Okunma

En Önemli iOS 10 Özellikleri


14 Haziran 2016 Salı 05:30
En Önemli iOS 10 Özellikleri

Apple WWDC 16 etkinliğinde, iOS’in en büyük sürümü olan iOS 10’un önizlemesini sundu. Yeni sürümde Mesajlar’a yönelik olarak, aile ve arkadaşlarla daha anlamlı ifadeler ve animasyonlarla mesajlaşmayı sağlayan etiketler ve tam ekran efektleri gibi özellikleri içeren büyük bir güncelleme yer alıyor.

iOS 10, Siri’nin uygulamalarla birlikte çalışarak daha fazla iş yapabilmesini sağlıyor. Yeni sürümde, yeniden tasarlanan Harita, Fotoğraflar, Apple Music ve News uygulamalarının yanı sıra, tüm ev otomasyonu ürünlerini tek bir yerden basit ve güvenli bir şekilde yönetmeyi sağlayan Home uygulaması da yer alıyor. iOS 10; Siri, Harita, Telefon ve Mesajlar’ı geliştiricilere açarak olağanüstü fırsatların kapısını aralıyor.

Kişisel ve Anlamlı Mesajlar

Mesajlar uygulaması, iOS 10 ile animasyonlu ve kişisel yollarla ailenize ve arkadaşlarınıza daha anlamlı ve eğlenceli mesajlar göndermenizi sağlıyor. Mesajlar, özel bir kutlama yapmak için tüm ekranı kaplayan balonlar, konfetiler veya havai fişekler gibi güçlü animasyonlar, yalnızca gönderdiğiniz arkadaşınız parmağını mesajın üzerinde kaydırdığı zaman ortaya çıkan görünmez mürekkep ve daha kişisel bir dokunuş için el yazısıyla alınmış notlar içeriyor.

Otomatik öneriler, sözcükler yerine emoji kullanmayı kolaylaştırıyor, Tapback özelliği yalnızca bir dokunuşla hızlı ve basit bir şekilde yanıt verme imkanı sunuyor ve zengin bağlantılar, sohbetinizi kapatmadan içerikleri görmenizi ve medya içeriklerini oynatmanızı sağlıyor.

Mesajlar uygulamasından ayrılmadan sohbetlere etiket yapıştırma, GIF’leri hızla kişiselleştirme, fotoğrafları düzenleme, ödeme yapma, akşam yemeği veya sinema planı yapma gibi olanaklarla kullanıcıların bir mesaj dizisinde daha eğlenceli yollarla iletişim kurabilmelerini sağlamaları için geliştiricilere yeni fırsatlar sunuyor.

16-06/14/ios-10-mesajlar.jpg

Siri Geliştiricilere Açılıyor

iOS 10’da Siri başlıca yeni alanlara genişletilebiliyor ve kullanmayı sevdiğiniz uygulamalarla birlikte çalışarak daha da fazla iş başarabiliyor. Bir ilk olarak, geliştiriciler Siri’nin zekasına dayanarak uygulamalar geliştirebiliyor ve kullanıcıların yalnızca seslerini kullanarak doğrudan uygulamalarla etkileşim kurmalarını sağlayabiliyor.

16-06/14/ios-10-siri.jpg

SiriKit sayesinde geliştiriciler, uygulamalarını mesajlaşma, telefon aramaları, fotoğraf arama, araç rezervasyonu yapma, kişisel ödemeler ve antrenmanlar için Siri’yle çalışacak şekilde veya araba üreticilerine ait uygulamalarda CarPlay uygulamalarını kontrol etmek, klima ayarlarına erişmek ya da radyo ayarlarını değiştirmek için kullanabilecekler.

Harita Uygulaması Yeniden Tasarlandı

iOS 10’daki Harita uygulaması, kullanımı daha da kolay ve basit hale getirecek şekilde, görsel açıdan da geliştirilerek yeniden tasarlandı. Şimdi yeni eklentilerle geliştiricilere de açılan Harita uygulamasında, OpenTable gibi uygulamalar rezervasyonları doğrudan Harita’ya entegre edebiliyor, Uber ve Lyft gibi hizmetler ise Harita uygulamasından çıkmak zorunda kalmadan kullanıcıların araç rezervasyonu yapmalarını kolaylaştırıyor.

16-06/14/ios-10-maps.png

Harita, günlük rutininize veya takviminizdeki randevulara göre gitmek isteyebileceğiniz yere proaktif olarak yol tarifleri sunan yeni teknolojisiyle şimdi daha da akıllı. Bir rota planlandıktan sonra, Harita bu rota üzerindeki benzin istasyonlarını, restoranları, kafeleri ve daha fazlasını arayabiliyor ve bu noktalardan birinde verilen molanın yolculuğunuzun uzunluğunu nasıl etkileyebileceğini tahmin edebiliyor.

Fotoğraflar ile Anılarınızı Yeniden Keşfedin

iOS 10’daki Fotoğraflar, fotoğraf arşivinizdeki sevdiğiniz fakat unuttuğunuz anları Memories’de otomatik olarak ortaya çıkararak yeniden keşfetmenizi sağlıyor. Memories, tüm fotoğraflarınızı ve videolarınızı tarayarak sevdiğiniz fakat unuttuğunuz etkinlikleri, seyahatleri ve kişileri bulup bunları harika bir koleksiyon olarak size sunuyor. Bir Memory; tema müziğine, film adına ve sinematik geçişlere sahip otomatik olarak kurgulanmış bir film olan Memory Movie’yi de içeriyor.

16-06/14/ios-10-photo.jpg
Memories, aygıtta bulunan yüz, nesne ve manzara algılama özelliğiyle kişileri, yerleri ve nesneleri gruplayarak albümler oluşturmak için gelişmiş bilgisayarla görme teknolojisinden yararlanıyor. Bu akıllı teknoloji, Memories ve ilgili fotoğrafları sizin için kişisel ve anlamlı bir biçimde canlandırırken gizliliğinizi de koruyor.

Daha Kolay Ev Otomasyonu için Home Uygulaması

iOS ile derinlemesine entegre edilen Home uygulaması, evinizdeki aygıtları tek bir yerden kurmak, yönetmek ve kontrol etmek için kolay ve güvenli bir yol sunuyor. Aksesuarlar, tek bir komutla veya Siri kullanılarak aynı anda çalışacak şekilde gruplara ayrılabiliyor veya ayrı ayrı yönetilebiliyor. Aksesuarları uzaktan kontrol etmek, Apple TV ile ev otomasyonu için ayarlamak ve güne, konuma ya da eyleme göre ayarlanan otomatik tetikleyicilerle çalıştırmak da mümkün.

16-06/14/ios-10-home.jpg
HomeKit desteği ise bu yıl HomeKit kullanmaya başlayan yaklaşık 100 ev otomasyonu ürünüyle birlikte dünya çapında genişlemeye devam ediyor. Home uygulaması termostatlar, ışıklar, panjurlar, kapı kilitleri, video kameralar ve daha fazlası için kontrol imkanı sunuyor. Bu yılın sonlarında Brookfield Residential, KB Home, Lennar Homes ve R&F Properties gibi önde gelen inşaat şirketleri de bu HomeKit aygıtlarının çoğunu yeni inşa edilen evlere entegre etmeye başlayacak.

Apple Music ve News için Yepyeni bir Tasarım

Apple Music, müzik deneyimine her açıdan çok daha fazla netlik ve kolaylık getiren yepyeni bir tasarıma sahip. Kullanılan yeni tasarım dili sayesinde müzik ön plana çıkıyor ve uygulama içinde gezinmek ve yeni müzikler keşfetmek kolaylaşıyor.

Arşiv, Sizin İçin, Göz At ve Radyo sekmeleri daha büyük alan hissi sağlamak için tamamen yeniden tasarlandı ve istediğiniz müzikleri bulmayı daha da kolay hale getirmek için Arama sekmesi eklendi. Tüm bu değişiklikler bir araya geldiğinde net ve kullanımı kolay bir tasarım ortaya çıkıyor.

16-06/14/ios-10-apple-music.jpg

iOS 10 ile yeniden tasarlanan News uygulaması, belirli bölümler içerecek şekilde düzenlenen yeni Sizin İçin sekmesi ile haberleri bulmanızı kolaylaştırıyor, son dakika bildirimleri ve ücretli abonelikler için destek sunuyor.

iOS Deneyimi

iOS 10 ile ihtiyacınız olan bilgilere hiç olmadığı kadar kolay ve hızlı erişebileceksiniz. Raise to Wake özelliği, iPhone’unuzu kaldırdığınızda ekranı otomatik olarak uyandırır.

Böylece tüm bildirimlerinizi Kilit Ekranı’ndan bir bakışta kolayca görebilirsiniz. Bildirimler, Bugün görünümü ve Denetim Merkezi’ne sadece basma veya kaydırma hareketiyle erişebilirsiniz. iPhone 6s ve iPhone 6s Plus için sunulan daha derin 3D Touch entegrasyonu sayesinde uygulamalarla etkileşim kurmak çok daha kolay.

16-06/14/ios-10-1465883595.jpg

Diğer iOS 10 Özellikleri

Siri, konuma, takvim kullanılabilirliğine veya kişilere göre ilgili bilgileri ortaya çıkarmaya yarayan bağlamsal tahminler ve klavye değiştirmeden birden fazla dilde yazma önerileri gibi yeni QuickType özellikleri sunuyor.

Telefon, üçüncü taraf VoIP arama entegrasyonu, sesli mesajları yazıya aktarma ve istenmeyen uyarılar için yeni bir arayan numara gösterme eklentisi içeriyor.

Yerleşik uygulama güncellemeleri arasında iPad için Safari, Split View, Notlar ile işbirliği ve Live Photos için düzenleme yer alıyor.

16-06/14/ios-10-1465883818.jpg

Apple Pay şimdi Safari aracılığıyla katılımcı web sitelerinde kolay, güvenli ve gizli alışveriş yapmak, mağazalarda ve uygulamalarda ödeme işlemlerini tamamlamak için kullanılabiliyor.

Saat uygulamasındaki Uyku Zamanı Alarmı, düzenli bir uyku programına sahip olmanızı ve uyku zamanı hatırlatmaları almanızı sağlıyor.

iOS 10’da Gizlilik

Güvenlik ve gizlilik, Apple donanımı, yazılımı ve hizmetlerinin temelinde yer alır. iMessage, FaceTime ve HomeKit uygulamasında verilerinizi Apple ve başkaları tarafından okunamaz hale getirerek korumak için uçtan uca şifreleme yöntemi kullanılır. iOS 10, aygıtta yer alan akıllı teknoloji aracılığıyla Fotoğraflar’da kişileri, nesneleri ve manzaraları belirler ve QuickType önerilerini güçlendirir.

Siri, Harita ve News gibi hizmetler Apple sunucularına veri gönderir fakat bu veriler kullanıcı profilleri oluşturmak için kullanılmaz.

Apple, iOS 10 ile başlayarak kişilerin gizliliğinden ödün vermeden çok sayıda kullanıcının kullanım eğilimlerini keşfetmeye yardımcı olan Differential Privacy adında bir teknoloji kullanacak. iOS 10’da bu teknoloji QuickType ve emoji önerilerini, Spotlight derin bağlantı önerilerini ve Notlar’daki Arama İpuçlarını geliştirmeye yardımcı olacak.

:: iOS 10 ile gelen yenilikleri beğendiniz mi?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

54 yorum - “En Önemli iOS 10 Özellikleri”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ben iOS 10 atacam da nasıl atılıyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Aysun allah belasını ve5sin hic memnun deyyilim hiTf biR arkadasina tavsiye etmiycem

 3. SDN Okuru dedi ki:

  tanseler dogru soyluyor savas neden yapıyor bu androıdcıler istek alanın isteği değilmi parayı o verıyor cıhazı o kullanıyor bu kadar

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Iphone 6 icin 3D aktivmidir acaba

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Apple ürünlerini tam anlamıyla kullanıp farkı anlayabilmek için bu cihazların tamamını kullanmak gerekir. Pahalı evet ama sonuçta herkes bunu bilerek ve Androiddeki sistem özgürlüğünden yoksun olduğunu bilerek alıyor benim gibi. Şahsen hiç bir zaman iphone'uma bir usb bağlama ihtiyacım veya yetersiz hafıza durumu ile karşılaşmamak için hafıza kartı takma gereği duymadım. İhtiyacım da olacağını sanmıyorum. Bunlar tamamen kullanım amacına hizmet eden etkenler. Ios Android savaşından kullanıcılar olarak bizler ne karlı çıkarız ne de bize birşeyler kazandırır. Sistem ya Apple ya da Android tekelinde olacağına her ikisi de olsun ki istedikleri dayatmalar olmasın. Apple gibi pahalı ve burnundan kıl aldırmayan bir marka bile yeri geldiğinde geri adım atmasını biliyor ve atıyorda. Bu da Android sayesinde.

  Ios 10 çok güzel bir sistem olacak. baştan beri betalarını kullanıyorum ve biraz önce de 5. betayı yükledim. bazı eksiklikler var ama düzelir mutlaka. Ios6 hayranı biri olarak bu yeni ioslara alışmam zaman aldı ama imkansızda olmadı. Dolayısı ile başta tepkilere neden olan sürüm zaman geliyor wl üstünde tutuyor.

  Kimse üzerine alınmasın hatam var ise affola..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Siz böyle okuyup okuyup sevinmeye devam edin telefonları kasım kasım kastıracak bu güncelleme

 7. SDN Okuru dedi ki:

  İphone hava atma aracıymış daha senin telin uygulama oyun kalite sorunsuLuk bakımından çok geride iphone kalite çatla

 8. SDN Okuru dedi ki:

  bu arada o otomatik bağlanma işi akıllı telefonlar ilk çıktığından beri ***** yeni gördüysen günaydın.biz ne diyoz sen nediyon.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  açıp kapatmaktaki amaç senin düşündüğün gibi bağlanabilme açısından değil. insanlar wifi varken neden lte açık kalsın neden 3g açık kalsında batarya sürem kısalsın diyor. (zaten kuş kadar batarya ile idare ediyoz) 3g veya lte açık iken wifiye bağlı olmanız gsm sinyallerinin 3g veya lte üzerinden alındığı gerçeğini değiştiremez canım.bundan mütevellit gsm sinyali E'den gidipgeleceğine; 3gden giderse telefon en az 45 dakika erken kapanır.fazla enerji sarf ***** bu kadar insan saf mıyız ? bu arada ios 10 ile beraber iphone 6slerde 3dtouch ile ayarlar simgesine basınca direk hücresel çıkıyor artık.apple sonunda yaptı.apple da saf ya yapmış işte.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Çok sade geldi diyenlere gidin kasan Android alın ben İphone geçtiğim günden beri çok memnunum

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Hücresel veri kısayoluna gerek yok adamlar süper pratik yapmış zaten eve geldiğim gibi WiFi bağlantısı kuruluyor dışarı çıktığım an hücresel açılıyor arkadaşların yanına gittiğim de otomatik olarak onların WiFi ağına katılıyor ne açıp kapatmakla uğraşacak ki zaten kendisi algılayıp hallediyor

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Sms değil imessage o.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  İos 10da tr varmı

 14. SDN Okuru dedi ki:

  IOS 7 IOS 8 IOS 9 IOS 10 Tasarım Aynı Sıkıldık Daha Artık Ya Jailbreak De Yaptırmıyorsun Tema Filan Yapamıyoruz Jailbreak Varsa Olur İstersen Siyah Beyaz Dot Simge Koy Umrumda Değil Değiştiririm Ama Bu Kadarda Olmaz IOS 11 le Tasarım Değişmesse IPhone 7 de En Az F1.9 Lens Olmasın Pil 1900 ün altına insin ekran kasa oranı değişmesin Hızlı Şarj Gelmesin APPLE TARİH OLUR TARİH DİREK NOTE 6 ALIRIM

 15. SDN Okuru dedi ki:

  ios sadece hava atma aracı işlevsellik isteyen androide gitsin

 16. SDN Okuru dedi ki:

  msn de vardı bu göz kırpma tarzı birşey. yenilik değil . eskilik.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Yıl olmuş 2016 insanlar halen hücresel veriyi kapatıp açmak zorunda katılıyor. Bence bu daha kötü bir durum. (iPhone kullandığım için demiyorum Android de de mobil veri açma toggle'ını en sona koyardım çünkü hiç kullanmazdım.)

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Hücresel veri konusunda yorum yapan kardeş gerçekden haklısın. Bende sana hak veriyorum

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Elveda batarya süresi, hoşgeldin gereksiz tonla şey..

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Bu durumda IOS 10 ile birlikte dark mode teması gelmeyecek heralde ?

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Sa

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Performans ve işlevsellik konusunda beklentileri karşılayacağına eminim ama tasarım pek hoşuma gitmedi.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Aşağıdan çekilip açılan hızlı erişim menüsünde 3g,lte ve hücresel veri hala açılıp kapatılamıyorken diğer değişikliklerin bence bir anlamı ***** 3 kuruş vericem diye kullanıcılarını böyle bir özellikten mahrum etmek ayıptır. Yıl olmuş 2016 3g yi açıcam diye ayarlar>hücresel veri>hücresel veri seçenekleri diye bi güzergah izliyoruz

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Betayi yukleyip yenilikleri falan bize bir videoda gosterseniz cok iyi olur android n deki gibi

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Betayi yukleyip yenilikleri falan bize bir videoda gosterseniz cok iyi olur android n deki gibi

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Bence androiddeki gibi mobil veriyi açıp kapamak için alt menüde buton eklemeleri lazım.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  smslere iletim raporu gelmedikten sonra yemişim ben o yenilikleri, hücresel veri kısayolu da cabası

 28. SDN Okuru dedi ki:

  smslere iletim raporu gelmedikten sonra yemişim ben o yenilikleri, hücresel veri kısayolu da cabası

 29. SDN Okuru dedi ki:

  smslere iletim raporu gelmedikten sonra yemişim ben o yenilikleri, hücresel veri kısayolu da cabası

 30. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone'da ekran ikiye bölünüp iki farklı işlem yapılabiliyor mu? Bence çok bir değişiklik yok İos 10değilde İos 9.4 olsa deha iyi olurdu.

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar açıklandı. Dinledim ben…

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Beta bugün yükleyebilecekmiyiz

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Apple samsungdan siri yi kopyalamis belliki. Sesli komut ile calisma 2012 yılında tanitilan galaxy s3 de vardi. Apple onu gördü de geliştirdi ama apple nin daha cok gelismesi gereken konular var. Mesela apple cihazlara root attigin zaman yada cihazda yanlış sifreyi bloke ettiğin zaman telefon pert oluyor ve apple magzalari calisanlarini saatlerce arayarak cihazları duzelttirmek için ugrasiyorsun. Ama android telefonlarda istediğin kadar root yap program indir canavar gibi çalışıyor. Ara sira donma oluyorsa telefonu yedekleyip rootlarsin. Apple böyle seyler yok.

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Copy/paste haberler tat vermiyor, ceviri cok siradan olmus..

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Tek begendigim sey widgetlar Bir de uygulamaya girinceki derinlik efekti bunlar icin de guncellemeye değmez bence kasma ihtimali yuksek malum SE tanitilinca 5s 10la kasmaya baslayabilir

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Yine zaten androidde çoktandır olan iosta olmayan devşirme özellikler. Yenilik istiyoruz ya

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Yine googledan çaldığı bi çok şey var. Mesajlar bildiği allo çakması olmuş.

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Tema desteği gene yok

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Ben özelliklerini çok beğendim güncelleme biran önce gelirse çok güzel olur aslında :). Ayrıca 3D Touch entegrasyonu yalnızca Iphone 6 ve Iphone 6s telefonlarına mı gelen bir özellik?

 40. SDN Okuru dedi ki:

  Dark mode kesin kesin diyodunuz şimdi yok. Valla tek beğendiğim telefonu kaldırınca uyanması birde bildirim ekranı.

 41. SDN Okuru dedi ki:

  Yani bi halt yok 🙂

" En Önemli iOS 10 Özellikleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Önemli iOS 10 Özellikleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Önemli iOS 10 Özellikleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "