Okunma

Dosyalarınızı Bu Yazılımlarla Arşivleyin


28 Nisan 2009 Salı 16:29
Dosyalarınızı Bu Yazılımlarla Arşivleyin

Bilgisayarınızda saklamak için olmasa bile en azından birilerine internet üzerinden dosya gönderirken dosya sıkıştırma yazılımlarını kullanıyorsunuzdur. Peki hangi aracı kullanıyorsunuz? Bazı yazılımlar (WinRAR veya 7Zip gibi) kendilerine özel biçimlerle anılırken bazıları ise farklı biçimler ve yeteneklerle öne çıkıyorlar. Hâlâ Winzip kullanıyorsanız, bu makalede sizin için daha farklı şeyler var!

WinRAR

En güçlü sıkıştırma algoritmalarından bir tanesi olan RAR‘ı barındıran WinRAR, kullanıcılara birçok farklı arşivleme ve arşiv açma yeteneğini bir arada sunuyor. RAR biçiminin geliştiricisi olan RAR Labs bu formata o kadar fazla yetenek eklemiş ki, hepsini bir arada kutu gibi sunabilen nadir yazılımlardan bir tanesi de kendi WinRAR yazılımları.

Neden WinRAR?

Derli toplu menüler, kullanımı kolay seçenekler, yıllardır olan Türkçe dil desteği ve sonuna kadar özelleştirebildiğiniz sıkıştırma yetenekleri. RAR biçimi hem çok iyi sıkıştırıyor hem de performans açısından başarılı. Çoklu çekirdek desteğini de unutmamak lazım.

Sıkıştırabildiği biçimler: RAR ve Zip

Açabildiği biçimler: CAB, ARJ, LZH, TAR, GZ, ACE, UUE, BZ2, JAR, ISO, 7Z ve Z

İndirin

:: WinRAR 3.80 Türkçe

 


7-Zip

LZMA şu an en fazla özelleştirilmiş ve en güçlü sıkıştırma algoritması. 7-Zip de bu algoritmanın az da olsa değiştirilmiş bir türevini  kullanıyor. 7-Zip, bir yazılım olarak kullanıcılara basit bir arayüz ve güçlü bir sıkıştırma sağlıyor. Yazılım tamamen ücretsiz ve sorunsuz şekilde çalışan bir de 64 bit sürümü var. Sonuçta performans konusunda 64 bit olması önemli bir artı.

Neden 7-Zip?

LZMA algoritmasını kullanması, ücretiz olması ve 64 bit sürümünün 32 bit sürümle beraber sürekli geliştirilip kullanıma sunulması.

Sıkıştırabildiği biçimler: 7z, ZIP, GZIP, BZIP2 ve TAR

Açabildiği biçimler: 7z, ZIP, GZIP, BZIP2, TAR, ARJ, CAB, CHM, CPIO, DEB, DMG, HFS, ISO, LZH, LZMA, MSI, NSIS, RAR, RPM, UDF, WIM, XAR ve Z

İndirin

:: 7-Zip 4.65 32 bit
:: 7-Zip 4.65 64 bit

 

WinZip

Kanbersiz düğün olmaz. Yılların eskitemediği WinZip, hâlâ hayatta ve hizmet etmeye devam ediyor. Her ne kadar rakiplerine göre çok fazla üstün özellik içermese de istatistiksel anlamda en çok indirilen sıkıştırma aracı olma özelliğini koruyor.

 

Neden WinZip?

Zip biçimini her yere yayan ve en çok kullanılan sıkıştırma yazılımı olması haricinde çok da özel bir sürüm değil. Ama nereye baksanız bu yazılımı göreceksiniz.

Sıkıştırabildiği biçimler: ZIP

Açabildiği biçimler: 7Z, .ISO, .IMG, RAR, BZ2, CAB, LHA, Z, GZ, TAR, UUE, XXE, BinHex, Mime ve ZIP

İndirin

:: WinZip 12

TurboZip Compression Suite

TurboZip kullanıcılara kolay kullanıma sahip bir arayüzle sunulan bir yazılım. Aynı zamanda arşivlerin içini gezerken hayatınızı da kolaylaştırdığını söyleyebiliriz. Yazılım deneme sürümü olarak geliyor.

Neden TurboZip?

Klasörler içinde TurboZip’le gezerken dosyaların ön izlemesini görebiliyorsunuz. Bu önemli bir avantaj.  Yok eğer ben arşive açar da bakarım diyenlerdenseniz, kurmadan önce tekrar düşünün.

Sıkıştırabildiği biçimler: ZIP, CAB, JAR, ARJ, LHA (LZH)

Açabildiği biçimler: ZIP, JAR, RAR, CAB, ARJ, LHA (LZH), GZ, TAZ, TGZ, Z, x TAR, MME, MIM, B64, BHX, HQX, MSG, EML

İndirin

:: TurboZip Compression Suite 7.1

PeaZip

Bezelyeyle (pea) sıkıştırmanın ne ilgisi var diye bize sormayın, zira biz de bilmiyoruz. Ama PeaZip’in ister kurulan ister taşınan (portable) sürümüyle oldukça minyatür ve işlevsel bir sıkıştırma aracı olduğunu biliyoruz.

 

Neden PeaZip?

PeaZip tamamen ücretsiz bir yazılım olmasına rağmen yeteneklerinden bir şey kaybetmeyen araçlar arasında yer alıyor. İsterseniz en güncel sürümün taşınabilir hale getirilmişi de size sunuluyor. Dolayısıyla hangisini isterseniz onu kullanabilirsiniz.

Sıkıştırabildiği biçimler: 7Z, 7Z-sfx, ARC/WRC, BZ2/TBZ2, GZ/TGZ, PAQ/LPAQ, PEA, QUAD, split, TAR, UPX, ZIP.

Açabildiği biçimler: 7Z, 7Z-sfx, ARC/WRC, BZ2/TBZ2, GZ/TGZ, PAQ/LPAQ, PEA, QUAD, split, TAR, UPX, ZIP, ACE, ARJ, CAB, CHM, COMPOUND (MSI, DOC, XLS, PPT), CPIO, ISO, Java (JAR, EAR, WAR), Linux (DEB, PET/PUP, RPM, SLP), LHA/LZH, NSIS, OOo, PAK/PK3/PK4, RAR, SMZIP, U3P, WIM, XPI, Z/TZ.

İndirin

:: PeaZip 2.5.1
:: PeaZip 2.5.1 64 bit
:: PeaZip 2.5.1 Portable
:: PeaZip 2.5.1 64 bit Portable

Stuffit Deluxe 2009

Meşhur sıkıştırma yazılımlarından olan Stuffit, lisanssız kullanımda zamanı kısıtlanmış olan yeteneklerle geliyor. Ayrıca Microsoft Office eklentileriyle gelen ürün isterseniz bu yazılım içinden dosyaları doğrudan sıkıştırabiliyor.


Mac altında çalışan Stuffit

Neden Stuffit?

Eğer kayıtlı kullanıcı olursanız, Stuffit’in sunduğu eklentiler oldukça başarılı şekilde size hizmet edebiliyor. Dosyalara özel olan ama standartlar dahilindeki sıkıştırma algoritmaları bu programı özel yapan özellikler arasında yer alıyor.

Sıkıştırabildiği biçimler: Binhex, Bzip2, Gzip, Lha, MacBinary, Stuffit, Tar, UU, Zip.

Açabildiği biçimler: Binhex, Bzip2, Gzip, Lha, MacBinary, Stuffit, Tar, UU, Zip.yEnc, RAR,PrivateFile, MIME,CAB, BtoA Text, Arj, Arc, AppleSingle,

İndirin

:: Stuffit Deluxe 2009

PowerArchiver 2009

Ücretli yazılımlardan olan PowerAchriver 2009, basit sıkıştırma yeteneklerinin yanı sıra gelişmiş 7-Zip dosyaları biçimlerini de destekliyor. İsterseniz 256 bit şifreleme yeteneğiyle dosyalarınızla güvenli arşivler oluşturabiliyorsunuz.

Neden PowerArchiver?

Bu yazılımda FTP desteği de mevcut. Eğer bir yedek aldıysanız, bunu doğrudan belirlediğiniz adrese gönderebiliyorsunuz. Yedekleme hizmeti de otomatik olarak çalıştırılabiliyor.

Sıkıştırabildiği biçimler: ZIP, 7-ZIP, CAB, LHA (LZH), TAR, GZIP, BZIP2, BH, XXE, UUE, yENC, MIME

Açabildiği biçimler: ZIP, 7-Zip, CAB, LHA (LZH), TAR, TAR.GZ, TAR.BZ2, BH, RAR, ARJ, ARC, ACE, ZOO, GZ, BZIP2, XXE, MIME, UUE, YENC, ISO, BIN ve NRG

İndirin

:: PowerArchiver 2009

:: Sizin önerdiğiniz yazılımlar hangileri?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Dosyalarınızı Bu Yazılımlarla Arşivleyin”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    winrar ucretli degil mi?

" Dosyalarınızı Bu Yazılımlarla Arşivleyin konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dosyalarınızı Bu Yazılımlarla Arşivleyin ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dosyalarınızı Bu Yazılımlarla Arşivleyin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "