Okunma

En Küçük 128GB NAND Flash Çipi Geliştirildi


29 Şubat 2012 Çarşamba 06:00
En Küçük 128GB NAND Flash Çipi Geliştirildi

SanDisk, dünyanın en küçük 128GB NAND flash bellek yongasını geliştirdiğini ve üretimine başladığını açıkladı. Yeni bellek yongası, 128GB’lık veriyi, bir bozuk paranın kapladığından daha küçük bir alan olan 170 mm2’lik tek bir silikon kalıpta saklayabiliyor.

Piyasada hafıza kartı, akıllı telefon ve tabletlerdeki dahili bellek, SSD gibi ürünlerde kullanılan bellek çiplerinin boyutu oldukça önemli. Özellikle SSD’lerin ucuzlaması sürecine olumlu etki edecek gelişmelerden biri olarak görülebilir. Artık bir SSD’nin içerisine daha fazla yonga yerleştirilebilecek ve aynı boyutta daha fazla kapasite sağlanabilecek.

SanDisk ve Toshiba’nın ortaklığında Kaliforniya’daki SanDisk Milpitas kampüsünde geliştirilen bellek yongaları, hücre başına 3 bit teknolojisini destekliyor. 19nm teknolojisi ile üretilen yongaları kullanan cihazlar şimdilik test aşamasındalar.

Bu gelişme ile beraber 64GB ve daha üstü kapasitelerde microSD kartlar yakın bir zamanda piyasada olabilecek.

:: NAND Flash yongalardaki gelişmeler hangi seviyelere çıkar?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “En Küçük 128GB NAND Flash Çipi Geliştirildi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Kimse hızından bahsetmemiş

" En Küçük 128GB NAND Flash Çipi Geliştirildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Küçük 128GB NAND Flash Çipi Geliştirildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Küçük 128GB NAND Flash Çipi Geliştirildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "