Okunma

En Kötü Çizgi Film Karakterleri


16 Ocak 2016 Cumartesi 18:00
En Kötü Çizgi Film Karakterleri

Kimimiz çocuklarına seyrettirirken göz ucuyla baktı, kimimizin hayat damarlarından birini oluşturdu.

Ne olursa olsun, daima sevildi. Fakat söz konusu çizgi filmleri güzelleştiren olgulardan biri olan, iyi-kötü rekabeti işin tuzu biberi oldu. Kötü olmadan iyinin, iyi olmadan kötünün var olmadığı dünyada, en çok onlar birlikte yaşadı.

Çizgi film dünyasının en kötü karakterlerini sizler için derledik. Umarım çok ihtiyacı olduğunuz günlerde, yüzünüzü bir nebze de olsa gülümsetebilir.

1- Blaine

Birçoğumuz kendisini isim olarak tanımasa da, sebebiyet verdiği olay nedeniyle kendisini kötü olarak biliyoruz.

Pokemon’un, en çok ilgi çeken bölümlerinden biri olan “Charizard’ın Uyanışı” bölümünde, çizgi filmin başkahramanı Ash’in tembel Pokemonları’ndan biri olarak betimlenen Charizard, üzerindeki ölü toprağı atarak, ezeli rakip olarak değerlendirilebilecek bir ateş canavarı ile karşılaşıyordu.

Kazananın en baştan belli olduğu düelloda ise, iyi yeniden kötüyü yeniyordu.

16-01/15/charizard-charizard-29878558-500-375.png

2- Rus Takımı

Yarattığı sermaye piyasası ve ayrı bir sektörler yıllarca çocukların isteklerine karşılık veren çizgi film, 90’lı nesillerin vazgeçilmez zevklerinden biriydi.

Çizgi film kapsamında Japon Takımı, dünyanın her yerindeki Beyblade Turnuvaları‘na katılarak, dünyanın en iyisi olma hedefini taşıyordu. Bu bağlamda son rakipleri olarak ortaya çıkan Rus Takımı, kendi takımlarının asi çocuğu Kai’yi de akrabalık bağlarını kullanarak kendi saflarına dahil ederek, en zorlu ve en acımasız rakip olarak değerlendirilmişlerdi.

Kazanan saf ise değişmedi. Japon takımı hedefine ulaşırken, “kötü çocuk” Rusya, emellerini yerine getiremedi.

16-01/15/beyblade-rus-takimi_701715.jpg

3- Gargamel

“Şirin” bir kötüden bahsediyoruz. Oynadığı çizgi film beraberinde, yaşamdaki tek gayesini, “Şirinler”i ortadan kaldırmak olarak belirleyen Gargamel, kedisi “Azman” ile birlikte akla gelebilecek tüm kötülükleri yapmak peşindeydi.

Gerek kaleyi içten fethetme, gerekse de, doğrudan saldırı ile amacını gerçekleştirmeyi amaçlayan Gargamel, hiçbir şekilde istediğine ulaşamamıştır. İyilik daima kazanmış, kötülük yenik düşmüştür.

Çizgi filmden ise, umutlarımızı canlı tutan, iyimserliği öğütleyen şu cümle kalmıştır: “Eğer uslu durursanız ve iyi bir çocuk olursanız, bir gün Şirinleri görebilirsiniz.”

16-01/15/gargamel_by_alicesacco.jpg

4- Yosemite Sam

Çizgi film denilince belki de akla ilk gelen ilk isimlerden biri olan Bugs Bunny’nin can düşmanıdır kendisi. Hırçın ve agresif mizacıyla sevimli tavşana zarar vermeyi kendisine amaç olarak edinen Sam, peşinden koştuğu hayvanı bölümler geçmesine rağmen, yakalayamamıştır.

Adı birçok montaj videosu ile de kötü bir biçimde anılan karakter, “baş düşmanlar” listesinde kendisine büyük bir yer edinmiştir.

16-01/15/yosemite-sam.jpg

5- Coyote

Warner Bros’un yarattığı bir başka efsane çizgi film, hiçbir konuşmanın geçmediği çizgi film olarak kayıtlara geçmiştir.

Çizgi filmin iki başrolü olan tavus kuşu ve çakalı konuşturma yoluna gitmeyen yapımcılar, anlatmak istediklerini, hareketler aracılığıyla gayet iyi anlatmışlardır.

Ünlü animatör Chuck Jones tarafından yaratılan çizgi film, efsane çizgi filmler arasında yerini alırken, Coyote en yaratıcı düşmanlar sıralamasında tartışmasız bir şekilde ilk sırada gelmektedir.

16-01/15/roadrunner-coyote-a.jpg

6- Shredder

Kevin Eastman ve Peter Laird tarafından 1984 yılında yaratılan “Ninja Kaplumbağalar”, en çok sevilen çizgi filmler arasındaydı.

İtalyan Rönesans’ının efsanevi 4 insanının ismini barındıran karakterler, gerek sahip oldukları mizaç, gerekse de düşmanları Schredder’a karşı verdikleri mücadele sebebiyle büyük ilgi görmüşlerdi.

Leonardo, Michalengelo, Rafael, Donatello ve Sensei Splinter’ı ortadan kaldırmak amacıyla elinden geleni ardına koymayan Schredder ise, maskesinin ardındaki yüzü hiç göstermemesi nedeniyle bir “giz” olarak kalmış, en güçlü kötülerden biri olarak akıllarda yer edinmişti.

16-01/15/turtles_vs_shredder.png

7- Sylvester-Tom

Bu madde iki pisiciği barındırıyor. “Bir kedi ne kadar kötü olabilir ki?” sorularına karşılık olarak, kötülük yolundaki yaratıcılıkların sınırlarını zorlayan iki kedi, ezeli düşmanlarının hayatlarını mahvetmek için ellerinden geleni artlarına koymamışlardı.

Biri sevimli kuş Tweety’i diğeri ise dünyanın tek sevimli faresi Jerry’i öldürmek isterken, bu amaçlarına bizim bildiğimiz kadarıyla ulaşamamışlardı.

Son yıllar bazında, her ne kadar istediklerini gerçekleştirdikleri haberleri yayılsa da, biz çocuk masumiyeti ile, iki küçük şeyin hayatlarını kaybetmedikleri umuduna inanıyoruz.

16-01/15/sylvester_vs_tom_by_thestarsbeyondthesky-d88ofvx.jpg

8- Captain Hook

“Hiç büyümeyen çocuk” olarak, İskoç roman ve oyun yazarı J.M Barrie tarafından aktarılan karakter, her iyinin başında olduğuna benzer olarak, bir kötüye sahip olmuştur.

Neverland (Olmayan Ada) adı altında bir adada yaşamını arkadaşlarıyla birlikte sürdüren hiç büyümeyen çocuk, esas mücadelesini azılı düşmanı Captain Hook‘a (Kaptan Kanca) karşı vermiştir. Gerçekleşen savaş sonrası, timsahlara yem edilen düşman, bir iyi zaferini daha meydana getirmiştir.  

16-01/15/peter_pan_and_captain_hook.jpg

9- Tazmanya Canavarı

Looney Tunes’un meydana getirdiği en azılı canavarlardan biri olarak nitelenen, Tazmanya Canavarı, her ne kadar sempatik bir görüntü çizmese de, diğer maddedeki çağdaşları kadar kötü biri değildi.

Yaradılışı gereği, kendisini her şeyi yemek zorunda hisseden canavar, bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ile dikkatleri çekmişti.

Warner Bros’un 1930-1969 yılları arasında birçok kısa tiyatral kısa filmlerle oynanan çizgi dizilerinin bir kahramanı olan Tazmanya Canavarı, kimse ile kavga içerisinde bulunmayan bir canlı olarak yaşamını sürdürmüştür.

Tazmanya Canavarı‘nın, gerçek hayatta beden bulduğu bir hayvanın bulunduğunu bilmeyenlere söylemekte fayda var.

16-01/15/tazmanya-canavari-devil-resimleri-1.jpg

10- Müfettiş Gagdet

Adı geçtiğinde, günümüzde dahi jenerik müziğini hatırlatan Müfettiş Gadget, sakar bir dedektifin, zeka küpü yeğeni ve onun köpeği sayesinde nasıl suçluları yakaladığını konu almıştır.

Dedektif, her ne kadar tüm bölümlerde farklı düşmanlar barındırsa da, arkası dönük bir biçimde daimi olarak beyaz kedisini seven adam, kendisinin azılı düşmanı olarak betimlenmiştir. Yüzünü göremediğimiz, kötüyü ise hala merak etmekteyiz.

16-01/15/inspector_gadget_650x300_a0.jpg

11- Dr. Octopus – Green Goblin – Sand Man – Venom

Hepsi birbirinden farklı özellikler beraberinde, ayrı ayrı kötü olsalar da, ortak noktalarını Örümcek Adam oluşturuyor.

Marvel Comics bünyesinden çıkan en önemli kahramanlardan biri olan, kendi adına birçok film çekilen yüzlerce çizgi roman yazılan Örümcek Adam, her bölümde farklı düşmanlar ile savaşmıştır.

Çizgi romanlarındaki kötüleri bir genelleme yaparcasına toplayan, filmler ise söz konusu dört kötüyü meydana getirmiştir. Hepsinin ise tek bir amacı vardır: Spiderman’ı öldürmek.

16-01/15/spiderman-enemies.jpg

12- Joker – Bane – The Riddler

1939 yılında, çizer Bob Kane ve Bill Finger tarafından Dc Comics bünyesinde meydana getirilen karakter Batman, zamanla dünyanın en ünlü süper kahramanı haline gelmiştir.

Gerek yürütülen film kampanyaları, gerekse ortaya konan film stratejileri, kahramanın bu denli geniş kitlelerce sevilmesinde başrolü oynamıştır.

Lakin, kötülerin varlığı ile yaşayan tüm iyiler gibi, birkaç kötü adama ihtiyaç duyan Batman, bu ihtiyacını fazlasıyla karşılamıştır. Başta Joker olmak üzere, Bane, The Riddler gibi alt edilmesi zor pek çok karakter ile karşılaşan Batman, tüm mücadelelerinden galip çıkarak günümüze kadar varlığını sürdürebilmiştir.

Fakat bu yıl kendisini çok zorlu bir rakip karşılayacak. Aralarında daima biraz mesafe bulunduğu Superman ile çıkacakları düelloyu sabırsızlık ile bekliyoruz.

16-01/15/batman-enemies.jpg

13- Daltonlar

Belçikalı karikatürist Maurice De Bevere(Morris) tarafından meydana getirilen Lucky Luke, nam-ı diğer Red-Kit, okuyucu ve izleyicinin karşısına çıktığı her yerde büyük beğeni ile karşılanmıştır.

“Gölgesinden bile hızlı silah çeken kovboy” sıfatıyla, Vahşi Batı başta olmak üzere, birçok suçluyu bölge şerifine teslim etmeyi görev edinen Red-Kit’in başını en çok “Daltonlar” ağrıtmıştır.

Ortaya çıktıkları her bölümün sonunda, kovboya yakalanmalarına rağmen, azmedip diğer bölümde tekrar en iyi bildikleri iş olan hırsızlığı yapmaya devam eden boy boy Daltonlar, en sevilen kötü karakterler arasında yerlerini almışlardır.

En küçük Joe ve en büyük Avarel’in diyalogları ise, hafızalarda hiç silinmeyecek gibi duran bir izlenim bırakmıştır.

16-01/15/redkit-ailesi.jpg

14- İskeletor

Tek bir cümle ile kendisini tanıtmak gerekirse, gölgelerin gücünün temsilcisi He-Man’ın baş düşmanıdır.

Sahip olduğu mizaç sebebiyle, en korkunç kötülerden biri olarak nitelenen İskeletor, özel güçlerini kullanmak suretiyle, dünyanın en güçlü adamı He-Man’i yenmeyi çabalamıştır. Sonuç tabi ki, iyiden yana olacaktır.

16-01/15/he-man.jpg

Yazının başında da belirttiğimiz gibi, canımızın çeşitli sebeplerle sıkkın olduğu günlerde, hazırlanan içerik beraberinde umarız yüzünüz biraz olsun gülebilmiş, birkaç dakikada olsa, mutlu olduğunuz eski günleri düşünerek, düşüncelerinizden uzaklaşabilmişsinizdir. Gülmeyi, hak ediyoruz.

:: Sizin en kötü karakteriniz hangisi?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

34 yorum - “En Kötü Çizgi Film Karakterleri”

 1. Mocha Besler dedi ki:

  Arkadaşlar konuyla ilgili çok güzel bir anket buldum. Bir bakın bence *****

 2. Kerim dedi ki:

  Tazmanya canavari(yanlis anlasilmis), joker(kapitalist sistemi degistirmeye calisiyor), iskeletor(Bence yari ciplak olan o erkek olarak bildigimiz he man ile gelenekler icin savasiyor, geleneklere gore erkek adam elbise giyer.) bece kotu degiller.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Pehhh

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Tom ölmedi sadece YouTube'da yayılan saçma bir söylenti. Küçük çocukları kandırmaya çalışıyorlar.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Müfettiş Gadget'teki adamın yüzünü gördüm ben. Fotoğrafı var.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Lan nerde dragonball dan freezza cell …

 7. SDN Okuru dedi ki:

  lan tom kötü değiiiilll

 8. SDN Okuru dedi ki:

  digimon nerde ?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Hiç a.s. (animated series) karakteri yok ne fantastic four a.s. ne de x-men a.s. var 90lardaki versiyonlarını diyorum.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Kötülerin gücü adına her zaman kötülerrrr

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Müfettiş gadget kötü demiyo zaten,ondaki kedisini seven adamı kötü diyor, o adamın yüzünü hiç görmedik zaten

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bir de iskeletor var, kötü demişsiniz. Orada amca ile yeğenin güç çekişmesi var, ikisinin de politik görüşleri farklı olabilir ama bu durum ya da yenen-yenilen gibi şeylerle bir diğerini kötü diye etiketleyemezsiniz.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bi kez coyote, sylvester, tom ve tazzmanya canavarı kötü karakterler değil. Çoğunun başına kötü şeyler geliyor, asıl zararı veren de iyi dedikleriniz.
  Doğada bir kedinin, kuş ya da fare yemesi kadar doğal bir şey yok ama o kakaş hayvanlar kediciklere zarar veriyor, böyle mi gösterilir çocuklara. Nasıl bir nesil yetiştiriyorlar.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  En küçük Joe ve en büyük Avarel’in diyalogları ise, hafızalarda hiç silinmeyecek gibi duran bir bırakmıştır.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  daha yeni üniversite okuyan bir bebe nerden bilsin müfeşşit gadget i… adamı kötü karakter yapmışsın yuh la sana

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Tom kotu degil la hep o fare bozuntusu

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Kardeş sen bırak bu boş işleride şu virtual realitiy olayına bir el at mesela 360 ve 180 derece filmler var internetten nasıl iner cebe nasıl atılır onları araştır anlat biraz gündemi takip et bırak bunlar benim çocukluğumdada vardı oğlumun çocukluğundada var galiba torunumun çocukluğundada olacak sen günümüze dön vr yi araştır nedir ne değildir bak film seyretmekten hoşlanıyormuşsun mesela vr gözlükte vr sinema diye bir uygulama var sinema koltukları var resmen sinema salonundasın onda film açtım efsane sen boşver bunları onu araştır ha bu arada ali abiden Türkiyede 150tl olan gözlüğü 47tlye aldım hemde kargosuz eve kadar geldi sürekli normal filmler birde youtubede vr kanalını izliyorum daha fazla şey lazım…

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Gargamel ve küfürbaz haydo efsaneydi

 19. SDN Okuru dedi ki:

  tom kötü karakter değildir abi saf mısınız? ben 8 yaşımda farkettim onu bunu yazan adam tom karakterini kötü diye yazmış.. jerry hep sataşırdı kediciğe saçmalamayın

 20. SDN Okuru dedi ki:

  BENCE BİRİNCİ SIRADA CLEMENTİN ÇİZGİFİLMİNİN ŞEYTANI OLMALIYDI EN KÖTÜ VE KORKUTUCU OYDU ÇÜNKÜ TRANSFORMERSDA DİSEPTİKANLAR VARDI SPİDER MAN GİJOE FALAN GİBİ ÇİZGİFİLMLERDE ZATEN KÖTÜ KAYNIYORDU BUNU EN KOMİK KÖTÜ FALAN DEYİP LİSTEYİ DAHA DARALTABİLİRDİN MESELA EN KOMİK KÖTÜ KARAVANA SAM DİR

 21. SDN Okuru dedi ki:

  DR. DOOM NEREDE ?

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Blade kötüydü zaten. Serinin son filminde iyilerin tarafında oldu. Dedekyif Gadget'a gelirsek ***** yazmamış ne olacak yani ?. Ki başkaları yanlış anlamış orada dedektif köyü değil. Çizgi filmin isminden yola çıkmışlar. Kötü karakterin ismini hatıtlayamamış (ya da bulamamışlar herhalde)

 23. SDN Okuru dedi ki:

  teletabiler de ki morlu da az üçkağıtçı değildi ekleyin asdf..

 24. SDN Okuru dedi ki:

  müfettiş gadget ın kötü karakterler arasında olduğunu gördüğüm anda ufkum 2 katına çıktı.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Joker demeyecek var mıdır?

 26. SDN Okuru dedi ki:

  He-Men hangi bölüm bu?

 27. SDN Okuru dedi ki:

  gargamel amcaya kötü diyen kötü :S

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel bir yazıydı bunun gibi yazılar gelmeli 🙂 teşekkürler

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Müfettiş gecıd nasıl en kötü çizgi film kahramanı oluyor anlamadım, çocukluğumuzun şanslı kahramanı.

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Bunları hangi ergen yazarınız hazırlıyor

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Inspector Gadget'in adini dusmanlara yazmak komik olmus adam iyi karakter kedisini seven o kotu karakterin adi ***** elinizin altinda google var arayip bulmasi bu kadarmi zordu gecen seferde blade'i kotu karakter yapmistiniz bence birakin bu isleri bilen biri yapsin bilmiyorsanizda hic yapmayin.

" En Kötü Çizgi Film Karakterleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Kötü Çizgi Film Karakterleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Kötü Çizgi Film Karakterleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "