En Popüler Linux Dağıtımları


26 Haziran 2010 Cumartesi 19:44
En Popüler Linux Dağıtımları

Giderek daha çok kullanıcının dikkatini çeken ve daha çok kullanıcı tarafından denenen Linux dağıtımlarının sayısı o kadar fazla ki bazen takip etmekte bizler dahi zorlanıyoruz. Fanatik boyutta takip eden kullanıcıları bulunan Linux’un kullanıcıları kendi içlerinde de dağıtımlar arasında taraf tutuyorlar. Spor takımları gibi ilgi gören bu dağıtımlardan en çok ilgi çeken 10 tanesini sizler için listeledik.

10. Puppy Linux

Puppy Linux, listemizdeki en küçük boyutlu Linux dağıtımımız. Listemizdeki yerini de boyutlarının küçüklüğüne borçlu. Çalışan en küçük versiyonu 50 mb olan Puppy’nin ekstra özellikler içeren sürümü ise 90 mb boyutlarında.

9. Arch Linux

Daha çok deneyimli kullanıcılara yönelik olarak hazırlanan Arch Linux kendine özgü paket yönetim sistemiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Basit ve temel olmayı amaçlıyan Arch Linux iskeletine bir masaüstü ortamı eklemeyerek, kullanıcılarının istedikleri gibi şekillendirmesine imkan sağlıyor.

8. Sabayon

Temelini Gentoo projesinden alan Sabayon, Gentoo’ya oranla biraz daha kullanım kolaylığı sağlanmış bir sistem. En azından temel uygulamaların derlenmiş olarak sunulması kullanıcıya kolaylık sağlıyor. Geri kalanları ise kendiniz derlemek durumundasınız. Bu tarz bir kullanım, işleri zorlaştırıyor gibi gözüksede sistemden alınan performansı en üst düzeye çıkarmayı amaçlıyor.

7. Mandriva

Linux’a yeni başlayan kullanıcılar için ideal olan Mandriva, kullanım kolaylığı sağlamak üzere tasarlanmış. Son dönemde ekonomik sıkıntılar yaşıyor ve akıbeti belirsiliğini koruyor olmasına rağmen şu anda birçok platform’da sorunsuz olarak çalışan en güzel dağıtımlarından birisi konumunda.

6. Debian

En uzun süredir geliştirilen ve en önemli dağıtımlardan birisi olan Debian birçok dağıtımında kalbini oluşturuyor. Canlı CD fikrinin ortaya çıkmasında önemli bir yeri olan Debian, paket yönetim sistemin kullanım kolaylıklarından dolayı vazgeçilmez bir dağıtım. Kararlığından dolayı birçok server’da kullanılan Debian, kararlılığa önem veren masaüstü kullaıcıları tarafından da tercih ediliyor.

5. PCLinuxOS

Mandriva tabanlı bir dağıtım olan PCLinuxOS, kullanım kolaylığı için geliştirilmiş olan araçlarıyla dikkat çekmeyi başarıyor. KDE masaüstü ortamını tercih eden dağıtım özellikle sistemin yedeğini almanızı sağlayan mylivecd aracı ile öne çıkıyor.

 

4. OpenSUSE

Bir başka uzun süredir geliştirilen dağıtım olan OpenSUSE, Novell firmasının SUSE Linux OS adlı dağıtımının topluluk tarafından geliştirilen sürümü. YaST adlı grafik arayüze sahip denetim masası aracı ile kullanımı en kolay dağıtımlar arasında yerini alıyor. En iyi masaüstü dağıtımlarından birisi olan OpenSUSE kendisine özel araçlarıyla server’lara yönelik sürümünde de başarılı bir grafik çiziyor.

 

3. Linux Mint

Ubuntu tabanlı bir dağıtım olan Linux Mint, Ubuntu’dan daha fazla kullanıcı dostu olmayı hedef seçmiş. Kurulumdan itibaren geniş multimedia formatı desteğiyle gelmekle beraber Mint Menu ile kullanıcılara kolaylık sağlıyor.

 

2. Fedora

Fedora, Red Hat‘ın topluluk tarafından geliştirilen deneysel sürümü konumundaki dağıtım olarak Dünya kullanıcıları tarafından en çok takip edilen 2. dağıtım olmayı başarıyor. Red Hat’ta kullanılacak olan birçok özellik Fedora’nın üstünde deneniyor ancak bu Fedora’nın tamamen deneysel bir dağıtım olduğu anlamına gelmiyor. Yine de Linux‘un geleceğinde yer alacak olan birçok özelliği ilk olarak bu dağıtımda test etmeniz mümkün.

1. Ubuntu

Kuşkusuz Dünya üzerindeki en popüler dağıtım olan Ubuntu, Debian tabanlı bir dağıtım olarak karşımıza çıkıyor. Altı aylık periyotlarla güncellenen sistem, Linux’a yeni geçen birçok kullanıcının ilk tercihi olurken, deneyimli kullanıcılar tarafından da sevilerek kullanılıyor.

Gönlümüzün Birincisi

2003 yılında TUBİTAK tarafından geliştirilmeye başlanan Pardus, Dünya’daki en çok kullanılan dağıtımlar arasında ilk 10’da yer edinemese de Türkiye’de ki en çok kullanılan 5 Linux dağıtımından birisi olduğu kesin. Tamamına yakını Türkçe olan bu dağıtım, kendine has araçları ve yeni başlayanlar için ideal olması gibi özellikleriyle Dünya’nın dikkatini çekmeyi başarıyor.

 

:: Siz hangi Linux dağıtımını tercih ediyorsunuz?
yazarÖmer AK

Enerjisini Açık Kaynak dünyasından alan Ömer, yazılarını okuyarak büyüdüğü editörlerle beraber yazıyor olmanın sevincini yaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “En Popüler Linux Dağıtımları”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  aşağıda listeledik diyosun ama nerde

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence daha çok Türkçe-Q klavyeye Kürtçe demeyi bırakması gerek arkadaş sanki bizim dilimiz Türkçe değil milletçe Kürtçe. Ya ben siyaset yapmak istemiyorum ama kurulum esnasında klavyelerde

  Kürtçe(Türkçe-Q)
  Kürtçe(Türkçe-F)

  Gibi seçenekler görüp de Türkçe-Q seçeneğinin kaldırılmış olması bence Türk milletine resmi bir hakarettir.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  En güzeli ve en çok destek verilen dağıtım Ubuntu fakat ekrandaki yırtılma sorununu çözmesi gerekiyor. Yırtılma sorunundan dolayı ubuntudan soğudum.. 10.10 sürümünde çözerler umarım..

" En Popüler Linux Dağıtımları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Popüler Linux Dağıtımları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Popüler Linux Dağıtımları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yetkili bi abi geliyor! Saat 21.00'da canlı yayın! Yetkili bi abi geliyor! Saat 21.00'da canlı yayın!
 2. 2 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 3. 3 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 4. 4 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 5. 5 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 6. 6 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 7. 7 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 8. 8 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 9. 9 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 10. 10 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!