Okunma

En Kararlı Tarayıcı Firefox


21 Ağustos 2013 Çarşamba 06:20
En Kararlı Tarayıcı Firefox

Souce Labs, web tarayıcılar üzerine gerçekleştirdiği son çalışmasının sonuçlarını yayınladı. Internet Explorer’danSafari’ye, Chrome’dan Firefox’a birçok popüler tarayıcının test edildiği araştırma sonuçları oldukça ilginç sonuçlar ortaya koyuyor.

En Stabil Firefox

Verilere göre en az hata ve çökme yaşayan, bir başka değişle en kararlı çalışan tarayıcı Firefox oldu. 55 Milyontaramanın sonuçları baz alınarak ortaya çıkan hata yoğunluğunda .11’lik pay ile birinciliği göğüsledi. Hemen ardındakiGoogle’ın Chrome tarayıcısı ve Opera da yüzde 0.11 ile yüzde 0.12’lik dilim içersinde yerini aldı.

Internet Explorer Şaşırtmadı

Hata sıklığının en yüksek olduğu iki tarayıcı ise Safari ve Internet Explorer oldu. Apple’ın Safari’si yüzde 0.15’lik bir paya sahipken, Microsoft’un Internet Explorer’ı yüzde 0.25’lere varan bir hata sıklığı oranıyla ilk sıraya oturdu.

IE Kararlı Hale Geliyor

Çalışmanın bir diğer ilginç sonucu Internet Explorer’ın yıllar içerisinde giderek kararlı bir hale geldiğini göstermesi. IE 6’da yüzde 0.30’ların üzerinde olan hata sıklığı IE 10 ile birlikte 0.05’lere gerilemiş durumda. Bu rakam genel değerlendirmenin lideri Firefox’un hata sıklığı oranının yarısından daha az.


Safari 6’nin Olumsuz Etkisi

Sürümlere göre sonuçlarda da Firefox birinciliği kimseye kaptırmadı. Firefox 5, yüzde 0.16’lik hata sıklığıyla en stabil tarayıcı olurken, hemen arkasında Safari’nin 5. sürümü yer aldı. Bu sonuç, Safari 6’nın tarayıcının kararlılığını oldukça düşürdüğünü ortaya koydu.

Tarayıcıların sürümlere göre hata sıklıklarını gösteren tablo için sonraki sayfaya geçiniz…

:: Hangi web tarayıcıyı daha çok kullanıyorsunuz?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

56 yorum - “En Kararlı Tarayıcı Firefox”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  chrome ile firefox arasında pek fark yok sıkıntı yok

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Firefox ÖLÜMÜNEE 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bana göre gelmiş gecmş gelecek tek olan firefox

 4. SDN Okuru dedi ki:

  IE forever

 5. SDN Okuru dedi ki:

  firefox candır

 6. SDN Okuru dedi ki:

  ie11 i çok sevdim açıkcası

" En Kararlı Tarayıcı Firefox konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Kararlı Tarayıcı Firefox ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Kararlı Tarayıcı Firefox ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "