Okunma

En Korunmasız Web Tarayıcı Hangisi?


27 Temmuz 2014 Pazar 10:00
En Korunmasız Web Tarayıcı Hangisi?

Popüler web tarayıcılar ve çeşitli yazılımlar üzerine gerçekleştirilen bir güvenlik araştırması ilginç sonuçlar ortaya koydu. Bromium şirketinin gerçekleştirdiği çalışmada, Microsoft‘un Internet Explorer‘ı en korunmasız tarayıcı olarak belirlendi. IE‘nin bu alandaki payı geçtiğimiz yıla oranla da artış gösterdi.


Kırmızı çubuklar 2014 yılını gösterir

Herkesi geride bıraktı

2014 yılı ilk yarısını içeren sonuçlara göre, IE en çok güvenlik zaafına sahip olan ve en çok yama alan tarayıcı oldu. Yıllardır güvenlik açıklarının fazla olmasıyla bilinen Adobe Flash ve Oracle Java‘yı da geride bırakan Internet Explorer, 2013 yılına göre saldırı ve tehdite daha açık hale geldi.

Çok kullanıcı, çok dert

Araştırma sonuçlarını içeren tablo incelendiğinde, 2013 yılından 2014 yılının ilk yarısına geçen sürede Chrome, Firefox, Adobe Flash, Adobe Reader, Java, MS Office gibi yazılımların korunmasız noktalarını oldukça azaltarak daha güvenilir bir duruma ulaştıkları görünüyor. Buna karşın, Internet Explorer ise az da olsa bir artış yaşamış durumda. IE‘nin listenin başında olması ise en çok tercih edilen tarayıcı olmasına bağlanıyor ve yazılımın kullanıcı sayısı ile tehditlere açık olması arasında doğrusal bir pay olduğuna dikkat çekiliyor. 

:: Hangi web tarayıcılar sisteminizde kurulu? En çok hangisini kullanıyorsunuz?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

49 yorum - “En Korunmasız Web Tarayıcı Hangisi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar, yeni süper bir tarayıcı çıkmış : VİVALDİ.Operanın eski süper ekibi hazırlamış.Denemenizi tavsiye ***** ve Opera'nın papucunu dama atacak gibi görünüyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Mozilla Firefox yavaş diyorsanız ve sorunlar yaşıyorsanız Mozillanın diğer ürünü Sea Monkey tavsiye ***** kalitesi ile üretilmiş,Hızı ve görüntü kalitesiyle harika bir tarayıcı.Sea Monkey aslında Opera'ya rakip üretilmiş.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Firefox chrome opera maxthon internet explorer bunlar en dandik tarayıcılar en iyisi YANDEX

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiyede bilgisayar konusunda bilinçsiz insanlar çok olduğu için bilgisayar başına geçen her kes kendi kullandığı web tarayıcısını övüyor. Diğer ülkelerde en yaygın olan İE,Chrome,Safari dir. Bir site bulun içi cıvıl cıvıl reklam dolu ve her hangi bir boş görünen yere tıkladığınızda sizi ordan buraya yönlendiren olsun. Bu siteyi bildiğiniz tüm tarayıcılarla bir deneyin sonuç ortada. IEyi hafife alan arkadaşlar bir daha düşünsün, eğer PCnizde adam gibi (ücretsiz, ortada dolaşan sahtekar değil) virüsten koruma programınız yoksa, başınıza geleceklerden sizi web tarayıcısı değil Allah bile zor korur.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Mozilla Firefox iyi bir tarayıcı ama eksileri de ***** sayısız eklentileri ***** belki 10 tanesi işe ***** gerek var diğer eklentilere ? Firefox kişisel verileriniz ***** sıfırlama yaptım.Bir süre sonra eski ayarlar tekrar geri ***** tümden PC’den kaldırdım ve temiz bir şekilde yeniden yükledim eski ayarlarım hala yerinde ***** önceden firefox’u kaldırırken “kişisel verileriniz de silinsin mi ?” diye bir yazı çıkardı.Ve küçük kutucuğu işaretledik mi kişisel verilerimiz ne güzel ***** şimdi onu kaldırmış***** akla hizmet bunu yapmışlar anlamak mümkün değ***** işini kolaylaştıracaklarına tam tersine daha da zorlaştırmışlar.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  An itibari ile en iyi ve en stabil çalışan tarayıcı kesinlikle Mozilla ***** bir Opera hayranıydım ama ne yazık ki şu an büyük bir değişime gittiler ve çok eksikleri ***** Chrome şu sıralar yavaşlama sorunu yaşı***** kullanmaya çalışdım karşıma hep proplemler çıktı……..Ha ilerde Opera veya başka tarayıcı atağa kalkar bilemem…..NOT: Büyük tarayıcıların dışında en iyisi Comodo Dragon.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Elhamdulillah safari var

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Kesinlikle Yandex’i bir deneyin. Yıllardır chrome kullanıyordum. Geçenlerde Yandex kurdum bilgisayarımın performansı yükseldi resmen. Tek zayıf noktası 1 saniye kadar chrome’dan yavaş açıyor sayfayı. Onun dışında 10/9 arama motoru

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ben opere fırefox chrome kullanıyorum lanet olası chrome hemen reklam servirleri yapışıyor onun için opera diyorum chrome iyi ama adw clen temizleye temizleye sıkıldım şuan opera ile devam

 10. SDN Okuru dedi ki:

  en iyisi gelmiş gecmiş gelecek FİREFOX

 11. penguin dedi ki:

  Microsoft Internet Explorer hem güvensiz, hem uyumsuz. Bu şirket patentini aldığı bir çok yazılım kodu ile beraber yıllardır web programlama standartlarının da asıl belirleyicisi olmaya çalışıyor. Zerafetten ve yalınlıktan uzak kodlama biçimini tüm dünyaya kabul ettirmeye çalışıyor. Neyse ki uygarlık ve medeniyet seviyesinde Türkiye’ye göre bir kaç asır ileride olan Avrupa ülkeleri bu durumun farkında ve buna müsade etmiyorlar.

 12. unsur dedi ki:

  kesinlikle ie

 13. SDN Okuru dedi ki:

  safari neden yok

 14. agg1401 dedi ki:

  Bu test pek gerçekçi gelmedi bana.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  İe tabiki de

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Hala IE kullananları doktor kendi haline bıraktı 🙂

 17. ConfickerBelasi dedi ki:

  tekinsiz molder gibi güvensiz ie…

 18. MyNickname dedi ki:

  Sadece bir karalama kampanyası

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Yorumlara acıyorum…

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Wep tasarimcisiyim yaodigimiz projeleri her tarayicida deniyoruz ie ugrasmakdan anamiz agliyor ie icin ayri ayri kod ***** ona ayirsigimiz vakitle yeni bir proje yapilir bana kalsa microsoft ie artik kaldirmasi ve yeni isletim sistwmlerinde crome destek vermesi gerek

 21. SDN Okuru dedi ki:

  opera yoksa bunlarin hepsi hikayeeee 😀 OPERA CANDIR gerisi heyacandir 🙂 !!

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Opera da durum ne acaba

 23. SDN Okuru dedi ki:

  İe güncellemesi daha sıkıntı çoğu kullanıcı winupdate kullanmayı sevmiyor oysa ie kendi kendini güncellese chrome,firefox gibi rahat olucak operaya laf edenler olmuş güldürmeyin adamı chrome ile aynı tabanı kullanıyolar artık eskidende en güvenli tarayıcı olarak çoğu hacker gezinenler opera kullanırdı

 24. SDN Okuru dedi ki:

  onu bunu bilmemde naparsa yapsınlar operada pop up açtıramazlar bunu bilir bunu söylerim.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  İe kullanıyorum gayet hızlı en azından spy yok içinde..

 26. SDN Okuru dedi ki:

  En iyi demiş bir arkadaş Yandex en güvenliksizi demek istedin sanırım. Giren virusun hatti hesabı yoktu yandex’e explorer bi nebze daha iyidir
  Profesyonel kullanıcı diyebilirim kendime bu konuda

 27. SDN Okuru dedi ki:

  IE8 içinse söyledikleriniz tamamen doğrudur fakat IE11 tamamen aşmış bir browserdır

 28. SDN Okuru dedi ki:

  explorer yüzünden web tasarımcılar özel kod yazıyor , bi sürümü diğerine uymuyor , her açtığımızda eklenti seçmekten bıktık , adam gibi ayar ekranı bile yok , ama chrome la firefox öyle mi ? yandex ayrı bi çakma, opera desen israf

 29. SDN Okuru dedi ki:

  tanıdıgım hiç kimse ie kullanmıyor nasıl oluyorda hala en çok tercih edilen browser ünvanını elinde tutuyor

 30. TEGİN dedi ki:

  Firefox, Opera, Comodo Dragon, (Maxthon)

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Her zaman Comodo Dragon

 32. KatyPerry dedi ki:

  en iyi web tarayıcı Yandex Browser En dandiğide internet explorer

 33. SDN Okuru dedi ki:

  internet explorerda adres çubuğuna adres girerken site yenilenirse, sizin yazdıklarınız silinip açılan sayfanın adresi çıkıyor çubukta, adres çubuğunda bile beni delirten bi tarayıcıyla ben 5 saniyemi bile harcamam. Bir tek format attığımda chrome’u indirmek için kullanıyorum internet explorer’ı. Hala onu kullananlar gerçekten acınası durumda.

 34. SDN Okuru dedi ki:

  İe 11e yavaş demek yalan olur

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Her zaman en iyi tarayıcı Firefox’dur. Chrome da dahil diğerleri beş para etmez.

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Ben firefox kullanıyorum fakat hız olarak chrome daha iyi fakat web gelistirici eklentileri

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Explorer o kadar dandikleştiki hackler bile artık karışmıyor ilk sıraya oturması büyük ihtimalle bu yüzdendir hackler chrome ile uğraşmaktan zaman bulamıyorlar

 38. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar kesinlikle maxthon tarayıcıyıım tavsiye ederim yeni keşfettim ağır online flash oyunları oynuyorum sistemi hiç kasmıyor donma problemi yok acayip hızlı ,

  maxthon tarayıcıyı bir deneyin

  türkçedir

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Ben internet explorer kullanıyorum Windows 8.1 de gayet güzel ve hızlı ve chrome dan çok daha güzel bence benim favri tarayıcım ie kesinlikle.

 40. SDN Okuru dedi ki:

  En yavaş mı? Ağzı olan konuşuyor…

 41. SDN Okuru dedi ki:

  En son ne zaman IE kullandığımı hatırlamıyorum 🙂

 42. SDN Okuru dedi ki:

  operanın korumasız oldugunu savunan arkadaş hiçbirşeyden anlamıyor

 43. MasterFather dedi ki:

  Bir de halen internet explorer savunanlar ***** yavaş en korumasız. eklenti desteği diğerlerine göre ***** ne ***** tarayıcı ancak bu kadar berbat olur.

 44. SDN Okuru dedi ki:

  En güvenli safaridir bence

 45. hastunay dedi ki:

  Bence explorer ve opera

" En Korunmasız Web Tarayıcı Hangisi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Korunmasız Web Tarayıcı Hangisi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Korunmasız Web Tarayıcı Hangisi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "