri gibi makul fiyatlara satılan ürünler olarak karşımıza çıkıyor. Elbette bu telefonlar da şu an kredi kartına taksit seçeneği olmadığı için 450-650 lira arasında değişen fiyatları düşündüğümüzde bir defada ödemek için yine de yüksek fiyata sahipler.

Tarifeyi seçmek

Bol konuşmalı ve internetli, telefonun aylık ve toplam ücretini minimuma indirecek biçimde her yöne konuşabileceğimiz bir tarife seçtik ve hesaplarımızın bunun üzerinden yaptık. 1000 dakika, 1000 SMS ve 1-2 GB internet paketlerine sahip tarifelerle birlikte operatör cihazlarını aldığımızda ne ödediğimizi hesapladık, artılarını ve eksilerini değerlendirdik.

:: Turkcell Full Paket ve T40 için tıklayın
:: Vodafone Red ve Blade V için tıklayın
:: Avea Yok Yok ve inTouch 3 için tıklayın

:: En uygunu hangisi? Tıklayın, öğrenin!


Turkcell Full Paket ve T40

Turkcell’in sunduğu Full Paket, her yöne 1000 dakika konuşma, her yöne 1000 SMS ve 1 GB internet erişimi sunuyor. Bunun yanında haftada iki gün de diğer Turkcell aboneleriyle sabah 6’dan akşam 6’ya ücretsiz konuşma sağlıyor. Pakete Turkcell T40 eklediğimizde 24 aylık taahhütte aylık ödeyeceğimiz ücret 86,98 TL ediyor.

Turkcell T40 diğer seçenekleri değerlendirdiğimizde bir adım geride kalan bir cihaz. Henüz Turkcell yeni bir cihazını kampanyalı olarak sunmaya başlamadı. Geçtiğimiz günlerde kolay kullanımlı sürümü piyasaya sürülen T40’ı da aynı kampanya dahilinde satın almanız mümkün. Bu da özellikle yaşı ilerlemiş kullanıcılar için önemli bir avantaj oluşturuyor.

:: Turkcell T40 incelemesi için tıklayın

Değerlendirme

Benzer fiyat seviyesindeki paketlerle kıyasladığımızda hem cihaz hem ücret hem de bu ücret mukabili alınan hizmet konusunda Turkcell dezavantajlı konumda  görünüyor.

Vodafone Red ve Blade V

Vodafone’un Red tarifeleri kullanıcılara yurt dışı konusunda birçok imkanı sağlıyor ve seçtiğimiz Red Classic tarifesinde her yöne 1000 dakika, her yöne 1000 SMS ve 1 GB internet bulunuyor. Pakete Vodafone Blade V eklediğimizde 24 ay taahhütle aylık 75 TL ödeniyor. İlk 12 ay kullanıcılara fazladan 1 GB internet hediye ediliyor.

Vodafone Blade V nispeten yeni bir telefon ve performans olarak T40’tan iyi, inTouch 3’le de kafa kafaya. Gidiyor. Vodafone kullanıcılarına sunduğu hizmetle öne çıkarken telefonda da iyi bir çizgi yakalamış durumda.

:: Vodafone Blade V incelemesi için tıklayın

Değerlendirme

Vodafone Red paketlerinin avantajını ekonomik kampanyalı bir telefonla değerlendirmek istiyorsanız Vodafone size iddialı bir paket sunuyor. Fakat yurt dışıyla çok fazla işiniz yoksa (gitmiyor veya aramıyorsanız) geriye yalnızca nadiren kullanacağınız imkanlar kalıyor. Fiyatı ise Turkcell’e göre daha iyi ve sadece ilk sene de olsa iki katı internet kotası sunuyor. İnternetin satın alınan kotaya geldiğinde durması da güzel bir özellik.


Avea Yok Yok ve inTouch 3

Genellikle en ekonomik tarifeleri sunan Avea cihaz kampanyasında da bu iddiasını koruyor. Avea Yok Yok tarifesiyle aylık her yöne 1000 dakika, her yöne 1000 SMS ve 2 GB internet kotası veriliyor. Yanına Avea inTouch 3 eklendiğinde de aylık ödenecek fiyat 63 TL oluyor. Eğer daha büyük ekranlı Avea inTouch 3 Large isterseniz de bu fiyat 68 TL‘ye çıkıyor.

Avea inTouch 3 performans olarak Blade V ile kafa kafaya; platformlar, işlemciler ve grafik yongaları farklı olduğu için testlerde birbirlerinin önüne geçebiliyorlar. Bunun yanında Avea büyük ekran seven kullanıcılara daha çok hitap ediyor: inTouch 3 4,5 inç, Large modeli ise 5 inç ebadında.

:: Avea inTouch 3 incelemesi için tıklayın

Değerlendirme

Cihaz özellikleri ve tarife ücretini bir araya getirdiğimizde Avea’nın sunduğu seçenek en avantajlısı konumunda. Özellikle büyük ekran kullanmayı sevenler için inTouch 3 modelleri daha önde görünüyor. Avea 24 ay boyuca 2 GB kota sunmasının yanında ilk 3 ay boyunca 1 GB internet kotası daha hediye ediyor. Avea fiyat konusunda Vodafone’a göre yaklaşık %20, Turkcell’e göre ise yaklaşık %40 daha avantajlı.

Genel değerlendirme

Belirlediğimiz 1000 dakika, 1000 SMS ve 1-2 GB internet gündelik kullanım için yeterli ve kampanyalı operatör markalı telefon alırken telefonun maliyetini de oldukça düşüren bir çözüm. Elbette bu cihazların hepsini peşin olarak da satın alabilirsiniz; fakat taahhüt verip hem operatörlerin indirimli tarifelerinden em de cihaz kampanyalarından yararlanabilmek oldukça iyi bir fırsat.

24 ay taahhüt verince…

İki sene uzun bir süre gibi geliyor ama alınan cihazın garantisi sürdükçe taksit veya taahhütlü fatura ödemek mantık dışı değil. Bu şekilde bakınca benzer ürünü aylık taksitleri ufaltarak almak istediğinizde karşınıza çıkan tablonun genelini değerlendirmek önemli.

Genel bir değerlendirme yaptığımızda Vodafone’un Red tarifeleri sürekli seyahat eden kullanıcılar için öne çıksa da cihazla birlikte yapılan kampanyada, hem paket hem de telefonu bir araya getirdiği teklifinde fiyat avantajını sağlayan operatör Avea durumunda. Aynı zamanda bol internet kullanıyorsanız iki sebe boyunca en fazla internet kotasını da Avea sağlıyor.

:: Siz hangi kampanyayı seçerdiniz?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “En İyi Telefon Tarife Bileşimi Hangisi?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Vodafone’dan cihaz alınmaz. Alayım dedım burnumuzdan getırdıler. 10 yıllık aboneyim sadece 1kez odemem aksamıs diye cihazı vermediler. Hayırsız vodafone

  2. SDN Okuru dedi ki:

    hiçbiri

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Avea iyi işler çıkarıyor, kullanıyorum memnunum.

" En İyi Telefon Tarife Bileşimi Hangisi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En İyi Telefon Tarife Bileşimi Hangisi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En İyi Telefon Tarife Bileşimi Hangisi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "