Okunma

En uzun yaşayan hayvan!


23 Aralık 2017 Cumartesi 15:30
En uzun yaşayan hayvan!

En uzun yaşayan yeni bir deniz canlısı keşfedildi. Grönland köpek balığının, en uzun yaşayan deniz canlısı olabileceği belirtiliyor.

En uzun yaşayan balık: Grönland köpek balığı

Bilinen 465 köpek balığı türünün sadece 8 tanesi Kuzey Kutbu’nda yaşamaktadır. Tüm bu türlerin arasında gerek boyutları ve ağırlığıyla gerekse yaşı ile dikkat çeken bir tür var. Grönland köpek balığı, 6.5 metreden daha uzun ve yaklaşık 900 kg ağırlığında. Bu su altı canlısının 512 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Grönland köpek balığı her yıl sadece birkaç santimetre büyüyor. Kopenhag Üniversitesi araştırmacıları tarafından elde edilen bulgular, bu büyük beyaz balığın insanlara karşı oldukça sakin ve zararsız olduğu belirtiliyor.

En uzun yaşayan

Köpek balığının neslinin tükenmemesi konusunda sevindirici bir ayrıntı da bulunuyor. Bu balıklar yüksek derecede toksin madde içeriyor ve yenmeleri oldukça zehirlidir. Daha önceki bilgilere göre ise en yaşlı kara canlısının 183 yaşındaki bir kaplumbağa olduğu belirtiliyor.

Grönland köpek balığı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" En uzun yaşayan hayvan! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En uzun yaşayan hayvan! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En uzun yaşayan hayvan! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "