En Pahalı iPhone 5s Hangi Ülkede?


06 Aralık 2013 Cuma 12:05
En Pahalı iPhone 5s Hangi Ülkede?

iPhone 5s dünya çapında tüm pazarlarda satılan bir cihaz olmasına rağmen birçok üründe olduğu gibi fiyatı ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Bu duruma neden olan en büyük faktörlerin başında ise vergi oranları geliyor. Vergilerin yanısıra ülkelerin ekonomik koşulları da fiyata etki eden faktörler olarak ön plana çıkıyor. Durum böyle olunca, iPhone 5s‘nin dünya çapındaki fiyat farklılığı oldukça artıyor.

MobileUnlocked sitesi bu durumu gözler önüne seren bir çalışmaya imza atmış. Tüm ülkelerdeki iPhone 5s fiyatlarını karşılaştıran site, bu verileri bir dünya haritası üzerine grafiğe dökmüş. Araştırmaya konu olan baz model ise 16 GB, sim kilitsiz başangıç modeli olarak belirlenmiş.

Verilere göre cihazın en uygun fiyatlı olduğu ülke,tahmin edilebileceği gibi ABD. Bu ülkede vergiler dahil ürünün fiyatı 707 dolar. Vergiler hariç fiyatı ise 649 dolar. Cihazın fiyatına yaklaşık 57 dolarlık bir vergi ücreti eklenmiş durumda.

Ülkemiz ise iPhone 5s‘in dünya çapında en yüksek fiyatla satıldığı ülkelerin başını çekiyor. Türkiye pazarında vergiler dahil 1063 dolardan piyasaya sürülen cihazın vergisi ise 163 dolar.

Türkiye, Romanya ile birlikte Avrupa‘da en pahalı iPhone 5s satışının yapıldığı iki ülkeden biri olarak da dikkat çekiyor. Avrupa’da cihazı en uygun fiyat etiketiyle satan ülke ise İsviçre. 853 dolara satılan cihazın vergi tutarı ise 64 dolar.

:: Ülkemizde mobil cihazların pahalı olduğunu düşünüyor musunuz?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

55 yorum - “En Pahalı iPhone 5s Hangi Ülkede?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  yok ya

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Memurları kovsunlar diyen kişi, bu nasıl bir ***** demek sonumuz yunanistan gibi olsun? Öyle olursa size dokunmayacak galiba? Çok kıskanıyorsanız gidin memur olun, ayıp bu yaptığınız.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Aslında biz dünya çapında maddi açından zengin insanlarız. Gerçekten..

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya arkadaş millet uçmuş yaa, vergi niye 163 dolar diyorlar ama 250 dolar daha fazla neden kar ediyorlar diye kimse bişey demiyor , demekki bunu hak ediyoruz yazik…

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya arkadaş millet uçmuş yaa, vergi niye 163 dolar diyorlar ama 250 dolar daha fazla neden kar ediyorlar diye kimse bişey demiyor , demekki bunu hak ediyoruz yazik…

" En Pahalı iPhone 5s Hangi Ülkede? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Pahalı iPhone 5s Hangi Ülkede? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Pahalı iPhone 5s Hangi Ülkede? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Galaxy Note20 serisine yakından baktık! Galaxy Note20 serisine yakından baktık!
 2. 2 Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler! Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler!
 3. 3 YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak? YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak?
 4. 4 Yerli elektrikli kepçe HICON 7W'yi kullandık! Yerli elektrikli kepçe HICON 7W'yi kullandık!
 5. 5 Duruşunuzu değiştiren cihaz: KOGDEM Straight Duruşunuzu değiştiren cihaz: KOGDEM Straight
 6. 6 Deniz kenarında çalışan yazılımcı! (Video) Deniz kenarında çalışan yazılımcı! (Video)
 7. 7 İstediği her şeyi tarayan Kodak Alaris E1035 İstediği her şeyi tarayan Kodak Alaris E1035
 8. 8 Samsung Galaxy Note20 Ultra ve Note20 yenilikleri neler? Samsung Galaxy Note20 Ultra ve Note20 yenilikleri neler?
 9. 9 Apple'ın sihirli klavyesini kutusundan çıkarttık! Apple'ın sihirli klavyesini kutusundan çıkarttık!
 10. 10 A101'den Drone aldık, başımıza neler geldi? A101'den Drone aldık, başımıza neler geldi?