Okunma

En İyi Yerli Arama Motorları


30 Temmuz 2010 Cuma 14:00
En İyi Yerli Arama Motorları

İnternet giderek büyüyüp sonsuz bir okyanus haline geldikçe, arama motorlarının önemi de bir o kadar artıyor. İnsanlar eskiden portal’lar ve belir başlı siteleri gezerek tüm günlerini harcayabiliyordu.(Microsoft Web Servisleri)

Ancak şu anda internet o kadar geniş ve kapsamlı bir halde ki, aradığımız şeyleri bulmak için aracılara ihtiyacımız var.


Türk arama motorlarına da bir şans verin

 

Yerli rakipler azimli

İşte bu aracılar ise arama motorları oluyor. Google özel sistemi ve basitliği sayesinde 90’lı yılların efsanevi çoğu arama motorunu silip süpürdü. Günümüzde tekel haline gelen Google yeri geldi mi devletlere bile kafa tutacak kadar güçlendi. Bu durumdan rahatsız olan kullanıcılar ise tekele karşı alternatif arama motorlarını destekliyor.(Google’a Alternatif 10 Arama Motoru)

 

Google’ın yerli rakipleri olduğunu da biliyor muydunuz? Birçoğu amatör olsa da bu siteler de bazı ihtiyaçlarınıza hitap edebilir. Bu motorlar doğru yatırımlar sayesinde birgün tüm dünyada bizi temsil edebilir. 

5. Video arama motoru

Türkler internet‘ten video izlemeyi oldukça seviyor. Gerek komik videolar, gerke klipler gerekse güncel olaylar halkımız tarafından fazlasıyla takip ediliyor. İşte bu durumun farkında olan programcılar Türkçe bir arama motoru hazırlamış.

video75.com

Bu arama motorunda yazdığınız kelimeye göre karşınıza birçok yeni video çıkıyor. Facebook ile olan ortaklaşa çalışmaları sayesinde site oldukça ilgi çekici bir yapıya sahip.

4. Video severler için

Google’ın en güçlü servislerinden biride YouTube. Bu ünlü video arama sitesi hergün milyonlarca insan tarafından ziyaret ediliyor. Ancak gerek YouTube‘un ülkemizde yaska olması gerekse Türk zevklerine uygun videoların giderek azalması, kullanıcıların yerli alternatiflere yönelmesini sağlıyor.


www.izlesene.com

İzlesene.com, YouTube‘u taklit eden bir siteyken doğru adımlar atarak onun rakibi ve alternatifi haline geldi.

3. Kitaplık arama

TÜBİTAK tarafından hazırlanan bu özel arama motoru daha farklı amaçlar için tasarlanmış. Bu site sayesinde, kuruma ait kütüphanelerde bulunan kitapları aratabiliyorsunuz. Sitenin en güzel yanı ise bu kitapları dilerseniz okuyabilmeniz.


www.pecya.com

 

 

2. Aradığınız kelime hakkında herşey

Hakia.com diğer arama motorlarından daha farklı özelliklere sahip ancak ne yazık ki Türkçe değil. Bu site üzerinden aradığınız kelimeyle ilgili Twitter sonuçlarını bile görebilyiorsunuz. Motor, video, web sitesi, sosyal ağ gibi sonuçları ayrı pencelerden yayınlıyor.

www.hakia.com

 

1. Com.tr’li arama motoru

 

Yerli bir arama motorunun ihtiyacı olan en büyük kişisel özellik  .com.tr uzantılı bir adres. Ara.com.tr bu kişilleştirmeye ulaşmış. Site üzerinden aradığınız konuyla ilgili, web adresleri, fotoğraf ve videoya ulaşabiliyorsunuz.

Bu her arama motorunda standart olan bir şey ancak Ara.com.tr rakiplerinde olmayan bir detayı da sonuçlarına eklemiş. Türk halkı herşeyin fiyatını öğrenmek ister. Bu arama motorunda da fiyat öğrenme özelliği bulunuyor.

::  Sizce birgün Google’le yarışacak bir arama motoruna sahip olacak mıyız?

{AUTHOR}
{ARTICLE_LINK}


7 yorum - “En İyi Yerli Arama Motorları”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  vuHuv…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  araturka'nın üstüne tanımam

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ***** ve ***** var

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ***** Türkiye'nin Yerli Arama Motoru

Yorum yazın

Geri bildirim